Co si myslíte o 12+4 a 14+2

1. 3. 2001 | | Názory

Ptali jsme se na chodbách VŠE. Vyhovoval by vám lépe systém „12+4“ (12 týdnů semestru a 4 týdny zkouškového období), nebo „14+2“?

Ptali jsme se na chodbách VŠE. Vyhovoval by vám lépe systém „12+4“ (12 týdnů semestru a 4 týdny zkouškového období), nebo „14+2“?

Pavel (3. ročník, Právo a podnikání):
12+4 samozřejmě. Kdy máme ty bakalářky dělat, když ne ve zkouškovém? Na čtyři bakalářky najednou se nenaučíš, abys je pak dělal ve zkouškovém období a měl je po třech dnech – to prostě nejde. Teď bylo 13+3, těch 12+4 by bylo ještě lepší, podle mě. Protože stejně pak už na některých těch posledních hodinách nic neděláš, nebo na té první… Kdyby se už na té první hodině začalo něco dělat, tak by se to stihlo úplně bez problémů.

Renata (2. ročník, Podniková ekonomika)
To je těžké, když bude 14, víc se toho vyloží, ale bude prostě méně času na zkoušky. Když bude 12 týdnů, všichni se to budou muset stejně naučit, bude víc na zkoušky… Možná, že těch 12. 

Marek (4. ročník, Mezinárodní obchod)
14+2 by mi víc vyhovoval, protože se aspoň stihnou probrat ty věci, které se v tom předmětu mají probrat. Jestli bude 12 týdnů, tak se to normálně nestíhá. Na druhou stranu, dva týdny zkouškového jsou dost málo. To je těžké. Nejspíš ten 14+2, já jsem radši, když to mám v přednáškách, než že se to pak musím učit ze skript, když se to probere.

Karin, (3. ročník, Mezinárodní obchod)
To je asi samozřejmé, ptát se studentů, jestli jim vyhovuje víc 14 týdnů školy a 2 zkouškového… Já si myslím, že v podstatě je stejně 13 týdnů školy, protože ten 14. už se neučí, to už se jen zapisují zápočty. Mě v tom nepřijde tak velký rozdíl.

Stáňa, (2. ročník, Mezinárodní obchod)
12+4 jednoznačně. Já si myslím, že systém 14+2 je výhodnější pro ty, co už mají všechny bakalářské a souborné zkoušky, a pro ty, co je ještě nemají, je výhodnější ten 12+4. Ještě rok mi tedy bude vyhovovat 12+4 a pak už ne.

Veronika, (4. ročník, Podniková ekonomika)
Mně to je jedno, protože písemky se stejně píšou ty poslední dva týdny. Já si myslím, že oficiálně je to 14+2, ale neoficiálně je to obráceně. Třeba minulý semestr jsem psala většinu těch testů opravdu ty poslední dva týdny v semestru.

Šárka, (4. ročník, Účetnictví)
Asi těch 14. Nevím. Stějně, ten 13. týden už jsem měla všechno z krku, zápočty a vedlejší zkoušky, taky jsem se divila. Jestli to byl výjimečný semestr… Nemám ještě pořádnou zkušenost.

Míša, (3. ročník, Mezinárodní obchod)
Ten první, kratší, víc zkouškového. Mě by víc vyhovovalo skončit před Vánocemi, už jsem ve třeťáku, takže jsem dvakrát končila před Vánocemi; do toho zkouškového sice nemáme tolik zkoušek, ale jsou bakalářky a tak…

Ing. Jitka Veselá, Ph.D. (Katedra bankovnictví a pojišťovnictví):
Mně vyhovuje 12+4, to je úplně bez diskuze, protože ve dvou týdnech se to nedá absolutně zvládnout, to je k ničemu jak pro mě, tak pro studenty. Já jsem třeba teď měla 100 studentů, byla jsem tady od rána do večera – co otevřeli školu, co zavřeli – a nemohla jsem to vůbec stihnout ústně vyzkoušet. Naprosto jednoznačně – delší zkouškové období. Já ve svých předmětech mám náplň klidně i na 14 nebo 13 týdnů. Těch 12 týdnů je možná málo, ale to zkouškové období bych určitě rozšířila.

prof. Dr. Antonín Seifert (Středisko mezinárodních studií Jana Masaryka):
Určitě nevyhovuje ten 14+2 – ten nevyhovuje. Nevyhovuje jak nám, kantorům, tak samozřejmě vidíme, že nevyhovuje ani studentům. Protože podle zkušeností, co jsme teď udělali, jsou s tím dost velké komplikace. Myslím si, že ten systém, který byl dřív, byl lepší. Především kvůli zkouškám. Nám se tam nashromáždily zkoušky jednak normální, do toho přišly už i státnice, takže už jsme končili a za dva dny šli přednášet.

Mohlo by tě zajímat: