Na Blanici řádí štěnice

6. 12. 2004 | | Nezařazené

Některé studentské koleje v hlavním městě se potýkají se štěnicemi. Na koleji Blanice, kde bydlí studenti Vysoké školy ekonomické, musely být přechodně uzavřeny a vyčištěny čtyři pokoje. Není však vyloučené, že štěnice přebývají i v dalších místnostech. Na Blanici žijí stovky vysokoškolských studentů, málokdo z nich se zatím se štěnicemi na koleji osobně setkal. Většina však o malých parazitech ví.

Některé studentské koleje v hlavním městě se potýkají se štěnicemi. Na koleji Blanice, kde bydlí studenti Vysoké školy ekonomické, musely být přechodně uzavřeny a vyčištěny čtyři pokoje. Není však vyloučené, že štěnice přebývají i v dalších místnostech.

Na Blanici žijí stovky vysokoškolských studentů, málokdo z nich se zatím se štěnicemi na koleji osobně setkal. Většina však o malých parazitech ví.

„Slyšel jsem, že štěnice se drží za tapetami, protože ty tapety jsou dost staré a štěnicím se tam daří,“ řekl Martin Stöhr, který na Blanici bydlí.

Sám žádný problém s nevítanými hosty neměl. O štěnicích se dozvěděl od kamarádů a také z plakátu, který vybízel studenty, aby si své pokoje zkontrolovali.

„Spolubydlící našla v pokoji nějakého divného brouka a ukázala ho dole na vrátnici. Pak nám řekli, že je to štěnice a že se musíme vystěhovat,“ vylíčila své zážitky Lenka Machová, studentka Vysoké školy ekonomické.

Studentky musely spát ve studovně

Na Blanici je teprve prvním rokem a už ví, že bydlení na koleji má své nedostatky.
„Minulý týden v úterý jsme museli spát ve studovně, zatímco v našem pokoji probíhala dezinsekce. Věci jsme měli v pytlích na balkoně, aby zmrzly,“ popsala.

Většina mladých lidí z Blanice si však ze štěnic hlavu nedělá a myslí si, že situace je pod kontrolou. To ovšem popírají studentky z druhého patra, které se kvůli štěnicím musely vystěhovat. „Pokojů, kde jsou štěnice, je zřejmě víc. Málokdo to ale hlásí, protože se nechce vystěhovat,“ tvrdí Lenka.

Její spolubydlící Zuzana Kühnová Lenčina slova potvrzuje: „Pravděpodobně jsou tady ty štěnice pořád. Bojíme se, že se do našeho pokoje za čas vrátí.“

Štěnice jsou stále odolnější

Podle vedoucí koleje Radmily Kopáčkové se podobné případy začaly v Praze objevovat až v poslední době. „Až do loňského roku jsme u nás nic takového nezažili,“ řekla s tím, že tento obtížný hmyz znepříjemňuje život studentům i na jiných pražských kolejích.

Její slova potvrdil i Richard Svárovský z firmy Asana servis, který se hubením štěnic zabývá. „V poslední době řešíme tyto problémy stále častěji, a to nejen na kolejích, ale i v hotelích a především v ubytovnách,“ tvrdí Svárovský.

„V pražských vysokoškolských kolejích se se štěnicemi setkáváme přibližně dvakrát či třikrát ročně,“ uvedl Svárovský. Specializované firmy k jejich hubení používají postřiky a dýmovnice. Aby byla dezinsekce účinná, měla by být několikrát opakována.

„Zvlášť v poslední době totiž zjišťujeme, že jsou štěnice proti našim zásahům mnohem odolnější než dříve,“ dodal.

Článek byl převzat ze zpravodajského serveru iDNES, původní adresa článku http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A041202_092952_domaci_lja.

Mohlo by tě zajímat: