Editorial: Listopad 2003

5. 11. 2003 | | Názory

než jsem začal psát listopadový editorial, chtěl jsem se nechat inspirovat iListem a diskuzemi na něm. Byl jsem nadšen. Ostré a jasné názory na všechno. Vyhraněná stanoviska a nekompromisní pohled na věc. Někteří naši čtenáři se zkrátka dokážou ozvat. Co ale většinou nedokážou, je podepsat se pod svůj názor. A tak spolu diskutují Pochopitelný anonym, No Name, Mr.X, Ehm, ale také „civilnější“ Honza, Petr, Mirek nebo prostě Student F5.

Holky a kluci,

než jsem začal psát listopadový editorial, chtěl jsem se nechat inspirovat iListem a diskuzemi na něm. Byl jsem nadšen. Ostré a jasné názory na všechno. Vyhraněná stanoviska a nekompromisní pohled na věc. Někteří naši čtenáři se zkrátka dokážou ozvat. Co ale většinou nedokážou, je podepsat se pod svůj názor.

A tak spolu diskutují Pochopitelný anonym, No Name, Mr.X, Ehm, ale také „civilnější“ Honza, Petr, Mirek nebo prostě Student F5. Kdo jsou ti lidé? Skutečné osobnosti prahnoucí po tom, něco na VŠE změnit? Skromní rebelové, kteří netouží stát v záři reflektorů? Nebo spíš šedé myši splývající s davem, mluvkové od půllitru nebo osoby, které mají z různých důvodů zájem vydávat se za někoho jiného?

Od každého něco, zdá se mi. Ať je to ten nebo ten, my ho koštětem nepraštíme. Diskuze na iListu bude i nadále anonymní, pokud si ji takovou čtenáři udělají. Cenzura se u nás nekoná, ačkoliv by to jistě mnozí uvítali.

Zajímavé by ale bylo, kdyby nějaké hnutí mysli najednou donutilo všechny diskutéry přiznat svou pravou identitu. Čistě teoreticky. Ilistové stránky by asi vypadaly úplně jinak. Zřejmě by nepadalo tolik nepromyšlených slov a ostrých osočení. Každý by se zkrátka asi trochu více zamyslel, než by něco plácnul. Snad ani ne proto, že by se musel bát odvety, ale prostě proto, aby nebyl za blbce.

Už teď ale slyším pádné argumenty o současné internetové kultuře. Podepsat se normálně prostě není in. Chatrné alibi pro všechny, kteří se jednoduše bojí. Anonymní nickname je pro ně relevantní a navíc cool záminkou pro to, aby mohli zůstat neviditelní.

Velectění anonymové! Dělejte si, co chcete. Jestliže vám vaše virtuální existence vyhovuje, budiž. Nečekejte ale, že vaše výlevy otřesou zeměkoulí. A vy ostatní? Pomozte změnit tento internetový nešvar. A hlavně, užijte si listopadové číslo.

Milan Duda

šéfredaktor

Mohlo by tě zajímat: