Squashistům vysokých škol vládne Nevoral

13. 1. 2005 | | Sport

Již víc než rok pořádá Association of squash players (ASP) turnaje pro vysokoškoláky. Nejde ani tak o organizaci jako spíš o pár nadšenců, kteří pořádají turnaje pro své kolegy. Přihlásit se může každý a na blížící se turnaje upozorňuje i nástěnka CTVS. „Naprostá většina hráčů je z VŠE,“ říká jeden z pořadatelů Jan Krampera. Od loňského listopadu proběhlo již devět turnajů, čistě pro orientaci sestavuje ASP i žebříček hráčů. Jemu dominuje jméno několikanásobného vítěze i finalisty Lukáše Nevorala.

Již víc než rok pořádá Association of squash players (ASP) turnaje pro vysokoškoláky. Nejde ani tak o organizaci jako spíš o pár nadšenců, kteří pořádají turnaje pro své kolegy. Přihlásit se může každý (více informací je na internetu – http://asp.webpark.cz) a na blížící se turnaje upozorňuje i nástěnka CTVS. „Naprostá většina hráčů je z VŠE,“ říká jeden z pořadatelů Jan Krampera. Od loňského listopadu proběhlo již devět turnajů, čistě pro orientaci sestavuje ASP i žebříček hráčů. Jemu dominuje jméno několikanásobného vítěze i finalisty Lukáše Nevorala.

Student pátého ročníku VŠE sice hraje squash již šest let, ale pod žádným profesionálním vedením. Menší technickou vyspělost nahrazuje dobrým pohybem a razancí. Často uspěje i proti technicky zdatnějším soupeřům. „To mě motivuje,“ říká Lukáš. „Možná bych se squashi mohl věnovat pravidelně v nějakém oddíle. Času ale tolik není, stíhám hrát v průměru dvakrát týdně.“

Ke squashi se dostal od ping-pongu a tenisu. „Výhodou squashe zvlášť oproti tenisu je, že ho můžu hrát celoročně,“ vysvětluje Lukáš. „Díky tomu, že v Praze vyrostla spousta kurtů, šla cena hodně dolů. Já hraju obvykle za 80 korun na hodinu.“ Prvního turnaje ASP si náhodou všiml na nástěnce ve škole. Postupně si soupeření s kolegy oblíbil díky kvalitní organizaci a slušné konkurenci. Obvykle se jich účastní mezi deseti až třiceti vysokoškoláky. Systém je takový, že i slabší squashisti si zahrají minimálně čtyři zápasy. Pro úspěšnější z nich, jako je Lukáš, to znamená dokonce až devět utkání v jediném dni. To už není tak lehce stravitelná porce, i když se hraje jen na dva vítězné sety. Finanční otázka vyloudí na Lukášově tváři úsměv. „Kvůli penězům na tyhle turnaje nechodím. Když se mi podaří vyhrát, vrátí se mi 250 korun startovného. Ale hlavně si člověk dobře zahraje.“

I tak se ale Lukáš začíná poohlížet po jiné soutěži. V areálu na Cibulce, kde se koná většina turnajů pro vysokoškoláky pořádaných ASP, probíhá liga, v níž vítěz bere auto. „Sice tady hraje i náš nejlepší squashista Jan Koukal, ale samozřejmě mě to láká.“

Mohlo by tě zajímat: