Zimní univerziáda se opět nekoná

Univerziáda v Krasnoyarsku 2019, zimní oympiáda

30. ročník zimní světové univerziády se ve Švýcarském Lucernu konat nebude. Necelé dva týdny před plánovaným začátkem pořadatelé zrušili v pořadí již druhý termín soutěže. Důvodem je šíření nové varianty koronaviru Omicron a stále zhoršující se pandemická situace ve světě, která nejen výrazně omezuje cestování, ale představuje pro všechny účastníky velké zdravotní riziko.

Původně se světová univerziáda měla konat 21.–31. ledna 2021. Tehdejší pandemická situace spolu s restrikcemi donutila pořadatele přesunout akci až na 11.–21 prosinec 2021, kdy obě strany doufaly v příznivý vývin pandemie v návaznosti na očkování. V deseti disciplínách zde měli soutěžit sportovci z více než 50 zemí světa. Ani druhý termín bohužel v boji s koronavirem neobstál.

Sportovci z řady států včetně České republiky by museli ve Švýcarsku do desetidenní karantény bez ohledu na to, zda jsou proti covidu-19 očkováni, nebo nikoliv. Švýcarská vláda navíc plánuje na tento seznam přidat další země. „Jsme zničeni a je nám to velmi líto, že nebudeme schopni přivítat sportovce z celého světa, kteří se na své soutěže intenzivně připravovali,” řekl prezident organizačního výboru Guido Graf v oficiální tiskové zprávě. 

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) plánovala na ZSU vyslat 142členný tým, 89 sportovců s 53členným doprovodem. „Náš univerzitní tým vždy patřil ke státům velice úspěšným, který vozil z těchto významných akcí řadu medailí. O to více jsme smutní!“ uvedla, Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS, v oficiálním vyjádření.

Světové univerzitní hry nebo také univerziády jsou největší sportovní studentskou událostí. Konají se pod záštitou Mezinárodní federace univerzitního sportu (International University Sports Federation – FISU) a počtem účastníků jsou univerziády dokonce větší než samotné Olympijské hry. Sportovci nesmí být starší 26 let a musí být vysokoškolskými studenty.

Sporty zařazené na Zimní světovou univerziádu (ZSU) zahrnují alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon, curling, Freestyle lyžování, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, rychlobruslení a snowboarding. Zrušený ročník se navíc měl pořádat ve Švýcarsku, kde jsou zimní sporty hluboce zakořeněnou tradicí. Hostí například i prestižní mezinárodní Lauberhorn ski races, Spengler Cup nebo Engadin Ski Marathon.

Minulý ročník zimní univerziády proběhl v březnu roku 2019 v ruském Krasnojarsku. V 11 zimních sportech tam soutěžilo více než 2500 sportovců z 58 zemí. Českou výpravu tvořilo 120 reprezentantů (průměrně to u zimních univerziád bývá 150) vybraných Českou asociací univerzitního sportu. Mezi nimi byli i studenti Vysoké školy ekonomické v Praze. V biatlonu VŠE reprezentovala studentka Fakulty informatiky a statistiky Eliška Svobodová, která se umístila nejlépe z českých závodnic vůbec (16. ve vytrvalostním závodě, 8. ve sprintu, 8. ve stíhacím závodě a 6. v závodě s hromadným startem).

Také Martin Mikyska z Fakulty financí a účetnictvíreprezentoval naši školu více než dobře, když si z univerziád odvezl již tři bronzové medaile. „Medaile z univerziády mi nikdo nevezme, maximálně finančák,“ okomentoval své úspěchy Mikyska v podcastu Tupý hrany. V posledním ročníku v závodě snowboardistů v areálu Sopka obsadil po 7. místě v kvalifikaci vynikající 5. místo ve finálovém závodě.

Univerzitním sportem si prošlo i mnoho dnes známých jmen českého sportu. Jiří Prskavec, Lukáš Krpálek, Eva Samková, Martina Sáblíková, Barbora Špotáková a mnozí další mají na kontě medaile z letních i zimních univerziád, které stály na samém počátku jejich budoucích kariérních úspěchů.

Foto: Jakub Pláteník

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...