Pokud něco opravdu chcete, moc nad tím nepřemýšlejte a zkuste to

21. 7. 2016 | | Kariéra, Rozhovory, Zprávy ze školy Erasmus - slider

Věděli jste, co z vás jednou bude, když jste si podávali přihlášku právě na Vysokou školu ekonomickou (VŠE)? A pokud stále ještě studujete, víte to teď? iList pro vás připravil seriál „Co vše mohou dělat absolventi VŠE.“ Zde je pátý díl.

Ptali jsme se na následující otázky:

 1. Proč jste se vlastně rozhodli jít právě na VŠE?
 2. Měli jste už tehdy představu o tom, co byste jednou chtěli dělat?
 3. Pracujete v oboru, který jste vystudovali?
 4. Jak jste se k současné práci dostali?
 5. Kde se vidíte zhruba za pět let?
 6. Co byste doporučili současným studentům?

Petra Fabiaová (28 let)

Absolvent: Fakulta mezinárodních vztahů, Politologie, Vedlejší specializace: Ekonomická žurnalistika. Současné zaměstnání: Specialista komunikace junior u Allianz

 1. Na VŠE jsem si vybrala Fakultu mezinárodních vztahů, obor Politologie, který byl jediný humanitní. Říkala jsem si, že kombinace ekonomie společně s politickými vědami je docela dobrá volba a v budoucnu mi nabídne širší možnosti zaměstnání. Také mě lákala povinnost dvou cizích jazyků, což si myslím, že je velmi důležité. Na magisterském stupni jsem si zvolila jako vedlejší specializaci Ekonomickou žurnalistiku. Výběru školy rozhodně nelituji. Poznala jsem na VŠE mnoho skvělých lidí a dovolím si tvrdit, že je to kvalitní vysoká škola.
 1. Jako malá jsem chtěla dělat moderátorku, ale postupem času jsem zjistila, že můj projev před kamerou by asi nebyl úplně ten nejlepší. Na gymnáziu jsem si uvědomila, že se hodím spíše na práci v novinách nebo v onlinu. Při studiu vysoké školy jsem tak pracovala v redakcích různých médií. Zároveň jsem se přihlásila na druhé magisterské studium na Univerzitě Karlově (UK), obor Mediální studia.
 1. Momentálně ano. Pracuji v pojišťovně Allianz v oddělení komunikace a starám se hlavně o interní komunikaci. Jsem šéfredaktorkou časopisu pro obchodníky, píši newslettery a dělám ankety do naší Allianz TV. Celý můj dosavadní život jsem se snažila pracovat v oboru. To znamená, že při VŠE jsem zároveň měla stáž v Parlamentu České republiky, v Lidovkách jsem se starala o domácí a politickou rubriku. Celkově jsem se věnovala médiím. Psala jsem do časopisu na gymnáziu, vedla sportovní časopis Squashrevue, přispívala do deníku 24 hodin, psala bulvární články na tn.cz, podílela se na organizaci filmového semináře na UK nebo pomáhala v neziskové organizaci Forum 2000. Prostě od všeho trochu, abych si vše vyzkoušela a zjistila, co mě baví nejvíce.
 1. Přes inzerát. Šla jsem na pohovor, kde mě zpovídal tiskový mluvčí, poslala jsem jim své texty a na druhém pohovoru jsem musela ukázat praktické dovednosti, tzn. napsala jsem pár článků přímo na místě, vyplnila vědomostní test a něco si zkusila i na kameru. Práce mě baví, neměnila bych, přeci jen velká firma je velká firma.
 1. Za pět let se vidím v nějaké pobočce Allianz pojišťovny v zahraničí. Ráda bych se vydala do USA nebo do Švédska. Vše je ale ještě daleko, čekám na příležitost.
 1. Vyjeďte během studia pryč – na Erasmus, na Freemover, kamkoli. Pro mě to byla ta nejcennější zkušenost. Navážete kontakty, které se do budoucna budou hodit, poznáte jinou kulturu, jinou formu vzdělání, naučíte se jazyk a navíc vám to škola „zaplatí“. Co víc si přát. Po škole už taková možnost nenastane, jsou to pouze výjimky. Dále bych se určitě zaměřila na nějakou praxi, protože člověk bez praxe jako by v dnešní době ani nebyl. Budete mít velkou konkurenční výhodu před ostatními, pokud si během školy najdete nějakou práci, popřípadě stáž v oboru. A zatřetí je důležité stanovit si cíl, za kterým jdete. Musíte vědět, co a jak chcete dělat.

