Balintovské skupiny
Zprávy ze školyAkademická psychologická poradna opět zahajuje setkávání Balintovských skupin. Začíná se ve středu 30. října 2002 v prostorách APP (dveře 117 SB) a bude pokračovat vždy každou druhou středu (1x za dva týdny) od 17:00 do 19:00 hodin. Skupinu spolu s dr. Provazníkem povede Ing. Markéta Benešová.
Akademická psychologická poradna opět zahajuje setkávání Balintovských skupin.
Termíny Balintovských skupin
Začínáme (po jisté odmlce) opět se setkáváním zájemců v Balintovských skupinách! Toto setkávání začne ve středu 30. října 2002 v prostorách APP (dveře 117 SB) a bude pokračovat vždy každou druhou středu (1x za dva týdny) od 17:00 do 19:00 hodin. Skupinu spolu s dr. Provazníkem povede Ing. Markéta Benešová.
Přivítáme všechny zájemce, ať už svůj zájem projeví osobně (dr. Provazník, 117 SB), mailem (provaz@vse.cz), nebo telefonicky (224095345).
Stručná charakteristika Balintovských skupin
Michael Balint – lékař, psychoanalytik, učitel (* 1896, Budapest, v r. 1939 odešel do Velké Britanie, + tamtéž 1970).
Balintovské skupiny jsou – velmi zjednodušeně řečeno – skupinovou formou pomoci při řešení individuálních nesnází v mezilidských vztazích.
Balintovské skupiny (vyvinuty v rámci projektu na Tavistocké klinice, V.B.) slouží v originální podobě ke skupinovému řešení vztahových problémů lékařů a zdravotních sester s jejich pacienty (lékař jako medikament!), resp. k osobnostní podpoře a rozvoji zdravotnického personálu. V širším smyslu jsou však organizovány k řešení vztahových problémů obecně, t.j. pro kohokoli!
Balintovská skupina má optimálně 8 – 10 členů a 1 nebo 2 vedoucí.
Průběh Balintovské skupiny má přibližně toto schema (zjednodušeno!):
- prezentace – skupinou zvolený protagonista seznámí členy skupiny s vlastním vztahovým problémem (t.j. s problémy ve vztahu s konkrétní osobou)
- otázky – ostatní účastníci balintovské skupiny kladou otázky protagonistovi s cílem získat úplnější, přesnější „vhled“ do situace, protagonista na ně reaguje – odpovídá dle vlastního uvážení
- fantazie – od této chvíle protagonista pouze naslouchá, ostatní účastníci balintovské skupiny verbalizují vlastní představy, pocity a dojmy z předneseného problému
- co bych dělal já – protagonista opět pouze naslouchá, ostatní účastníci balintovské skupiny uvádějí (formou „Já bych dělal … udělal …“) jakési „na sebe vztažené“ návrhy, představy o možnostech řešení problému.
Pro úplnost je třeba uvést, že každé další setkání začíná stručným zhodnocením předchozího setkání všemi zúčastněnými, především pak jakousi reflexí osobního přínosu, který práce skupiny znamenala pro minulého protagonistu.
V podmínkách APP bývá každé setkání skupiny (po úvodní reflexi minulého) uvedeno krátkým autogenním tréninkem (především pro možnost aktuálního zklidnění a odreagování „nánosu“ běžného všedního dne).
Balintovská skupina je určena především všem těm, kteří prožívají nějaký problematický vztah s konkrétní osobou (osobami) (s rodiči, s partnerem apod.), ve kterém se ne zcela dokážou orientovat, a který by si chtěli lépe ujasnit, resp. se kterým by chtěli výše uvedenou formou pomoci.
Balintovská skupina je skupinou tzv. otevřenou, t.j. ze skupiny její členové postupně odcházejí a noví přicházejí. Z toho plyne, že činnost skupiny není časově omezena!