Kam na kávu na VŠE a v jejím okolí – část 2

5. 4. 2018 | | Studentský život la familia

V první části článku o kavárnách na Vysoké škole ekonomické a v jejím okolí jsme pro vás připravili žebříček čtyř zařízení, kde káva naší redakci chutnala nejvíce. Nyní přinášíme i druhou část. Kromě v poměrně novém podniku Kafé a koblihy, který se nachází kousek u školy,  jsme se zastavili i v několika kavárnách na ekonomce a vyzkoušeli jsme i kávu z automatu.

V našem průzkumu jsme hodnotili jak samotnou kávu, tak obsluhu a prostředí kaváren, kde jsme si objednali espresso. Pro přehled uvádíme u každého podniku cenu za tento nápoj.

Kafé a koblihy

Nejdražší espresso nabízí Kavárna Kafé a koblihy, nováček mezi všemi kavárnami v okolí školy. Její provoz začal zhruba před rokem. Najdete ji pár desítek metrů od školy, směrem k tramvajové zastávce Husinecká. Nabídka jistě potěší všechny vegany – v této maličké kavárně zakoupíte téměř vše od espressa až po latté – se sójovým mlékem. Kávu nakupuje podnik od rodinné pražírny Coffeespot.

Cena za espresso: 40 Kč

Otevírací doba: 7 až 17 hodin (pondělí až čtvrtek), 7 až 15 hodin (pátek)

Hodnocení redakce: Káva má hodně kyselou chuť, espresso rozhodně nebude chutnat všem. Podle obsluhy mají zákazníci zájem hlavně o capuccino. Velkou nevýhodou je dost stísněný prostor, ve kterém se sice nachází pár míst, kam si můžete na chvilku sednout, ale mezi mačkajícím se davem studentů rozhodně nejde o komfortní záležitost. Plusem je naopak výběr lákavě vypadajících koblih a bonusem je příjemná obsluha. Tato kavárna navíc otevírá ze všech podniků jako první – kávu si tu můžete koupit už od sedmi hodin, což ocení hlavně studenti, kterým cvičení a přednášky začínají už v půl osmé.

Café Bar Deštník

Hned za vchodem do Nové budovy se můžete zastavit v Café baru Deštník. Dostanete tu stejnou značku kávy jako v Kantýně, tedy Doubleshot. Pokud se vám zdá, že se její chuť během roku mění, nejste na omylu – káva se taktéž střídá podle sezóny. Prožíváte-li zrovna náročný den po probdělé noci ve společnosti skript, objednat si můžete dokonce extra shot za 19 korun.

Cena za espresso: 39 Kč

Otevírací doba: 8 až 20 hodin (pondělí až čtvrtek), 8 až 17 hodin (pátek)

Hodnocení redakce: Momentálně nabízená káva je hodně kyselá a opravdu výrazná. I po přidání mléka nám chuť připadala opravdu silná. Pro milovníky jemné chuti to asi nebude to pravé ořechové. Na druhou stranu je těžké hodnotit chuť, když se nabízená káva během roku mění. Velmi nás potěšilo čerstvé mléko i sklenička vody, kterou ke kávě dostanete. Obsluha je velice ochotná a objednávku donese během pár minut. Můžete dokonce požádat i o kávu bez kofeinu.

Café Ekonom

Kavárnu Café Econom najdete v Rajské budově poblíž Menzy. Espresso, capuccino nebo latté vám obsluha připraví ze sicilské kávy značky MOAK. Ke kávě si můžete objednat například panini nebo dort. V odpoledních hodinách tu bývá plno a pokud nemáte štěstí nebo nejste dostatečně rychlí, nezbyde vám nic jiného, než si pití i jídlo vzít s sebou. Ráno i večer si zde však většinou můžete sednout s přáteli bez problémů.

Cena za espresso: 35 Kč

Otevírací doba: 8 až 19 hodin (pondělí až čtvrtek), 8 až 18 hodin (pátek)

Hodnocení redakce: Tato káva nás opravdu hodně zklamala – má spálenou chuť a i když je po přidání mléka o trochu lepší, rozhodně jde o hodně slabý průměr. O tom, že byste ke kávě dostali automaticky mléko a skleničku s vodou, se vám může nechat jen zdát. Po vyzkoušení cappuccina a latté se náš názor o moc nezměnil. Sem doporučujeme zajít spíše na něco sladkého nebo na panini – i když jsou ceny trochu vyšší, rozhodně si pochutnáte. Na druhou stranu i přes velké množství objednávek vám obsluha kávu připraví poměrně rychle. Jen počítejte s tím, že o přestávkách budete muset vystát pořádnou frontu.

Menza

Kávovar najdete i v menze pro studenty v Italské budově. Koupit si tu můžete kávu od značky Piazza d’Oro. Za takzvaně lidovou cenu dostanete espresso, cappuccino i latté v kelímku, které pak zaplatíte přímo u pokladny.

Cena za espresso: 25 Kč

Hodnocení redakce: I když jsme byli před testováním kávy z menzy trochu skeptičtí, její chuť předčila naše očekávání. Pít se dá a s mlékem je celkem dobrá. Znalec dobré kávy se s ni ale jistě nespokojí.  V porovnání s těmi ostatními, které jsme testovali, je chuť hodně nevýrazná, máte pocit, jako byste pili espresso naředěné větším množstvím vody. Prostředí zde asi nemá cenu hodnotit, vzhledem k tomu, že se nejedná ani o restauraci, ani kavárnu.

Automaty

Kromě kaváren a menzy jsme se odhodlali vyzkoušet i nejlevnější dostupnou variantu, kterou jsou školní automaty na kávu značky Lavazza. V nabídce je instantní káva, která si odvážně říká espresso (najdete ji v pravém sloupci tlačítek). Koupíte tu ale i espresso z kapsle, které je o čtyři koruny dražší.

Cena za espresso: 18 Kč (espresso z kapsle), 14 Kč (instantní káva)

Hodnocení redakce: Oba dva druhy kávy na první pohled lákají svoji nadýchanou hustou pěnou na vrchu, s chutí už je to ale o dost horší. Espresso z kapsle je na tom o něco lépe – těm, kteří hledají rychlý zdroj energie a na chuť nemají příliš vysoké požadavky, přijde vhod. Instantní espresso už si však žádá větší dávky otrlosti. Automaty jsou zespodu také celkem dost špinavé. Bohužel tuhle kávu bychom si už asi nekoupili. Příště bychom volili raději capuccino nebo latté.

Foto: Kristýna Kantková

Mohlo by vás zajímat: