Proč Alexa není Alex?

20. 2. 2019 | | Názory klara-repkova

Alexa, Cortana, Siri… ty všechny jsou sexistické a prohlubují zakořeněné představy, že ženám jsou určené méně kvalifikované pozice sekretářek a asistentek. Je to problém a projev šovinismu výrobců. Nebo tak to alespoň tvrdí účastníci, respektive účastnice různých internetových diskuzí, ale i autoři a autorky článků v uznávaných periodikách. To, že na nás hlasoví asistenti promlouvají ženským hlasem, vidí jako součást širšího problému postavení žen ve společnosti obecně, zahrnující i rozdílné platové ohodnocení nebo mediálně probíranou kampaň MeToo.

Jednou z nejčastějších obav je, že zatímco dnešní společnost bojuje za zrovnoprávnění postavení žen a mužů a snaží se bořit stereotypy, Siri a ostatní je ještě prohlubují. Tedy to, co si představíme pod anglickým slovem assistant – mladá pěkná slečna v upnuté sukni, která za svého šéfa udělá všechno, na co on kvůli své „opravdové“ práci zkrátka nemá čas, bude se pěkně usmívat a ještě mu k tomu uvaří kafe.  V češtině nám to komplikuje fakt, že pro stejnou pozici nemáme genderově neutrální slovo – pokud řekneme asistent, tak nějak automaticky si představíme muže, zatímco u asistentky to je přesně naopak.

Ale copak musíme přiřazovat pohlaví dokonce i softwaru, který vlastně nic jiného než soubor dat? Ať se nám to líbí nebo ne, ano, musíme. Není zkrátka možné vytvořit bezpohlavní hlas, stále si budeme mít tendence ho zařazovat do jedné ze dvou škatulek, které známe z každodenního života. A i pokud by to šlo, rozhodně bude uživatelsky přívětivější a osobnější bavit se s někým, kdo alespoň částečně budí zdání skutečné osoby, než komunikovat s počítačem vygenerovaným shlukem jedniček a nul.

Navíc existují studie, například ta ze Stanfordské univerzity, podle kterých nám ženský hlas zkrátka připadá přátelštější a vstřícnější, komunikuje se nám s ním lépe. To ale neplatí v situaci, kdy potřebujeme něco opravit nebo máme technický problém. Pak si raději necháme poradit od mužského asistenta.

Je pravda, že i když nikdo oficiálně neřekl, že Siri nebo Assistant Googlu jsou ženy (u Alexy nebo Cortany už jejich jméno mluví samo za sebe), jejich hlas je nepochybně ženský. A protože toto téma není žádná novinka, zareagoval už v roce 2013 Apple na nevoli uživatelů tím, že přidal do nastavení možnost si hlas Siri manuálně změnit z ženského na mužský. Později se přidal i Google, když loni na podzim také nabídl druhou verzi svého Assistenta. Přesto v základním nastavení zůstává primární volba stejná a většina uživatelů o této možnosti ani neví. Nabízí se tak otázka, jestli to v tomto případě není spíše tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá.

Amazon se ohání beta skupinou, která měla před vypuštěním Alexy do světa rozhodnout, jestli jim vyhovuje víc ženský nebo mužský hlas. Výsledek uslyšíme, pokud se Alexy na něco zeptáme. Také označuje svoji Alexu za feministku.

Feminismus a postavení žen vůbec je dnes ožehavé téma, a pokud se označíte za feministku, riskujete, v lepším případě, zvednuté obočí. Troufám si tvrdit, že za to může postoj naší společnosti, podle kterého je feministka ženská s neoholenýma nohama, která si prostě nedokáže najít partnera a udělala si z toho světonázor. I přesto se za feministku považuji. A to, že mi telefon na otázku, jaké bude počasí, odpoví ženským hlasem, mě to nijak neuráží. Nemyslím si, že je za vším třeba hledat skryté významy a podprahovou snahu o degradaci žen.

Mnohem zajímavější a účelnější by možná bylo zamyslet se nad tím, jestli když už si můžeme vybrat, jestli chceme u Siri ženský nebo mužský hlas, dostal ten, kdo stojí za mužskou hlasovou verzí stejný honorář jako žena, která namluvila tu verzi, kterou všichni tak dobře známe.

Foto: archiv autorky

Mohlo by tě zajímat: