PES, který tě vyčmuchá
Názory, Zprávy ze školyVětšina studentů naší školy používá pravidelně systém PES. Kromě informací užitečných ke studiu je v něm i možnost zveřejnit svůj rozvrh. To může být praktické. Otázkou je, jestli je vhodné, že každý student tak na internetových stránkách, které jsou přístupné celému světu, poskytuje informace o tom, jaký je jeho týdenní harmonogram. Nebylo by možné, aby tyto informace byly dostupné až po přihlášení do systému pod heslem?
Většina studentů naší školy používá pravidelně systém PES. Kromě informací užitečných ke studiu je v něm i možnost zveřejnit svůj rozvrh. To může být praktické. Otázkou je, jestli je vhodné, že každý student tak na internetových stránkách, které jsou přístupné celému světu, poskytuje informace o tom, jaký je jeho týdenní harmonogram. Nebylo by možné, aby tyto informace byly dostupné až po přihlášení do systému pod heslem?
Kvůli “koordinaci” rozvrhu s kamarády jsem se rozhodl svůj rozvrh zveřejnit. Sice jsem tím poskytl všem svým spolužákům možnost najít můj školní mail a poslat mi zprávu kdykoli potřebují, např. zadání úkolu na příští hodinu nebo jakékoli jiné informace. Ale s přibližně jednou podobnou zprávou měsíčně jsem se předem smířil.
18. května (11:27 hod) mě však překvapila zpráva, v jejímž úvodu stálo: “Dobrý den/ahoj Jiří, Píšu ti jako student VŠE a zároveň jako headhunter v oblasti IT&T. Našel jsem tvůj e-mail a studijní profil na školním serveru VŠE.” Po počátečním překvapení a chvilce přemýšlení mě napadlo, že není složité na PESovi najít například seznam studentů navštěvujících předmět Diplomový seminář IT, a rozeslat jim všem podobný email. Zpráva navíc pokračovala sebevědomou větou: “Rád zodpovím dotazy a pokusím se ti dát rady, jak dostoupat až k tvé vysněné pozici/práci/společnosti.” Tak to zírám!
Opravdu má někdo tu drzost využít službu, kterou poskytuje škola svým studentům, ke komerčním aktivitám? A navíc, opravdu nějaký “studentík-spolužák” přesně ví, jak dosáhnout na vysněné kariérní posty?
Co si o tom myslí autor mailu? Na můj dotaz odpověděl: „Databázi studentů VŠE jsem se rozhodl pro své aktivity použít z důvodu možnosti přesného zacílení lidí s požadovaným vzděláním (včetně struktury předmětů) a těm jsem chtěl nabídnout relevantní pozice pro jejich rozvoj.“ Jako zneužití informací svůj čin rozhodně nevidí a pokud prý neudělá administrativní chybu, tak každému přijde tato nezávazná nabídka jen jednou. Autor mi dále vysvětlil: „Naopak jsem měl pocit, že bych mohl pomoci v uplatnění na trhu práce, který je pro absolventa často těžce čitelný.“
Při rozmýšlení, jak zareagovat, mi přišel druhý mail (18.5.2007, 14:17): “Dobrý den pane Pelc, na http://www.jobs.cz mne velmi zaujal Váš životopis. Rád bych s Vámi prodiskutoval aktuální možnosti na IT pracovním trhu, na který se specializuji…” Pod oběma zprávami byl podepsán stejný člověk – Petr Zatloukal. Podepsal se jako research specialist zastupující agenturu Advanced Search Technology. Shodou okolností jsem totiž tou dobou publikoval svůj životopis na známém portálu pracovních příležitostí, protože bych rád změnil zaměstnání. Potvrdily se tím mé obavy, že nejen že někdo zneužívá svého přístupu na školní stránky při práci ve firmě, ale není si ani schopen vést přehled o tom, komu již zprávu dříve odeslal. Podle mého názoru jde o neprofesionální a neetický přístup. I moji kamarádi mail dostali, takže Petr Zatloukal obeslal studenty informatiky hromadně.
Opravdu je vhodné využívat službu školy k těmto účelům? Nehraničí to s nepovoleným obchodním sdělením? Je autor mailu altruista pomáhající na trhu práce nezorientovaným spolužákům, nebo dobře cílenými maily hodlá jen lépe vydělat? Uvědomuje si škola možné zneužívání údajů?
Mohlo by tě zajímat:
- Nová děkanka Národohospodářské fakulty zvolena! Adéla Zubíková má před sebou velkou výzvu. Dokáže přinést kýženou změnu?
- Týdenní přehled akcí: Vychutnejte si open-air na Jižáku, piknik v Riegráčích nebo oslavu pražského metra!
- Reportáž z Pražského hradu: Jakým překážkám Evropská unie dnes čelí a kam povedou její další kroky