Sedmibojařka vybojovala titul za sedm let

Sedmibojařka vybojovala titul za sedm let

Možná že jste už někteří slyšeli jména jako Šebrle nebo Dvořák. Možná i pojem desetiboj vám není neznámý. Znáte ale i sedmiboj? Nebo dokonce nějakou sedmibojařku? Jednu jste mohli před několika lety potkávat i na VŠE, i když byste to do takové drobné dívky na první pohled neřekli.

Možná že jste už někteří slyšeli jména jako Šebrle nebo Dvořák. Možná i pojem desetiboj vám není neznámý. Znáte ale i sedmiboj? Nebo dokonce nějakou sedmibojařku? Jednu jste mohli před několika lety potkávat i na VŠE, i když byste to do takové drobné dívky na první pohled neřekli.

Proč sis vybrala zrovna atletiku a víceboj?

Táta mne přivedl na stadion, a tak jsem u toho zůstala. Víceboj dělám, protože jsem byla na všechno odjakživa šikovná a jedna disciplína mi nestačila. Ve skutečnosti jsem se hned od začátku neprojevila jako vysloveně zaměřená na jednu disciplínu, a tak jsem dělala pořád všechny. Měla jsem rozumného trenéra, který mne do žádné disciplíny přímo netlačil. Nakonec z toho byl víceboj. Musím vyvrátit tvrzení, že víceboj dělá ten, kdo neumí žádnou disciplínu pořádně. Je to spíš naopak. Musí je všechny umět dobře.

Když porovnám tvou postavu s ostatními vícebojařkami, jsi přeci jen o dost drobnější a víceboj je i hodně o síle…

Je pravda, že mi nejde vrh koulí, ale proto na něj nezanevřu. Mám prostě určité dispozice, to příliš neovlivním, ale beru to jako výzvu. Mně se ty svaly nikdy nepodařilo nabrat.

Jaká jsi byla studentka?

Rozhodně to nebylo na stipendium, nedávala jsem škole maximum. Studium pro mě sice bylo na prvním místě, ale nedělala jsem víc, než bylo třeba, sport byl pro mne přednější. Studovala jsem tak, abych vše bezpečně zvládla. Pravda, dvakrát jsem proklouzla na třetí pokus.

Měla jsi ve škole nějaký zvláštní studijní plán kvůli sportu?

On to vlastně ani nikdo nevěděl. Myslím, že tehdy ani nic takového nebylo možné a atletiku jako sport nikdo na starosti neměl. Nemělo cenu někomu vysvětlovat, že jsem reprezentant nebo se na to vymlouvat u zkoušky. Každopádně jsem ale natahovala studium co to šlo, abych mohla sportovat. Při práci by to určitě nešlo.

Jana Klečková
Sedmiboj je disciplína, u které se člověk potýrá sedmkrát více než u jedné

Jak dlouho jsi tedy studovala?

V podstatě sedm let. V roce 1993, když jsem na VŠE přišla, začínal i kreditní systém. Tak nějak se zkoušelo, jak to vlastně bude fungovat, takže jsem mohla studovat bakaláře místo tří pět let a magistr šel také studovat až tři roky. Měla jsem štěstí, protože těsně za mnou se pravidla zpřísňovala.

Kolik času jsi trávila ve škole?

Nejprve jsem si zapisovala podle studijního plánu, to znamená tak dvacet kreditů. Docela mi vadilo, že nemáme žádné kruhy a že každý semestr se jakoby seznamujeme znova. Na druhou stranu to šlo celkem dobře se sportem. Postupně předmětů ubývalo a do školy jsem tolik nechodila.

Kolikrát týdně jsi trénovala?

Při studiu to bylo šestkrát týdně, někdy víc. Jeden trénink trval asi čtyři hodiny, takže jsem musela hodně plánovat. Bylo to velké omezení hlavně v tom, že člověk musel být od do na určitém místě. Ostatní se muselo nějak přizpůsobit.

Zbýval ti čas i na něco jiného?

V podstatě ani moc ne. To ale neznamená, že jsem nechodila s ostatními ze školy někam posedět, do kina nebo na koncerty. Na další koníčky ale čas opravdu nezbýval. Později jsem ještě začala trénovat starší žákyně, což by se tak dalo brát.

Reprezentovala jsi někdy školu?

Bohužel ne. Atletika jako tělocvik nebyla, takže jsem chodila regeneračně plavat. Jelikož se o tento sport nikdo nestaral, nebo mně se to alespoň nedoneslo, nemělo ani moc cenu někomu vykládat, že bych chtěla školu reprezentovat. Možná, že bych se nějakých meziškolních závodů dopídila a mohla tam přijít a říct, že jsem z ekonomky, ale na to já nejsem. Na akademické mistrovství jsem se nepodívala a bylo mi to trochu líto. Na jednu stranu chápu, že to u nás není jako třeba na FTVS (Fakulta tělesné výchovy a sportu), ale určitě je tu spousta studentů, kteří by školu rádi reprezentovali.

Jana Klečková

Co tvůj studijní obor, jak myslíš, že ho v životě využiješ?

Mám za sebou Národohospodářskou fakultu takže Hospodářskou politiku a Psychologii a sociologii řízení firmy. Co se týká psychologie, tak ta se hodí asi každému. Kultivuje jednání, vystupování i mluvu, takže to bylo určitě přínosné. Ekonomické teorie v životě využiju asi těžko, ale určitě mi to rozšířilo obzory. Škole vděčím hlavně za to, že mi umožnila tak dlouho sportovat.

Co je pro tebe sport?

Droga. Radost a bolest. Přátelství, každodenní setkání s kamarády. Sport mne naučil cílevědomosti a schopnosti pracovat na tom, co chci. Sport mi dal i mého životního partnera.

Jak jsi sportovala po skončení školy?

Je to zvláštní, ale stal se ze mne profesionální sportovec. Zkrátka jsem nedokázala dvoufázový trénink skloubit s prací. Je mi jasné, že nedostatek praxe nebo to, že jsem nejela na stáž, pro mne bude handicap, ale dala jsem na chvíli přednost své sportovní kariéře, i když jsem věděla, že to není napořád. U sportu jsem zůstala, protože mne pořád tlačí něco kupředu.. Například v roce 2003 jsem si zlepšila všechny výkony v jednotlivých disciplínách, ale už jsem to nedokázala skloubit ve víceboji. Říkám si, ještě rok a vyjde to. Teď čekám rodinu, takže na dobu neurčitou přerušuji kariéru.

Jméno: Ing. Jana Klečková

Narozena: 19. 3. 1975 v Praze

Výška 173 cm, váha 55 kg

Vzdělání: FNH VŠE

Obor: Hospodářská politika

Povolání: profesionální sportovec

Klub: od r. 1984 AC Sparta Praha

Úspěchy:

mistr ČR pětiboj (96, 99, 00, 01, 02, 03)

mistr ČR sedmiboj (97, 03)

mistr ČR dálka v hale (97)

11. místo mistrovství Evropy Gent 00

10. místo mistrovství Evropy Vídeň 02

řada účastí na Evropském poháru a mezinárodních reprezentačních utkáních

Osobní rekordy:

sedmiboj (5678 b. Evropský pohár Brixen 98)

pětiboj (4309 b. Praha 02, druhý nejlepší český výsledek v historii)

800m (2:13,75)

dálka (612cm)

výška (181cm)

koule (11,85 m)

oštěp (40 m)

100 m překážek (13,91 s)

60 m překážek (8,50)

200 m (25,60)

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

iList_YouTube_Úvodní foto

Daniel Krutý: Motoristé Babiše neuhlídali, voliči SPD a PRO jsou zklamaní

Daniel Krutý, zakladatel a předseda Hnutí Generace, student a politik. Ve volbách do Poslanecké sněmovny jeho strana získala 30 000 hlasů. Proč se v patnácti letech rozhodl vstoupit do politiky a založit vlastní stranu? Jak je to s ruskými vazbami Hnutí Generace a „pohlídali“ Motoristé Babiše? Celý rozhovor, na kterém redakce iList spolupracovala s Klubem...

IMG_2059

Rok a půl stačí? Studentka FMV byla blízko olympiádě

Možná ji čas od času míjíte v prostoru jinak nudných, šedivých školních chodeb VŠE. A ani netušíte, že studentka FMV Kristýna Migová je bronzovou medailistkou z juniorského mistrovství světa a bojovala i o účast na před pár dny skončené zimní olympiádě. Vyniká v ženském dvojbobu, kde plní roli „brzdařky“.   V rozhovoru pro iList hovoří třeba o tom, jaká...

Rozhovor Dvořák, Petr Dvořák, rektor

Petr Dvořák: VŠE bude mít vlastní AI, na volby proti Ševčíkovi si věřím

Jak ovlivní nástup umělé inteligence studium a bude VŠE kontrolovat její využívání? Proč sestavování celoškolského rozvrhu stále není digitalizováno? Co by dělal, kdyby ve volbách rektora prohrál se svým protikandidátem Miroslavem Ševčíkem? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali stávajícího rektora Vysoké školy ekonomické v Praze, docenta Petra Dvořáka, který se uchází...

brown

Hokejisté VŠE v USA: Tvrdá lekce na ledě, ale překvapivá hrdost v zákulisí

Jiný svět. Výprava souboru elitních plejerů Univerzitní hokejové ligy (UULH) za oceán by se bez nadsázky dala označit za dobrodružství v alternativním vesmíru. Výběr českých škol si zahrál proti pětici univerzitních mančaftů z východního pobřeží USA. Připsal si jednu výhru, ale ostudu si neuřízl. A navíc si odnesl dost nečekaných poznatků. Přičemž ty se rozhodně netýkaly jen...