Petra Fabiánová iList

Zdroj: Archiv Petry Fabianové

Jiří Štencek (29 let)

Absolvent: Fakulta informatiky a statistiky, Informatika, Vedlejší specializace: Manažerská psychologie a sociologie. Současné zaměstnání: majitel firmy Helveti s.r.o. (online prodejce hodinek)

 1. Prvním impulsem byl pro mě Jirka Kosek, což je proslulý XML/HTML guru. Jelikož jsem chtěl po střední škole tvořit weby a nejlépe mít vlastní webdesignerskou agenturu, učit se od takového odborníka bylo hodně lákavé. Navíc jsem si řekl, že spojení informatiky a ekonomie bude skvělá kombinace do budoucna. A s odstupem času to mohu potvrdit.
 2. Ano, chtěl jsem mít ono webdeveloperské studio. Případně jinou firmu, se kterou bych podnikal na internetu. To se mi vlastně s Helveti splnilo na 100 %. Buduji si ji jako své dítko a to, jak mi roste před očima, je úžasný pocit!
 3. Ano i ne. Informatiku používám denně, ekonomii podniku taky, ale spousta předmětů byla zaměřená spíše na fungování větších korporací, takže naroubování na malou firmu není vždy vhodné. Ten základ, co mi VŠE dala, je ale velmi cenný. Všechno ostatní už se učím za běhu.
 1. Cesta byla komplikovanější. Nejdříve jsem dělal při střední škole webové stránky, při vysoké škole jsem nastoupil do nejznámější internetové agentury (H1.cz) a tam jsem při práci s klienty zjistil, že bych taky rád podnikal a zkusil si to na „druhé“ straně barikády. Do té doby jsem fundovaně radil, jak mají na internetu vydělávat více peněz a co dělají konkrétně v e-commerce světě špatně. Ještě při práci v H1.cz a studiu VŠE jsem si tak založil svůj první eshop na hodinky, který běží dodnes. Ten se z kolejního prodeje pomalu rozrůstal až do dnešních rozměrů, kdy prodáváme hodinky s obratem přes 15 mil. Kč za rok a stále rychle rosteme. Během začátků s podnikáním jsem stihl skončit v H1.cz a dostudovat VŠE. Krásně jsem se tak přehoupl ze školy rovnou do podnikání, které už bylo zcela samostatné a bez problémů mě uživilo. Mimochodem, možnost studovat a u toho zároveň pracovat je neocenitelné, protože teorii můžete rovnou zkoušet v praxi. Ač to někdo zavrhuje, tak já jsem to ocenil.
 1. Na pozici jednoho z největších online prodejců hodinek v ČR a na Slovensku. Ambice mám veliké a třeba to nemusí trvat ani pět let. V té době už bych taky rád měl dvě krásné děti a procestováno co nejvíc ze světa. S tím souvisí nalezení spolehlivého parťáka do vedení Helveti a předání některých důležitých pravomocí. Stále taky hledám volné příležitosti do podnikání.
 1. Zkoušejte a zjišťujte, co vás baví. Pak si za svým cílem jděte a nenechte se odradit od negativních posránků, kteří vás budou zrazovat. A hlavně, moc o tom nepřemýšlejte, neoddalujte a zkuste to. Protože kdybych já tehdy nezačal a věděl přesně, co podnikání obnáší, třeba bych ani nikdy firmu nezaložil. Ta sladká nevědomost, ambice změnit svět a mladický „drajv“ dělají divy. Jeďte také na Erasmus, socializujte se a vybírejte si předměty, které vás někam posunou a budou vás bavit (ne jenom „dávačky“). Nebojte se prezentací a naopak je berte jako výzvu. Já na VŠE šel jako stydlín a teď se nebojím prezentovat před větším počtem lidí. Za tohle vděčím právě cvičením, kde jsme prezentovali jak diví.

foto1

Zdroj: Archiv Jiřího Štencka

Předchozí rozhovory s absolventy čtěte zde:

Mohlo by vás zajímat: