Ke studentským aktivitám

19. 2. 2002 | | Názory, Studentský život

V poslední době se o studentských aktivitách na VŠE začalo více mluvit i psát. Jsem velmi ráda, že jim věnuje v tomto čísle větší prostor i Studentský list. Pokud se o věcech nemluví, znamená to, že buď nikoho příliš nezajímají, a nemohou se ani pozitivně vyřešit problémy, které se případně objeví.

V poslední době se o studentských aktivitách na VŠE začalo více mluvit i psát. Jsem velmi ráda, že jim věnuje v tomto čísle větší prostor i Studentský list. Pokud se o věcech nemluví, znamená to, že buď nikoho příliš nezajímají, a nemohou se ani pozitivně vyřešit problémy, které se případně objeví.

Jako dřívější prorektorka pro zahraniční vztahy jsem vždy obdivovala, co všechno dokážou studenti na některých zahraničních školách. Mám stále v živé paměti např. svoji návštěvu Symposia na Universitě v St.Gallenu, které bylo od počátku až do konce organizováno studenty. Vyžadovalo od nich obrovské úsilí a spoustu času, ale také jim umožnilo získat mnoho nesmírně cenných zkušeností pro jejich budoucí manažerskou kariéru. Velmi proto vítám, že i na naší škole je řada schopných studentů, kteří jsou ochotni udělat něco navíc pro ostatní. A není toho málo. Zcela jasně a otevřeně říkám, že já osobně i celé vedení školy máme zájem na tom, aby se studentským aktivitám na naší škole dařilo. Bylo by však bláhové se domnívat, že všechno může vždycky probíhat jen hladce a že žádné problémy v jednotlivých případech nenastanou, a to jak z hlediska studentů, tak vedení školy.

Například aby vedení školy umožnilo vznik Filmového klubu, dalo jednoznačně prioritu tomu, aby – i přes značně omezenou kapacitu učeben – měli studenti pro úterní filmová představení k dispozici „starou“ aulu. Když se pak objevila v průběhu roku neočekávaná významná návštěva s přednáškou pro studenty, horko těžko jsme hledali prostory, kde přednášku uskutečnit. Podobně tomu bylo s akademickým plénem, které se ale nakonec v aule uskutečnilo díky vzájemně vstřícnému jednání na obou stranách. Bohužel, z filmového klubu, který byl vytvářen jako studentská aktivita pro studenty VŠE, se stala podnikatelská aktivita jednoho studenta. Odpovědnost za vybavení i provozování však měla VŠE. Každý jistě chápe, že vedení školy muselo takový problém řešit změnou smlouvy. Celá záležitost byly řešena ve dvou etapách, aby se na základě zkušenosti s provozem Filmového klubu VŠE po prvním měsíci upravila výše nájmu tak, aby byla únosná pro jeho novou provozovatelku. Přesto, bez znalosti všech informací a souvislostí, se objevil okamžitě emotivní e-mail, který poukazoval na to, že vedení školy je proti studentským aktivitám. Považujete takovou reakci za fér? Já tedy ne. Také nebudu odpovídat na e-maily, ve kterých jsou pracovníci školy označováni slovy, která mají daleko k jakékoli etice jednání. Místo toho jsem věnovala čas tomu, aby se rozvoji studentských aktivit dala jasná pravidla a v budoucnosti se zbytečným nedorozuměním a problémům předešlo. Vedení školy je bude projednávat ve středu 6. února a tajemnice pro studentské záležitosti je zveřejní na svých stránkách (nb.vse.cz/studentt/pravidla.htm). Pokud se chcete ode mne dovědět víc, zvu vás na snídani, která bude studentským aktivitám věnována 13. února.

Kromě studentských aktivit, které vznikly v poslední době a všichni současní studenti o nich dobře vědí, však možná už není známo všem, že na VŠE existoval také International English Club, který zanikl s odchodem studentů, kteří ho založili, do praxe. Obdobný osud potkal i organizaci ESO. Je to škoda, protože je zbytečné stále začínat znovu a znovu. Při existenci studentské organizace by bylo snadnější pokračovat v tom, co se už podařilo vytvořit. Možná by také taková studentská organizace mohla vytvořit studentským aktivitám i větší prostor. Nestálo by to za úvahu, studenti?

Vaše Jaroslava Durčáková
rektorka

P.S.
Děkuji za všechna vánoční a novoroční přání. (I za některé iniciativní nabídky ke schůzce. Ráda přijímám, přijďte na snídani.)

Mohlo by tě zajímat: