Ubytovaní na kolejích budou muset jednou týdně doložit negativní výsledek testu na koronavirus

Ubytovaní na kolejích budou muset jednou týdně doložit negativní výsledek testu na koronavirus

Studentům přibude od soboty nová povinnost. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo 19. dubna nové opatření pro osobní přítomnost na vzdělávání na vysoké škole, vztahující se rovněž na ubytování na kolejích. Na základě opatření MZ musí studenti a ubytovaní na kolejích pravidelně jednou za sedm dní doložit negativní výsledek testu na přítomnost viru SARS-CoV-2.

O nově platném opatření dnes prostřednictvím e-mailu informovalo ubytované vedení Správy účelových zařízení Vysoké školy ekonomické (SÚZ VŠE). Vzhledem k přerušení prezenční výuky na VŠE se toto opatření vztahuje pouze na ubytované na kolejích. Vstup do prostor školy se nadále řídí opatřením rektorky aktualizovaným 31. března.

Sebetestování přímo na kolejích

K doložení je možné využít negativní výsledek POC antigenního testu na přítomnost antigenu nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 provedeného poskytovatelem zdravotních služeb podle aktuálně platného mimořádného opatření MZ k provádění testů. Výsledek přitom nesmí být starší než 48 hodin.

Test je možné rovněž absolvovat v testovacím zařízení zřízeném v prostorách VŠE nebo jiné veřejné vysoké školy. Ubytovaní mohou využít také antigenový test určený k sebetestování. V případě sebetestování musí ubytovaný doložit čestné prohlášení o negativním výsledku testu. Formuláře čestného prohlášení budou k dispozici na recepcích kolejí.

Dle příkazu ředitele SÚZ ze dne 22. dubna budou na recepcích dostupné taky testy za cenu 128 Kč, která bude ubytovaným načtena jako pohledávka v systému ISKAM. Existuje však možnost, že ze strany státu dojde k refundaci sebetestovacích sad vydaných ubytovaným kolejemi. Pokud nastane tato možnost, budou případné pohledávky ze systému ISKAM vymazány.

Kompletní znění příkazu ředitele a formulář čestného prohlášení dostupné zde.

V případě pozitivního výsledku testu je student povinný bezodkladně opustit prostory koleje, nebo se přesunout do karanténního pokoje přiděleného pracovníkem SÚZ VŠE. Navíc mu je dle vládního opatření uložena povinnost informovat o pozitivním výsledku poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecné́ praktické́ lékařství́.

Testování se vyhnou očkovaní a ti, co nemoc již prodělali

Nutnost předložení negativního výsledku testu se nebude vztahovat na ty, kteří již onemocnění prodělali, jeho přítomnost jim byla laboratorně prokázána a uplynula u nich nutná doba izolace. Výjimka platí pouze po dobu 90 dní od prvního pozitivního testu.

Povinnost se nevztahuje rovněž na ubytované disponující certifikátem MZ o absolvování kompletního očkování proti onemocnění COVID-19. Jedná se o aplikaci jedné dávky v případě jednodávkového a dvou dávek u dvoudávkového schématu vakcinace. Tuto možnost je navíc možné využít až po uplynutí nejméně 14 dní od aplikace poslední dávky.

Opatření rektorky a vstup do prostor školy

Vstupovat do prostor školy mohou studenti dle opatření rektorky pouze v odůvodněných případech, jako jsou zkoušky, obhajoby závěrečných prací, osobní konzultace a podobně. Musí se přitom prokázat negativním výsledkem antigenního testu na přítomnost antigenu nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 ne starším než sedm dní.

Ke vstupu je přitom nutné využít vchod z Italské ulice s umístněnými turnikety za použití studentské identifikační karty. Pro opuštění školy je pak možné využít jakýkoliv východ.

Podobně jako v případě kolejí je i v tomto případě možnost prokázat se potvrzením o prodělání onemocnění ne starším než 90 dní od prvního pozitivního testu a po uplynutí nutné doby izolace. Již naočkovaní mohou předložit také certifikátem MZ o absolvování kompletního očkování za předpokladu, že uplynulo nejméně 14 dní od poslední dávky daného očkovacího schématu.

Výjimkou z prokazování je návštěva školní knihovny. Pokud student vstupuje do prostor VŠE za účelem vyzvednutí nebo vrácení knih v knihovně, nemusí se prokázat ani testem, ani proděláním onemocnění nebo očkováním. Je však nutné využít ke vstupu vchod do Staré budovy a následně budovu školy stejným vchodem neprodleně opustit.

Foto: Vysoká škola ekonomická

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

sevcik

Další bouře na VŠE: Ševčík se odmítá omluvit za urážky studentů, rektorovi dochází trpělivost

Bývalý děkan a nynější šéf katedry hospodářské politiky Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík nepřestává vířit emoce. Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) došlo k mimořádně ostré výměně názorů, která opět poukázala na hluboké příkopy mezi bývalým děkanem, vedením univerzity a akademickými senátory. Rektor VŠE po opakovaných útocích Ševčíka vyzval senátory k...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...