Někdy nevíte, co dělat dřív
Zprávy ze školyAlena Humešová pracuje na VŠE již 37 let. Na Podnikohospodářské fakultě jsou studenti už druhý rok rozděleni mezi čtyři studijní referentky podle abecedy. „Studentům to možná vyhovuje v tom, že vědí, do kterých dveří vejít, což dřív nevěděli. Dalo jim práci zjistit, kam zrovna patří. Teď student ví, že když se jmenuje třeba Barták, tak jde k referentce, která má na starosti B,“ říká Alena Humešová.
Alena Humešová pracuje na VŠE již 37 let. Na Podnikohospodářské fakultě jsou studenti už druhý rok rozděleni mezi čtyři studijní referentky podle abecedy. „Studentům to možná vyhovuje v tom, že vědí, do kterých dveří vejít, což dřív nevěděli. Dalo jim práci zjistit, kam zrovna patří. Teď student ví, že když se jmenuje třeba Barták, tak jde k referentce, která má na starosti B,“ říká Alena Humešová.
Nejčastější dotazy mají studenti ohledně studia, učebního plánu, uznávání zkoušek – všechno, co je aktuální v dané době, rovněž se sem chodí ptát uchazeči ohledně přijímaček. „Nyní se tisknou kandidáti na vyloučení a připravují se promoce,“ vysvětluje Humešová.
Za nejčastější příčinu potíží na začátku studia vidí Humešová nesložení bakalářských zkoušek. Taky se stává, že studenti nemají dostatek kreditů za dva semestry po sobě jdoucí. „Ve vyšších ročnících také bývají potíže, ale už to není takové. Nejčastějším problémem je několik málo chybějících kreditů. „Problém bývá, že studenti v druhém stupni už jsou většinou zaměstnaní, chodí po brigádách, takže se pak vymlouvají na to, že jsou v práci a že nestíhají.“
Alena Humešová tvrdí, že je na každém, jaké má vztahy se studenty. „Díky tomu, že mě práce baví a chodím do ní ráda, tak můžu se studenty dobře vycházet. Jsou studenti, kteří se přijdou i rozloučit, poděkují a říkají, že na vás budou v dobrém vzpomínat. Je to moc hezké a moc milé a člověk může mít potěšení, že možná i on přispěl k tomu, že ti lidé trošku morálně vyspěli,“ dodává.
Přijde-li někdo mimo úřední hodiny, tak ho nevyhazuje. „Jsou období, třeba právě teď, kdy nevíte, co dělat dřív, jestli závěr studia, jestli vkládat přihlášky nebo dělat kandidáty na vyloučení, kterých není málo, to pak člověk samozřejmě pozná, co je nervozita. Ráda vyjdu vstříc, ale když je moc práce, tak bohužel se někdy i stane, že se musíme zamknout, “ objasňuje Humešová. Není však prý možné přesně označit, ve kterém období je nejvíce práce. Snad na začátku semestru kolem zápisů a v období, kdy se konají přijímací zkoušky.
S ostatními studijními referentkami má dobré vztahy. „Musíme se dokázat zastoupit, protože nejde, aby se zavřely dveře a napsalo se: Studijní referentka je nemocná, studenti mají smůlu.“ Mimo práci se však nevídají. Vyřizuje rovněž záležitosti zahraničních studentů. Prý to není problém, neboť studují v češtině a mají stejné problémy jako čeští studenti.
Mohlo by tě zajímat:
- Nová děkanka Národohospodářské fakulty zvolena! Adéla Zubíková má před sebou velkou výzvu. Dokáže přinést kýženou změnu?
- Týdenní přehled akcí: Vychutnejte si open-air na Jižáku, piknik v Riegráčích nebo oslavu pražského metra!
- Přehled akcí: Zpříjemněte si závěr semestru. Čeká na vás Tinder Night i oživlý Stalin!