Mezinárodní tým VŠE opět v kanadském finále

10. 6. 2004 | | Zprávy ze školy titulní obrázek

Na prestižní kanadské Richard Ivey School of Business se v březnu konal již patnáctý ročník mezinárodní soutěže v řešení případových studií Scotiabank International Case Competition. Tým naší školy zde i letos dosáhl výrazného úspěchu. Výběrové řízení na soutěž na Ivey bylo, jak jsme se shodli, snad jedno z nejdelších a časově nejnáročnějších během našeho studia. Konkurz se konal již koncem října a zúčastnilo se ho přibližně 40 studentů, ze kterých bylo nakonec vybráno 15.

Na prestižní kanadské Richard Ivey School of Business se v březnu konal již patnáctý ročník mezinárodní soutěže v řešení případových studií Scotiabank International Case Competition. Tým naší školy zde i letos dosáhl výrazného úspěchu.

Výběrové řízení na soutěž na Ivey bylo, jak jsme se shodli, snad jedno z nejdelších a časově nejnáročnějších během našeho studia. Konkurz se konal již koncem října a zúčastnilo se ho přibližně 40 studentů, ze kterých bylo nakonec vybráno 15. Hned na to byla zahájena čtyřměsíční příprava pod vedením ing. Heleny Hrůzové. Setkávali jsme se společně každý týden v odpoledních hodinách a častokrát odcházeli minutu před spuštěním alarmu, jednou i pár minut poté. Značnou část naší přípravy tvořila setkaní dílčích týmů a řešení zadaných studií. Začátkem února byli čtyři z nás definitivně vybráni a příprava se ještě zintenzivnila. S jistým napětím, ale i úlevou jsme se dočkali dne odletu. Jak to pak probíhalo?

1. březen
Díky časovému posunu jsme ještě v den odletu dorazili do kanadského Londonu, skrz který teče jako v Anglii Temže a nedaleko leží Stratford upon Avon. Časem jsme kolem objevili spoustu dalších jmenovců světových měst.

1157.jpg

2. březen
První dva dny jsme strávili aktivním odpočinkem a přípravou na nedílné součásti celé soutěže – Social Events. Po pravé severoamerické snídani jsme se vydali objevovat krásy Londonu. Město založené počátkem 19. století má do pravého britského Londýna opravdu daleko, i když pár zajímavostí jsme našli: například nejznámější kanadský pivovar, který zde v roce 1847 založil John Labatt. Ten jsme, již značně zmodernizovaný, navštívili a okoštovali pivo Labatt Blue, nám již známé z přípravné případové studie. Obeznámili jsme se s delší a nekonzumní historií v malém inuitském muzeu. Inuité, původní obyvatelé této země, jsou známí nejen jako skvělí lovci, ale také jako šikovní umělci a řemeslníci. Postupem času se z nich zřejmě stali i fikaní obchodníci, jelikož prodejní exponáty se pohybovaly v téměř nedosažitelných intencích.

3. březen
Jednou z nejvýznamnějších dominant Londonu je bezpochyby University of Western Ontario, založená v roce 1878. Richard Ivey School of Business je jednou ze sedmnácti „fakult“ univerzity. Výuka je zde orientovaná značně prakticky a probíhá téměř výlučně formou business případových studií (2–3 denně). Po shlédnutí historicko-moderního objektu Ivey a také rozlehlého campusu jsme se odebrali zpátky do hotelu. Večer nás totiž čekalo oficiální přivítání a zahájení soutěže. Poprvé jsme tak měli možnost seznámit se se všemi týmy. Konkurence se letos sešla opravdu náročná: Wharton School (USA), Copenhagen Business School (Dánsko), Thammasat University (Thajsko), University of Melbourne (Austrálie), Hong Kong University of Science and Technology, University of Alberta (Kanada), UCL (Belgie), ITAM (Mexiko), BUESPA (Maďarsko), Singapore Management University a IFI Rouen (Francie).

1159.jpg

4.–5. březen
Vydatná snídaně v hotelu Hilton byla dobrým základem každého pracovního dne. Tradiční žlutý „school bus“ nás pak odvezl na univerzitu, kde byla bez vleklých formalit zahájena základní část soutěže. Každý tým obdržel velkou kartónovou vlaječkou označenou krabici. Ta ukrývala notebook, tužky, bloky, müsli tyčinky a hlavně zadání případové studie, po kterém jsme se také hned všichni vrhli. Už předem, v autobusu, jsme tipovali, co by to tak mohlo být. Očekávali jsme nějakou expanzi do Asie nebo do Ruska. Nakonec z toho vylezlo „The New World of Wine“ z pohledu vedoucí kanadské vinařské společnosti. Dvacetistránková studie měla poměrně široký záběr, takže nám jistou dobu trvalo, než sme vyselektovali kžúčové informace a našli rozumný focus a storyline pre naše solution. Nenechte se zmást slepencem slov v poslední větě. Tak totiž vypadala naše vzájemná komunikace v průběhu práce v česko-slovenském týmu na studii v angličtině.

6. březen
Na řadu přišly závěrečné prezentace. Každý tým dostal dvacet minut na prezentaci a čtvrt hodiny na obhajobu řešení v diskuzi s porotci. Po prvním kole byly vybrány tři finálové týmy (University of Melbourne, Thammasat University a MY – University of Economics, Prague). Čekal nás nelehký úkol: prezentace našeho řešení před aulou plnou předních profesorů, manažerů a studentů z různých zemí světa. Pak následovaly zvídavé otázky již ne čtyř, nýbrž patnácti porotců. V této zkoušce jsme obstáli, podařilo se nám obhájit naši strategii. Vítězem soutěže se nakonec stali Australané. I přestože náš tým tentokrát nedovezl zlato, jsme přesvědčeni, že i účast ve finále napomohla k budování dobrého jména VŠE ve světě.

Soutěž byla pro nás významným přínosem po profesní i osobní stránce. Proto ji můžeme jen vřele doporučit. V případě, že by vás cokoli zajímalo, můžete nám napsat e-mail.

Richard Hansko, xhanr10@vse.cz
Matej Šanta, xsanm16@vse.cz

Mohlo by tě zajímat: