Národní knihovna zpřístupnila studentům a pedagogům vysokých škol více než 206 tisíc titulů online

19. 3. 2020 | | Studentský život Rekonstrukce knihovny 4

Dobrá zpráva pro všechny studenty, kteří jsou kvůli momentální situaci odkázáni na samostudium, ale nemají přístup k potřebným knihám z knihoven. Národní knihovna (NK) dočasně zpřístupní studentům a pedagogům vysokých škol online verze více než 206 tisíc titulů monografií a periodik, což je více než 59 milionů stran. Informuje o tom portál iROZHLAS a stránky NK.

Online přístup k fondům NK a veřejných vysokých škol byl spuštěn 17. března, tudíž v současné době je již možné ho využívat. Přístup je umožněn prostřednictvím aplikace Kramerius (odkaz zde). Dle vyjádření generálního ředitele NK Martin Kocanda na stránkách knihovny, budou zpřístupněná i díla jinak chráněná autorským zákonem.

To je umožněno díky dohodě vedení NK a spolku DILIA (Divadelní, literární, audiovizuální agentura – spolek autorů zajišťující ochranu autorských prav, pozn. red.). Jak však ve svém vyjádření dodává Kocanda, knihy si bude možné pouze číst. Jejich stahování a tisk nebude z důvodu eliminace nelegálního šíření povoleno.

Jak uvádí iROZHLAS, veškeré své elektronické učební materiály zpřístupnilo také nakladatelství Fraus. Týká se to však pouze učebnic pro základní a střední školy. Kromě nich se vydavatelství zaměřuje také na učebnice cizích jazyků, ty však zpřístupněný nebyly. Vydavatelství poskytlo zdarma také svůj vzdělávací portál Fred pro online komunikaci učitelů a žáků a portál Škola s nadhledem pro domácí procvičování učiva.

Foto: redakce iList

Mohlo by tě zajímat: