Týdenní přehled akcí: Nahlédněte do zákoutí lidské mysli nebo debata o měnícím se každodenním životě

28. 3. 2021 | | Studentský život ekonomika

Všichni studenti moc dobře ví, že průběžné testy se neúprosně blíží. Naštěstí s sebou následující týden nepřinese pouze stres a nedostatek spánku. Odpočinout si můžete u webináře o světové ekonomice ochromené koronavirovou krizí nebo přednášky s ambulantním psychiatrem o tom, jak nevyhořet, třeba i po týdnu průběžáků. I přes všechna opatření je tu pořád pár akcí, které vás aspoň na chvíli vysvobodí z nekonečné každodenní rutiny.

Pondělí 29.3.

Ve 14:00 pořádá Ekonomická diplomacie ČR diskusi s náměstkem ministra zahraničních věci Martinem Tlapou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a dalšími experty. Probírat se bude přetrvávající nejistota, zvýšená zadluženost států nebo nárůst ekonomického nacionalismu. Zkrátka jak pandemické krize ovlivnila a ovlivňovat bude místní i zahraniční ekonomiku. Přijďte si pro jednou poslechnout názory lidí, kteří vědí, o čem mluví. Registrovat se můžete pomocí tohoto odkazu.

O Bitcoinu je teď hodně slyšet a není se čemu divit, tahle měna zaznamenala v poslední době obrovský růst. Jenže podobných měn je mnohem víc a vyznat se v nich dá zabrat. Klub investorů VŠE vám vysvětlí, jak se v novém světe kryptoměn orientovat, do čeho investovat a jak to všechno vlastně funguje. Živý přenos, pojmenovaný Zlato z Matrixu, začíná v šest hodin odpoledne na Facebooku.

Protože potřeba rozvíjet se nemizí ani v této nelehké době, připravila si pro vás lektorka v oblasti seberozvoje a vzdělávání České spořitelny Dana Šefernová přednášku s názvem Poznej v čem je tvůj potenciál. Pokud vás zajímá, pro jakou práci máte předpoklady nebo jestli jste se vydali správným směrem, můžete si ji poslechnout živě na Facebooku od 17:00.

Také Katedra mezinárodních ekonomických vztahů a Centrum asijských studií na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) Vysoké školy ekonomické (VŠE) tento týden určitě nezahálí. Z připravované série externích přednášek a diskuzí „Český obchod a investice v době pandemie“ je tentokrát na řadě online přednáška Exportní a investiční příležitosti v Pobaltí. Přednáška bude probíhat od jedenácti do půl dvanácté dopoledne v rámci předmětu Ekonomická analýza regionů a trendů světové ekonomiky (2SE521), v magisterské vedlejší specializaci Ekonomická diplomacie na FMV. Účastnit se však můžou i zájemci z řad nezapsaných studentů, absolventů i široké veřejnosti. Dostanete se na ni prostřednictvím tohoto kódu i7nyxzl v MS Teams. Těm z vás, kteří nejste z VŠE, je povolen přístup do Teams pouze po registrování na adrese stuchliz@vse.cz nejpozději do 28. března.

Úterý 30.3.

V úterý o akce rozhodně nebude nouze. Mezi čtrnáctou a sedmnáctou hodinou proběhne Den otevřených VŠE pro zájemce o magisterské studium. Živý přenos můžete sledovat na stránkách dod.vse.cz. Na zmíněném webu už teď najdete program dne otevřených dveří, ale hlavně užitečné informace o škole a studiu. Následně na něm bude dostupný i záznam vysílání.

Den se ponese v duchu psychologických myšlenek. Pokud toho je na vás moc, nebo se dokonce cítíte sedření až na kost, mohla by vás zaujmout první úterní přednáška. Manuál, jak nevyhořet představí od pěti odpoledne Radkin Honzák, ambulantní psychiatr a asistent první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Popíše, jak se na syndrom nahlíželo dřív a jak se dnes klinicky léčí. Samozřejmě taky poradí, jak vyhoření předejít a za jakých podmínek k němu dochází. Za přednášku zaplatíte 300 korun. Registrovat se a pokládat dotazy můžete pomocí formuláře, ale kapacita je omezená, tak přihlášení nepropásněte.

Druhá úterní přednáška s Cyrilem Höschlem se bude točit okolo lidské povahy. Zajímá vás, jaký prostor zůstává pro změnu lidské nátury a osobnosti? Ředitel Národního ústavu duševního zdraví vám přiblíží, co je v našem životě vrozené a co naučené. Své poznatky a fakty naštěstí nebude jen vědecky předčítat. Přehledně všechno objasní na příkladu schopnosti číst výrazy jiných lidí a náchylnosti ke stresu. Jestli vám imponuje lidská mysl, nebo vás přednáška aspoň trochu zaujala, koná se od 18:00. Vstupné je 250 korun a lístky jsou dostupné na tomto odkazu.

V případě že vás ryze psychologická témata moc neoslovila, je v úterý na programu i workshop Kouzlo delegování. Studentský spolek 4FIS ve spolupráci s lektorkou Katarínou Kabáth pro vás připravili interaktivní workshop, kde se naučíte lépe pracovat s lidmi, a především způsoby, jakými je vést, respektive delegovat. Kurz odstartuje v 18:00, přihlásit se na něj můžete zde.

Ondřej Dočkal, ve spolupráci s Klubem mladých manažerů, se s vámi zase podělí o své studentské zkušenosti a kariérní dráhu konzultanta ve společnosti BCG (Boston Consulting Group). Talk se uskuteční přes aplikaci Zoom na tomto odkazu v 18:00.

Středa 31.3.

Je druhá z cyklu absolventských střed. Tentokrát si přednášku připravil Miroslav Ševčík, proděkan pro studium Národohospodářské fakulty VŠE. Název celosvětové pochybení mediokracie a politických elit při řešení koronavirové hysterie obsah přednášky elegantně shrnuje. Situace se ideálnímu stavu neblíží ani zdaleka, ale mohla se vláda zachovat jinak, mohla celonárodní neurózu odvrátit a jak by situace vypadala, kdyby jednala kompetentněji? Proděkan promluví o diskutabilním efektu celoplošných zákazů, alternativních scénářích a vlivu vládních opatření na místní ekonomiku. Přednáška proběhne v osmnáct hodin prostřednictvím Microsoft Teams a je nutné se registrovat.

Kdybyste měli chuť spíš na debatu, tak v 17:30 jedna začíná. Pořádá ji Kancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s Café Evropa. Proděkanka Masarykovy univerzity Barbora Bühnová, zmocněnec Úřadu vlády pro informační technologie (IT) Vladimír Dzurilla a místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja budou diskutovat o vlivu pandemie a technologií na všední život. Děním bude provázet zástupce ředitele společnosti EUROPEUM Martin Vokálek. Nemusíte se ani přihlašovat, živý přenos poběží na YouTube a Facebookové události akce od 17:30.

Večer si pak můžete vybrat. Využijete nabyté informace na únikovce od studentského spolku CUFR nebo na tradičním pubkvízu od 4FIS? Úniková hra je už druhá v pořadí a tentokrát bude velikonočně laděná. Přihlásit se na ni můžete na této stránce. Na pubkvíz se připojíte přes 4FIS MS Teams na tomto odkazu, ale nezapomeňte svou účast potvrdit skrz formulář. Obě akce začínají ve 20:00, takže si prostě budete muset vybrat jen jednu.

Čtvrtek 1.4.

První dubnový den byl na všech fakultách VŠE vyhlášen jako Děkanský den a v důsledku toho odpadá veškerá výuka. Pokud byste se i přesto chtěli něco nového dozvědět, České Vysoké Učení Technické (ČVUT) pořádá fyzikální přednášku o slunečním větru. Profesor Kulhánek vysvětlí například, jak sluneční vítr vytváří polární záře nebo v čem se podobá větru skutečnému. Po zhlédnutí vysílání na YouTube od 16:15 budete moci udělat dojem na přátele nebo informace využít v následujícím Pubkvízu. Navíc je přednáška bez registrace a zdarma.

Mohlo by tě zajímat: