Komentář k volbám, hlasování, programu a jednání Akademického senátu VŠE, 2. díl

20. 9. 2015 | | Názory, Zprávy ze školy 6956-287

Pokračování sobotního komentáře akademického senátora Romana Ondrčky.

Zřejmě nejdůležitějším bodem, který bychom v tomto komentáři rádi osvětlili, je situace ohledně Jirky Trumpeše a jeho mandátu senátora. Hned na začátku jednání ustavujícího akademického senátu byl zpochybněn jakožto senátor některými pedagogickými kolegy, jmenovitě senátorkou Mgr. Češkovou, Ing. JUDr. Trávníčkovou, senátorem Ing. Mikanem a dalšími.

Ti během jednání oznámili senátu, že dle jejich názoru se Jirka Trumpeš nemohl stát senátorem, a to z neuvěřitelně nepochopitelného důvodu. Nebyl studentem, jelikož bakalářské studium dokončil sice po zvolení, ale dva týdny před začátkem funkčního období senátu. Fakt, že ve studiu pokračuje na prestižním magisterském programu CEMS, vedeným senátorem Tyllem, který jeho přijetí, splnění podmínek i zápis za necelé dva týdny potvrdil přímo na zasedání senátu, pro pedagogické senátory nehrál roli.

Naštěstí však zákon o vysokých školách na podobnou situaci pamatuje a umožnuje, aby v takových případech mandát nezanikl. Na naší škole je stanovena lhůta přibližně tří měsíců, po kterou může někdo, kdo byl zvolen senátorem, absolvovat jedno studium a přihlásit se do navazujícího, aniž by o status senátora přišel. Naše nepříjemná a dlouhá debata na zasedání senátu spočívala ve vyjasňování jednotlivých ustanovení, avšak ke konsenzu nedošlo. Záznam prvního zasedání si můžete přehrát zde (je třeba se přihlásit jménem a heslem do ISISu), případně si můžete přečíst zápis ze zasedání zde.

Velice Vám doporučuji se podívat na audiovizuální nahrávku z prvního linku. Nemůžeme se ubránit pocitům nespravedlnosti tohoto útoku. Jak je možné trestat studenta za včasné složení bakalářských zkoušek? Navíc by tím vznikl nepříjemný precedent pro všechny následující volby, spočívající v diskriminaci studentů třetího ročníku, kteří chtějí kandidovat do senátu. Jejich jediným možným termínem skládání státnic a obhajoby by byla druhá polovina června. Pokud totiž obhájí bakalářskou práci a složí státní zkoušku před 13. červnem, přijdou o mandát. Pokud složí zkoušku v září, přijdou o mandát. A tak by neměli za žádných okolností možnost využít tři pokusy, které standardně každý má, aniž by přišli o mandát.

Budeme rádi, pokud byste nás jako studenti podpořili, a přišli na zasedání akademického senátu, které se bude konat 21. září od 13:00 v zasedací místnosti NB169. Vaše podpora nám pomohla splnit naše sliby ještě před skutečným zasednutím řádného senátu se zvoleným předsednictvem. A my věříme, že s Vaší pomocí se nám podaří prosadit toho mnohem více.

Nakonec připomínáme, že budeme vděční za jakékoliv vaše náměty a připomínky, které se budeme snažit transformovat do senátní agendy. Jsme tu pro vás.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by tě zajímat: