Globální oteplení běžkaře neohrozí

7. 1. 2004 | | Sport

Od roku 1974 existuje na VŠE oddíl lyžování – běh. V příštím roce oslavíme 30 let. A bude co oslavovat, protože za ta dlouhá léta tudy prošly desítky studentů a i když mezi námi není žádný olympijský vítěz, vždy jsme byli vynikající parta, která drží pohromadě dodnes. Mezi naše členy patřily i velmi známé či zajímavé osobnosti.

Od roku 1974 existuje na VŠE oddíl lyžování – běh. V příštím roce oslavíme 30 let. A bude co oslavovat, protože za ta dlouhá léta tudy prošly desítky studentů a i když mezi námi není žádný olympijský vítěz, vždy jsme byli vynikající parta, která drží pohromadě dodnes. Mezi naše členy patřily i velmi známé či zajímavé osobnosti. Například Zdeněk Tůma – dnešní guvernér ČNB nebo Zbyněk Zeller – několikanásobný a úspěšný účastník mistrovství světa veteránů. Ing. Ota Zima je nejstarším stále aktivním zakládajícím členem.

Oddíl má asi 30 členů, kteří se pravidelně scházejí na společném tréninku ve školní tělocvičně každé pondělí od 18 hodin. Zde se kromě nutné fyzické přípravy řeší i další dění – kam pojedeme na víkend, jakých závodů se zúčastníme, kdo se bude ženit a tak podobně.

Účastníme se soutěží, které pořádá Pražská tělovýchovná unie a každý rok jedeme na některý významný závod do zahraničí. Výsledky nejsou špatné – mezi všemi VŠ v republice obsazujeme v soutěži družstev 2.–4. místo, v závodech, jako je Jizerská 50 nebo Biela stopa, máme vždy závodníky na první straně výsledků. V loňském roce byl náš Martin Maleček třetí nejlepší český závodník při legendární Marcia Longa v Itálii, Jindra Stehlíková čtvrtá na Jizerské 50.

Naše činnost není omezena pouze na zimní období, zdravé jádro oddílu pořádá řadu akcí i v létě. V rámci přípravy na sezónu jezdíme na závody v triatlonu do Kleštěnic, na podzimní přespolní běhy a pořádáme i ryze společenské akce. Od letošního roku zakládáme kategorii sportovních nadějí – máme první přímé potomky (Dalibor Divoký, Klára Stehlíková).

Činnost oddílu je sice pestrá, ale velmi nákladná. Lyžaři si platí většinu nákladů na účast na závodech a kupují si materiál. Z rozpočtu jsme schopni uhradit startovné na nejvýznamnějších závodech a malou část materiálního zabezpečení. Členové platí vysoké příspěvky a starají se, aby nás podpořili sponzoři. Ti se rekrutují především z řad bývalých členů oddílu. Bez jejich pomoci by naše činnost byla velmi limitovaná.

Věřím, že nás globální oteplení nezasáhne natolik, aby tradice běžeckého lyžování na VŠE byla ohrožena.