Paroubek oslavuje další „vítězství“
NázoryPremiér Paroubek oslavuje siláckými projevy další vítězství. Stát hospodařil v září s přebytkem 25,8 miliard korun. Schodek rozpočtu bude nižší než vláda plánovala. Předseda vlády dokonce tuto novinku oznámil dříve než samotné ministerstvo financí a ani mu nevadilo přidat si dalších pět miliard k dobru.
Premiér Paroubek oslavuje siláckými projevy další vítězství. Stát hospodařil v září s přebytkem 25,8 miliard korun. Schodek rozpočtu bude nižší než vláda plánovala. Předseda vlády dokonce tuto novinku oznámil dříve než samotné ministerstvo financí a ani mu nevadilo přidat si dalších pět miliard k dobru.
„Zářijový výsledek hospodaření státu je nejlepší od roku 1993. Postupně začínají fungovat opatření, která jsme přijali v oblasti úspor, zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky,“ říká první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.
Navzdory radostné euforii vlády, která zveřejněné statistiky prohlašuje za výsledek své „famózní“ hospodářské politiky, neznamená tato zpráva pro zdravé hospodaření státu téměř nic. Ekonomové se shodují, že pro některé překvapivě dobrý výsledek je způsoben především růstem ekonomiky, který pomohl zvýšit příjmy státní kasy.
V příštím roce již asi podobný „zázrak“ očekávat nelze. Vláda na příjmové stránce s dopady ekonomického růstu totiž počítá. Výdaje naopak zřejmě dál porostou. Čeká nás volební rok. Socialisté v této situaci šetřit nebudou, naopak uplácení voličů patří ke standardnímu chování vládní strany.
Paroubek a jeho veselá kumpanie navíc asi přehlédli další významnou statistiku. Česká národní banka zveřejnila vývoj zahraničního dluhu za poslední čtvrtletí. Ten vzrostl o 44 miliard na 1073 miliard korun, což činí 38,5 procenta HDP. Zahraniční zadlužení se tak přiblížilo tzv. prahu citlivosti, který začíná při dluhu 40 procent. Tendence zvyšování zahraničního dluhu na úkor domácího je velmi nebezpečná. Zatímco domácí dluh splácíme vlastně sami sobě, závazky v zahraničí znamenají odliv peněz z republiky. To si Paroubek zřejmě neuvědomuje. Vláda si tak zvyká financovat schodek pomocí eurobondů a přímých zahraničních půjček.
Nutno dodat, že čísla, která ČNB v pondělí zveřejnila, nejsou nijak katastrofální především proto, že valná část dluhu pochází z podnikového sektoru. Zvyšují se vazby se zahraničím, nákupy domácích dluhopisů cizími firmami a roste i zahraniční obchod. Tyto informace jsou vesměs pozitivní. Samotný podíl vlády na celkovém zadlužení ovšem narostl z pěti procent v roce 2002 až na letošních téměř devatenáct.To pro republiku není nijak příznivá zpráva. Narůstající úroky z dluhu mohou být do budoucna nezanedbatelným problémem.
Dokud však budou socialisté u moci, žádnou změnu očekávat nemůžeme. Premiér, který je rozhodnut vládnout ruku v ruce i s Marťany, se o to, kde vezme zdroje na nasycení zástupů budoucích voličů, nestará. Vždyť podle starého socialistického hesla „zdroje jsou.“