Případová studie, analýza, strategie, implementace, prezentace… Tato slova provázela nás, několik studentů z Vysoké školy ekonomické (VŠE), téměř každý den po několik měsíců a ještě dlouho se nám o nich bude zdát. Rádi bychom se podělili o své zážitky z účasti na mezinárodní soutěži v řešení případových studií nazvané Scotiabank International Case Competition.
Případová studie, analýza, strategie, implementace, prezentace… Tato slova provázela nás, několik studentů z Vysoké školy ekonomické (VŠE), téměř každý den po několik měsíců a ještě dlouho se nám o nich bude zdát. Rádi bychom se podělili o své zážitky z účasti na mezinárodní soutěži v řešení případových studií nazvané Scotiabank International Case Competition. Naše účast by rozhodně nebyla možná bez podpory pražské kanceláře firmy Roland Berger Strategy Consultants.
Richard Ivey School of Business již poosmnácté pořádala Scotiabank International Case Competition v kanadském Londonu. VŠE si za předchozích šest let své pravidelné účasti vybudovala velmi dobré jméno, a i v roce 2007 měla tu čest bojovat o putovní pohár s jedenácti univerzitami z celého světa. Tým ve složení Jaroslava Koňáková, Jakub Křížek, David Pospíšil a Helena Račická se tak utkal se studenty z Itálie, Norska, Maďarska, USA, Nového Zélandu, Thajska nebo Hong Kongu.
Cesta k cíli vede přes 3MA663
Naší cestě do Kanady předcházela dlouhá a časově náročná příprava. Každý rok vyučuje Helena Hrůzová z Katedry managementu kurs 3MA663 s názvem Případové studie v mezinárodním podnikání, který je určen právě pro trénink na „Kanadu“.
Právě v tomto kurzu jsme se naučili pracovat s případovými studiemi, které jsou založeny na řešení reálných problémů skutečných firem a následné prezentaci a obhájení tohoto řešení.
Do samotného kurzu proběhl výběr formou testu a pohovoru a v listopadu jsme se sešli v počtu patnácti studentů a postupně jsme zjišťovali, jak „případovky“ vlastně dělat. Téměř každý týden jsme dostali novou studii a v týmech ji ve volném čase analyzovali, řešili a připravovali v programu PowerPoint. Mimo jiné jsme byli postaveni do role konzultantů, kteří navrhují globální značkovou strategii pro známé exkluzivní belgické pivo či plánují konkrétní kroky pro expanzi slavné mezinárodní oděvní společnosti.
V druhé polovině ledna jsme s jednou z připravených studií předstoupili před výběrovou komisi složenou ze zástupců firem i pedagogů VŠE, která měla nelehký úkol vybrat z kurzu nejlepší studenty pro samotnou soutěž. VŠE byla nově pozvána i na jinou kanadskou soutěž pořádanou univerzitou McGill v Montrealu, takže byly vybrány dva týmy po čtyřech studentech.
Po výběru však teprve začal ten opravdový kolotoč. Každý týden jsme opět dostali novou případovou studii a teď již stabilně ve svých týmech jsme ji znovu a znovu řešili. A nemohli jsme se nechat zahanbit, protože paní Hrůzová několikrát přizvala manažery či zahraniční hostující profesory, aby nám přišli dát zpětnou vazbu na naše výkony. Mezitím jsme vyřizovali všechny nutné formality. 12. března jsme tedy usedali na let do Toronta docela znavení, ale zároveň nedočkaví, co nás v Kanadě čeká.
Po dobré zábavě přituhlo
London nás uvítal překvapivě teplým počasím, ale to bohužel vydrželo pouze první dva dny, než začala samotná soutěž a my se bezstarostně seznamovali s ostatními týmy i s pořádající univerzitou. Ivey je hodnocena jako nejlepší business škola mimo Spojené státy a její způsob výuky je založen výhradně na řešení případových studií, studenti se nesetkají s jedinou přednáškou či jediným „zaškrtávacím“ testem, což ji činí opravdu unikátní. Je však známá také svým heslem „Work hard, play hard“, které studenti dodržují opravdu svědomitě a jejich večírky jsou pověstné.
Kanadští organizátoři, mimochodem výhradně studenti, nám chtěli předat svou náladu, a tak pro nás připravili mnoho večerní zábavy. Uspořádali také tzv. Spirit Cup, kde se soutěžilo o nejlepší pokřik, nejbláznivější fotky a nejoriginálnější bowlingový hod, který vyhrál tým z Norska. Kanadské studenty jsme také velmi zaujali prezentací naší země, kde jsme studenty na konci odměnili kvízem a národními sladkostmi.
V následujících dnech již ovšem přituhlo, a to jak venku na deset pod nulou, tak i uvnitř na Ivey Business School, kde se začalo bojovat. Dostali jsme případovou studii, jeden počítač, spoustu sladkostí a 16 hodin v průběhu dvou dnů k dispozici, abychom ukázali, že jsme vynikající strategičtí poradci.
Letos se případová studie týkala největšího indického výrobce traktorů, který zvažoval akvizici na čínském trhu. Zadání bylo jasné – vypracovat komplexní doporučení ohledně strategického využití akvizice, ohodnotit ji a doporučit konkrétní kroky integrace do mateřské firmy. V tomto omezeném časovém limitu jsme se snažili vypracovat co nejdetailnější a nejkomplexnější řešení a zároveň přesvědčivou prezentaci. V tuto chvíli jsme opravdu ocenili předchozí náročnou přípravu na VŠE, neboť s mnoha problémy jsme se již uměli vyrovnat právě díky předchozímu tréninku.
Porazili nás vítězové
Následující den jsme prezentovali před čtyřčlennou porotou složenou z kanadských top manažerů. Na závěr prezentace jsme si museli obhájit své řešení proti dotazům a pochybnostem poroty. Na prezentaci jsme měli časový limit 20 minut, ale stejný čas byl určen také pro otázky, takže se porota stihla zeptat na mnoho aspektů našeho řešení. Jednotlivé týmy soutěžily v základních skupinách po čtyřech a pouze jeden tým z každé skupiny postupoval do finále. Přestože jsme podle pozdějších slov porotců podali velmi kvalitní výkon, prezentace Hong Kongu přesvědčila více. Nakonec právě Hong Kong zvítězil i ve finále celé soutěže.
Naše cesta do Kanady byla nezapomenutelná a budeme z ní čerpat i v budoucnu a v praktickém životě. Děkujeme paní Hrůzové za její energii při naší přípravě a společnosti Roland Berger Strategy Consultants, která nám finančně pomohla zrealizovat cestu a zároveň se nám věnovala při odborné přípravě. Doufáme, že VŠE bude v budoucnu více podporovat tyto studentské aktivity, protože i když se jí účastní pouze čtyři studenti, výrazně zlepšují mezinárodní pověst naší školy a lákají nové univerzity k podepsání výměnných dohod i zahraniční profesory k hostování, kteří nám mohou začít představovat učení se pomocí případových studií.
Pokud chcete zažít na VŠE něco, s čím se při běžném studiu rozhodně nesetkáte, zapište se do kurzu 3MA663, který byl pro nás všechny tím nejlepším předmětem. Možná, že také poletíte až do Kanady.