Cirkus bude!

Cirkus bude!

Možná by mnohé z vás, kteří někdy v průběhu minulého semestru navštívili některé z představení filmového klubu, zajímalo, jakým způsobem bude zajištěno promítání v semestru příštím. Nuže, vězte, že se spousta věcí na naší škole bude měnit k lepšímu, nejinak tomu bude i v případě filmového klubu.

Možná by mnohé z vás, kteří někdy v průběhu minulého semestru navštívili některé z představení filmového klubu zajímalo, jakým způsobem bude zajištěno promítání v semestru příštím. Nuže, vězte, že zprávy jsou dobré: důvěryhodné zdroje uvádějí, že se spousta věcí na naší škole bude měnit k lepšímu, nejinak tomu bude i v případě filmového klubu.

V minulém semestru jsme připravili celkem osmnáct projekcí dvanácti filmů. Nerovnost mezi uvedenými čísly byla způsobena nutností postupně zavést i druhé promítání – váš zájem byl obrovský. Původně jsme chtěli problém kapacity vyřešit přesunem do větších prostor, ukázalo se však, že za daných podmínek organizace filmového klubu bylo „déčko“ variantou s nejvyšším počtem sedadel pro videoprojekce. Počínaje letním semestrem 2000 by mělo být vše jinak.

Veškeré naše síly jsou nyní upnuty jedním směrem – přesunout projekce do staré auly, čímž by se částečně vyřešily kapacitní problémy (předpokládaná kapacita ca. 240 míst), ale zejména by se zcela změnil charakter projekcí a fungování filmového klubu jako takového. Proč stará aula? V jejích kdysi rádoby reprezentativních prostorách je ukryt malý poklad: zařízení na promítání filmů formátu 35 mm, což je standardní formát filmů v běžné distribuci, tedy těch, s nimiž se setkáváte při návštěvách kin. Podaří-li se po uskutečnění nezbytných technicko-organizačních kroků zajistit projekce z této promítačky, nesporně se tím nejen zvýší zvuková i obrazová kvalita reprodukce, ale též se nám otevře možnost vidět prakticky jakýkoli film, jež je nabízen distributory a filmovými archivy. S přihlédnutím k charakteru filmového klubu, jež chceme i nadále udržovat, budeme čerpat především ze zdrojů Asociace českých filmových klubů, Národního filmového archivu, společností CinemArt a Bontonfilm Beta.

Při pohledu na obsazenost staré auly v příštím semestru se jeví jako nejvhodnější termín pro promítání opět úterý večer – tento den bude jistě i výhodou pro stálé návštěvníky našeho filmového klubu, jež si na úterní promítání zvykli. S přihlédnutím k vašemu zájmu a možnostem školy bychom rádi opět zavedli promítání dvakrát týdně – tentokrát však pokaždé jiný film. Minimálně v průběhu února však začneme opatrně, tedy jedenkrát týdně.

Nabíledni je odpověď na dotaz, jež se dozajista začíná ozývat v mnohých vašich hlavách – to bude všechno zadarmo? Vzhledem k tomu, že budeme muset pro zajištění projekcí v uvedené podobě vstoupit do legálních komerčních vztahů, nebude. Případné vaše zklamání budiž vyváženo faktem, že předpokládáme ceny vstupenek v rozmezí 30-40 Kč, tedy hluboko pod hranicí ceny prakticky všech pražských kin. Pochopitelně počítáme se zavedením průkazek členů Filmového klubu VŠE, jež budou jejich držitele při nákupu vstupenek finančně zvýhodňovat. Věřte, že se vám budeme snažit za uvedené peníze nabídnout co nejvíce. Informace o prodeji vstupenek i členských legitimací filmového klubu budou včas dostupné na místech, kde jste byli zvyklí vídat program filmového klubu – tedy především na nástěnce v recepci knihovny a na webovských stránkách VŠE (pod odkazem Studentské aktivity). Na stejných místech bude vždy k nalezení i již zmíněný program.

Přestože se budeme snažit, aby se filmový klub v nové podobě rozjel už v prvním týdnu výuky, nemůžeme si být jisti, jestli se nám to povede. Bohužel existuje stále ještě příliš mnoho neznámých, jež mohou způsobit časovou prodlevu. V nejhorším případě opět roztočíme video a první představení proběhnou v původní podobě opět v jedné z poslucháren A až D. Od našeho úmyslu vybudovat na naší škole fungující filmový klub se však odradit nenecháme, máme přece jen dvě konstanty, o něž se můžeme opřít: vlastní nadšení a podporu vedení školy.

Závěrem bych vám rád poděkoval za přízeň, jež jste našim dosavadním aktivitám věnovali a která se odrazila zejména v návštěvnosti na představeních v průběhu zimního semestru. Doufám, že vás nezklameme a vaše přízeň potrvá i do budoucna. Budeme vděční za každý námět, připomínku či dokonce pomocnou ruku. Přeji vám všem krásný filmový rok 2000.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

učení, zkouška

Eat, Sleep, Study, Repeat: Jak se letos učit chytře, a ne dlouho!

První předtermíny zkoušek jsou už za rohem. Po semestru bohatém na státní svátky je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyřku. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, kteří spoléhají na „allnighters“ těsně před testy. Než se...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...