Daňově-konkurenční zlo

Daňově-konkurenční zlo

Máme co dělat s novou formou zla, tvrdí v poslední době evropští politici. Toto zlo se má nazývat daňový dumping. Není tomu dlouho, co nově přistoupivší členové Unie museli čelit tvrdé kritice a výhrůžkám především ze strany Německa a Francie kvůli nízkým daním z příjmů. O rovné dani, která byla zavedena na Slovensku ani nemluvě. Přitom už samotný zvolený název „daňový dumping“ je velice zarážející.

Máme co dělat s novou formou zla, tvrdí v poslední době evropští politici. Toto zlo se má nazývat daňový dumping.

Není tomu dlouho, co nově přistoupivší členové Unie museli čelit tvrdé kritice a výhrůžkám především ze strany Německa a Francie kvůli nízkým daním z příjmů. O rovné dani, která byla zavedena na Slovensku ani nemluvě.

Přitom už samotný zvolený název „daňový dumping“ je velice zarážející. O žádný dumping ze strany států s nízkými daněmi se přece nejedná. To, o čem nám především bývalý francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy a spolkový kancléř Gerhard Schröder tvrdí, že je tak škodlivé, má jméno daňová konkurence. Tedy zcela legální jev, jehož účinky na růst ekonomik jednotlivých států a Unie jako celku jsou podle mě naopak pozitivní.

To že investoři odcházejí z členských zemí s vyššími daněmi do zemí, kde na daních zaplatí méně, se samozřejmě nebude líbit těm státům, jejichž konkurenční schopnost v daňové oblasti je nulová. Bohužel právě Francie a Německo, jež mají největší vliv v Evropské unii, k těmto zemím patří. A nevypadá to, že by na situaci chtěli cokoli měnit. Jejich odpovědí na vytvoření výhodnějších podmínek pro investice díky nízkým daním je harmonizace, kritika a dovolávání se jakýchsi morálních hodnot. Jejich uvažování připomíná způsob jakým mysleli lidé v éře srpu a kladiva: „Lepší je, když se budou mít špatně všichni, než abych se měl špatně jenom já.“

Přitom právě harmonizace je především v oblasti daní ze zisků společností velice škodlivým jevem. Pokud by se daně sjednotili na takových hodnotách, které jsou dnes v Německu, či ve Francii vedlo by to jednoznačně k odlivu kapitálu z celé Unie, neschopnosti konkurence, ekonomické stagnaci a zamezení ekonomickému růstu. S takovýmto přístupem by celý, už tak značně nereálný, Lisabonský proces zmizel někde v říši snů a nepomohlo by mu, ani kdyby každý členský stát ustanovil deset Pánů Lisabonů (politik, který má být podle představ Evropské komise v dané zemi odpovědný za plnění lisabonské agendy, pozn. red.).

Zemí, které pochopily výhodu nízkých daní, už je v Evropě naštěstí hodně. Na Slovensku se podařila daňová reforma a začala fungovat rovná 19procentní sazba daně. V Maďarsku činí daň z příjmu podniku 16 procent a na Kypru dokonce 10 procent. (Srovnejme s Německem se sazbou vyšší než 40 procent.)

Nutno si uvědomit, že cesta kterou se tyto státy vydaly, je jediná správná. Daň ze zisků společností je z hlediska ekonomické teorie daní velice škodlivou a nežádoucí. Buď motivuje firmy k tomu, aby daně neplatily a zákon nějak obešly, nebo snižuje jejich zisk, tím i investice a následně zaměstnanost.

Navíc, když se nad touto daní hlouběji zamyslíme, najdeme trhlinu v samotném smyslu její existence. Jde totiž o klasický případ dvojího zdanění. Vycházíme-li z předpokladu, že všechny právnické osoby jsou vlastněny osobami fyzickými, což v konečném důsledku musí být pravda, dopadá daň už na ně v podobě zdaněných dividend a podílů na zisku. Není-li tedy žádný ekonomický důvod pro existenci korporátní daně, lze těžko hledat rozumné důvody pro její zakonzervování na vysokých hodnotách sazeb.

Přesto tu takové tendence existují. Ostatně se není čemu divit, vždyť žijeme v Evropské unii, kolosu postaveném na 350stránkové ústavě a tisících směrnic a nařízení. Když už ale máme zamezit daňové konkurenci a sazby daní z příjmů harmonizovat, tak tu korporátní daň prostě celoevropsky zrušme. Výpadek v příjmech státních rozpočtů můžeme snadno nahradit výběrem daně z přidané hodnoty v důsledku růstu produkce, mezd a spotřeby a zůstaneme věrní myšlence evropské unifikace.

Jan Sochor
člen Mladých konzervativců

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....

1583752051616

Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená

Adam Vološin je studentem magisterského stupně programu Management na Fakultě podnikohospodářské. V rozhovoru nám povyprávěl nejen o své činnosti v Klubu cestovatelů VŠE nebo o práci v Procter & Gamble. Adamovou velkou vášní je také cyklistika a před několika měsíci přejel na kole trasu z Porta až do Prahy. Dozvíte se, co si na této...

Míla dobrej

Míla Vach: VŠE byla snad sedmá škola, kam jsem se hlásil, nikde mě nechtěli

Ještě stále studentský tajemník Fakulty informatiky a statistiky (FIS), dlouholetý člen spolku 4FIS i motivovaný pracant pro značku Red Bull. To vše je Míla Vach, diplomant na oboru Kognitivní informatika. Dá se říct, že pomalu není „Fisáka”, který by ho neznal a Míla si svojí veselou povahou i neutichající aktivitou vytvořil jistým způsobem kult osobnosti....