Ekonomie štěstí aneb proč spokojení zaměstnanci vydělávají více

Ekonomie-nabozenstvi

Jsou bohatší lidé šťastnější? Existuje přímá úměra mezi ekonomickým růstem a štěstím? Podle známého Easterlingova paradoxu tohle tvrzení neplatí. Ten totiž ukázal, že lidé žijící v zemích s vyšším hrubým domácím produktem na obyvatele nejsou ve skutečnosti šťastnější než obyvatelé chudších zemí.

Řekněme si na rovinu – koho z vás by nenaplňovala představa nadstandardně placeného zaměstnání a možnost dovolit si bez výčitek utrácet za to, co nám dělá radost? Přiznávám, že já samotná se pokaždé chvěji nedočkavostí, až na mém účtu přistane další výplata.

Někoho více potěší hmotná věc jako třeba nová elektronika, jiní z nás raději investují do vzdělávání a seberozvoje například v podobě jazykových kurzů v zahraničí, dalším přináší větší potěšení cestování. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, k realizaci vašich plánů se bez peněz zkrátka neobejdete. Najdou se samozřejmě i dobrodruzi, kteří vyrazí na cesty s pár bankovkami, několika věcmi v batůžku na zádech a s vidinou přenocování u místních obyvatel nebo v lesích spoléhají na to, co jim přinese osud. Většina z nás dá ale přednost jistotě a na cesty si raději něco našetří. A jsme u toho. Čím více peněz, tím víc cestovat si můžu dovolit.

Co kdybychom se ale nad tímto tvrzením zkusili zamyslet obráceně?

Podle ekonomie štěstí, která vychází z kombinací metod ekonomie a pozitivní psychologie a odráží se od Easterlingova pardoxu, jsou spokojení lidé schopni vydělávat víc než ti, kteří do práce chodí s jedinou vidinou – vysokým výdělkem. Pokud vás vaše práce k smrti nebaví, i přes vysoký plat vás časem přepadnou úzkosti a demotivace. Bohužel znám pár lidí, na kterých je přímo vidět, že je jejich práce nebaví, vracejí se domů vzteklí a odpočítávají dny do víkendu.

Manažer štěstí je personalista i psycholog

I atmosféra v týmu, ve kterém pracujete, hraje velkou roli. Kdysi jsem pracovala v kolektivu, kde vládla závist a pomluvy. Práci mi to natolik znechutilo, že jsem pokaždé přicházela už předem negativně naladěná a v křeči. Ve firmách se proto začíná dokonce objevovat profese manažera štěstí. Ten by měl zastávat roli personalisty a psychologa v jedné osobě. Zabývá se například řešením problémů v týmech, snaží se ve firmě udržet pozitivní atmosféru nebo dokonce pomoci zaměstnancům řešit pocit vyhoření. Dobré vztahy na pracovišti dokáží hodně ovlivnit pracovní motivaci.

Od mala mi bylo do hlavy vtloukáno, že pokud chci být v životě úspěšná, měla bych se věnovat povolání, které bude ohodnoceno vysokou mzdou. Během studia na Vysoké škole ekonomické, kde jsem si zvolila obor mezinárodní obchod, jsem si uvědomila, že ze mě zřejmě nebude mezinárodní obchodník, ale raději bych se časem věnovala ekonomické žurnalistice nebo změnila obor na cestovní ruch, ať už bude tato práce placena jakkoliv. „Peníze nevytvářejí úspěch. Peníze jsou jednoduše znakem úspěchu,“ tvrdí americký podnikatel a spisovatel, Robert Kiyosaki, kterému se také přezdívá „učitel bohatých“. Zkrátka pokud se věnujeme něčemu, co nás opravdu baví a naplňuje, neustále se tím rozvíjíme, přicházíme s novými nápady a máme pocit, že odvádíme smysluplnou práci. Možná to zní jako klišé, ale úspěšní lidé, kteří jsou doopravdy šťastní, mi dají určitě zapravdu. Jakmile je člověk v práci spokojený, postupně se dostavuje i úspěch. A není tahle cesta lepší?

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....

1583752051616

Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená

Adam Vološin je studentem magisterského stupně programu Management na Fakultě podnikohospodářské. V rozhovoru nám povyprávěl nejen o své činnosti v Klubu cestovatelů VŠE nebo o práci v Procter & Gamble. Adamovou velkou vášní je také cyklistika a před několika měsíci přejel na kole trasu z Porta až do Prahy. Dozvíte se, co si na této...

Míla dobrej

Míla Vach: VŠE byla snad sedmá škola, kam jsem se hlásil, nikde mě nechtěli

Ještě stále studentský tajemník Fakulty informatiky a statistiky (FIS), dlouholetý člen spolku 4FIS i motivovaný pracant pro značku Red Bull. To vše je Míla Vach, diplomant na oboru Kognitivní informatika. Dá se říct, že pomalu není „Fisáka”, který by ho neznal a Míla si svojí veselou povahou i neutichající aktivitou vytvořil jistým způsobem kult osobnosti....