Lidé jsou v České republice zdvořilejší, mravy volnější

Lidé jsou v České republice zdvořilejší, mravy volnější

Každý rok se zvyšuje počet studentů se zahraničním pasem, kteří mají zájem studovat na VŠE. Největší skupinu, kromě občanů Slovenska, které mnozí z nás kvůli neexistující jazykové bariéře za cizince nepovažují, tvoří studenti ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Každý rok se zvyšuje počet studentů se zahraničním pasem, kteří mají zájem studovat na VŠE. Největší skupinu, kromě občanů Slovenska, které mnozí z nás kvůli neexistující jazykové bariéře za cizince nepovažují, tvoří studenti ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Andrej (18) pochází z Minsku, hlavního města Běloruska. Stal se jedním z deseti studentů, kterým jejich vláda poskytla stipendium na roční stáž v Ústavu odborné jazykové přípravy University Karlovy v Poděbradech. O VŠE se dozvěděl od kamarádů a z webových stránek, úspěšně složil přijímací zkoušky a nyní studuje na Fakultě podnikohospodářské. Češtinu zvládnul dokonale, na přednáškách profesorům rozumí, problémy mu však ještě činí některé odborné výrazy. V Praze se mu zatím líbí: „Lidé se tu k sobě chovají slušněji než v mé zemi.“ Ale i Andrej se setkal s projevy nevraživosti, nejvíce v obchodech. „Když prodavačka slyší ruský přízvuk, hned mi kontroluje tašku,“ stěžuje si. On i jeho kamarádi zažili mnoho komických situací pramenící z odlišnosti prostředí. „Kámoš, který byl poprvé v tak velkém městě jako Praha a vůbec neuměl česky, si koupil jízdenku z automatu a naivně si vybral tu nejlevnější. Revizor mu pak sdělil, že si nekoupil lístek pro studenty, ale pro psy a dal mu pokutu,“ směje se Andrej.

Boris (18) z Kyjeva se shoduje s Andrejem, že ČR pro ně představuje jenom přestupní stanici. Po ukončení studia míří dál na Západ. Připouští, že lidé jsou tu zdvořilejší, pouze připomíná některé výjimky: „Nemůžu si zvyknout, když na veřejnosti někdo začne hlasitě smrkat. U nás musíte odejít a vysmrkat se v soukromí.“ Další názor Borise zřejmě urazí české dívky, ale shodli se na něm všichni moji respondenti. „České holky jsou více…,“ dál nenalezl vhodné slovo, respektive takové, které by se dalo publikovat. Navrhl jsem mu tedy výraz „volnějších mravů,“ na což mi přikývl. Boris, narozdíl od Andreje, nesnáší českou kulinářskou specialitu, kynutý knedlík, zatímco zdejší pivo si pochvaluje.

Zakhirsho (20) k nám zavítal z dalekého Tádžikistánu Hlásí se k islámu. Jejich země je nesrovnatelně více ovlivněná náboženstvím a lidé jsou konzervativnější. „U nás neuvidíte na ulici holku líbat se s klukem.“ Mnohoženství je v Tádžikistánu povoleno, nicméně Zakhirsho se rozhodně nehodlá vydat touto cestou. „Jedna mi bude úplně stačit,“ říká s úsměvem. Tádžikistán zažil v letech 1991-1999 občanskou válku: „Od té doby má každý muž pod postelí zbraň.“ Rovněž jeho rodina má v arzenálu několik samopalů a, pokud jsem to z jeho posunků dobře pochopil, přenosnou protitankovou střelu.

Ukrajinky Katerina (19) a Helja (19) se domů dostanou asi dvakrát za rok, cesta vlakem trvá kolem dvou dnů. Podle jejich slov existuje obrovský antagonismus mezi východem a západem Ukrajiny. Na východě žije neoblíbená ruská menšina, zatímco na západě se mluví jen ukrajinsky. Helja uvádí příklad: „Pokud někdo promluví na západě rusky, tak ho tam zmlátí.“ Čeština jim připadá lehká, stejně jako přechod z azbuky na latinku. S náznakem diskriminace se zatím nesetkali. „U nás jsou lidi na sebe zlí a nadávají na vládu kvůli velké bídě a chudobě,“ tvrdí Katerina. Na VŠE jim nejvíc vadí, koneckonců jako všem studentům, všudypřítomné fronty a byrokracie při přidělování kolejí.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....