Odešel Antonín Rosický

Antonín Rosický

Třetí zářijovou neděli Tondovo srdce dotlouklo.  Jeho intelekt nás opustil vlastně již po té nešťastné mozkové příhodě v prosinci 2012, ale Tondův zápas se smrtí nebyl ještě dohrán, to nastalo až teď. Píšu tedy toto zamyšlení nad někým, kdo více než třicet let výrazně ovlivňoval mé myšlenky i jednání. Tondova charismatická osobnost bude stále nerozlučně spojena se dvěma ostrovy „pozitivní deviace“ v předrevolučních časech, s Lipnickou prázdninovou školou a s Turistickým akademickým klubem.

„Hasiči, v létě musíš jet na Lipnici na Projekt!“ přesvědčoval mě Martin Matoušek s Petrem Pelkou na Jizerce v zimě roku 1982. Tak jsem tedy jel.  Nicméně s Tondou jsem se poprvé potkal ještě dříve, na jaře toho roku na 24. Stezce Turistického akademického klubu, který Tonda zakládal a tenkrát po řadu let též úspěšně vedl.  Byla to vůbec první Stezka, které se účastnila naše trasa ekonomů, dnes působící pod číslem 18. A Tonda strávil se svým psem Edou celé čtyři dny s námi místo se svou domovskou trasou jedna, aby nás náležitě zasvětil do TAKového společenství.  O dva měsíce později Tonda vedl výše zmíněný Projekt, kurs určený vysokoškolákům, který kombinoval týdenní pobyt na Lipnici s dalším týdnem v horském prostředí Roháčů.  Byly to nezapomenutelné dny, díky Tondovi i celému týmu, a já jsem se tím dostal k Prázdninové škole i k velkým horám a dnes už vím, že můj život by bez toho vypadal úplně jinak.

Byl to začátek dlouhého přátelství, neboť v následujícím roce jsem s Tondou chystal obdobný kurs již v roli eléva, společně jsme působili řadu let ve vedení Lipnice, potkávali jsme se na dalších Stezkách, v pražských bytech, na VŠE, kam se Tonda brzy po našem seznámení přesunul, i v kulturních stáncích.  A sdíleli jsme společnou vášeň pro hory a horské toulky, mimo jiné jsme prošli vrcholy norských hor a zdolali ledovec Jostedalsbren.  Přestože se Tonda nevěnoval aktivně skalnímu lezení, stál i u zrodu horolezeckého oddílu TAKu a má na svém kontě několik alpských čtyřtisícovek, většinou v roli vůdce výpravy.  K dalším jeho vášním patřila fotografie, které se věnoval prakticky na profesionální úrovni, a jeho fotografie dodnes zdobí řadu publikací TAKových, Lipnických i jiných.  Vzpomínám si na náš rozhovor, kdy jsme se shodli, že víceméně má cenu fotit jen dvě témata – ženy a hory.

Tonda byl vždy neúnavným organizátorem.  Rád vzpomínal, jak počátkem 60. let zakládal TAK na strojní fakultě ČVÚT a jak se o něco později podílel na zvolení amerického básníka Alena Ginsberga Králem majálesu.  Lipnická „Prázdninovka“ vznikla na konci 70. let a v 80. letech se v jejím vedení sešlo několik silných osobností.  Rád vzpomínám na vzrušené noční diskuse, zejména mezi šéfem Prázdninovky Allanem Gintelem, Tondou a Otou Holcem, které byly vždy věcné, nikdy osobní a učily nás všechny dělat si vlastní názor na problémy.  Vzpomínám si na veselé historky z léta 1989, kdy jsme na Lipnickém kursu diskutovali o petici Několik vět, kterou se nám podařilo sestavit z několika čísel Rudého práva, i na Tondův kulturní pořad, věnovaný progresivním ruským autorům, citujícím Leninovu prorockou a později zapomenutou větu „Nás komunisty nemůže nikdo zkompromitovat, pokud se nezkompromitujeme sami.“

Po revoluci se Tonda věnoval změně poměrů na VŠE a stal se prvním předsedou jejího Akademického senátu a vedoucím katedry.  Jeho hlavní pedagogické úsilí bylo naučit studenty systémovému myšlení. A to na praktických případech a studiích spojených s reálným životem, což nás přivedlo k společnému semináři věnovanému analýze kuponové privatizace.

Porevoluční nadšení vystřídalo určité vystřízlivění a skepse z vývoje v Česku i ve světě, ale Tondovi to nikdy neubíralo na činorodosti. Obdivoval jsem jeho schopnost jasně formulovat problém a rozebrat argumenty pro i proti.  Tonda se vrátil na přelomu tisíciletí nakrátko do Lipnického vedení, z této doby pochází jeho úvaha „Jak (ne)překročit vlastní stín“ věnovaná Karlu Jaspersovi a odpovědnosti jednotlivce.  Tonda se opět objevuje častěji na TAKových akcích, ale hlavním těžištěm byla jeho pedagogická práce.

Naše poslední setkání proběhlo 20. listopadu 2012 a osud chtěl, aby tomu bylo právě na Lipnici, na konferenci o všestranné výchově k poctě Václava Břicháčka.  Asi to bylo Tondovo poslední veřejné vystoupení mimo akademickou půdu, nazvané „Co váží jedno slovo“ a věnované řadě hodnotných úvah, které Tonda pokládal za klíčové a mnohé z nich jej trápily.  Celé vystoupení zakončil citátem Alberta Einsteina „Rozdíl mezi mnou a většinou takzvaných ateistů je pocit naprosté pokory před neuchopitelným tajemstvím a harmonií kosmu“ a svým vlastním závěrem: „Porozumění přirozenému prostředí a svému místu v něm, či alespoň respekt k němu, a porozumění svému já na základě reálných prožitků patří ke stěžejním cílům výchovy a snad i k cílům našeho usilování.“ K takovému mementu pro nás není co dodat.

29. září 2015

Ing. Antonín Rosický, CSc. (16. 10. 1943 – 20. 9. 2015) byl spoluzakladatel Turistického akademického klubu a Prázdninové školy Lipnice. Většinu svých produktivních let strávil na VŠE, kde působil jako vysokoškolský pedagog věnující se oblastem managementu, teorie systémů a kybernetiky. Vedl Katedru systémové analýzy při Fakultě informatiky a statistiky a byl opakovaně zvolen do akademického senátu, jemuž i předsedal. 

(převzato se souhlasem od Prázdninové školy Lipnice)

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....

ševčík seznam

Ševčík rezignoval! Kontroverzní proděkan Národohospodářské fakulty se vzdal funkce ve vedení.

Miroslav Ševčík k 28. březnu rezignuje ze své pozice proděkana pro ekonomiku Národohospodářské fakulty (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Redakci to potvrdilo několik zdrojů seznámených se situací, Ševčík to následně sám oznámil. Kontroverzní Miroslav Ševčík působil na vedoucích pozicích fakulty jako děkan nebo proděkan nepřetržitě od roku 2010. Detaily celé záležitosti dále zjišťujeme....

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....