Aktualizováno: Intriky a zákulisní machinace? Parta šmejdů nám ukradla Hokejovou Bitvu, zlobí se původní pořadatelé

20. 10. 2023 | | Sport, Studentský život hokejovka 10 __2021

Vypadá to jako Hokejová Bitva, tváří se to jako Hokejová Bitva, ale není to Hokejová Bitva. Akce s názvem Hokejový souboj univerzit – Bitva o Prahu, k níž dojde 2. listopadu ve Sportovní hale Fortuna, totiž není tou Hokejovou Bitvou, která se v Praze koná od roku 2011. Organizátoři původní události mají za to, že byli doslova okradeni. Druhá strana se naopak brání s tím, že postupovala naprosto korektně.

Nechápete, co se děje? To je v pořádku, nejste sami. Tak pěkně postupně. Jedinou univerzitní akcí na ledové ploše, k níž v zimním semestru na stadionu v Holešovicích dojde, bude opravdu Hokejový souboj univerzit, o němž jsme již psali v minulých dnech. Pojit se s ním bude i oblíbený pochod na stadion. A pravděpodobně si pražské studentstvo celé odpoledne s nabitým programem řádně užije. Jenže, ačkoliv to málokdo tuší, nejde o pokračovatele tradiční Hokejové Bitvy, což její dlouholetí organizátoři po téměř ročním mlčení odhalili na své facebookové stránce.

Původní Hokejová Bitva se totiž měla konat až o týden později, nakonec se ale zrušila a vůbec se neuskuteční. „Zajistily to intriky šmejdů z Engineers Prague (společné hokejové mužstvo ČVUT, VŠE a ČZU, pozn. red.) a Univerzitní hokejová liga, jmenovitě Tomáš Hlaváč, Aleš Příhoda a Vilém Franěk,“ stojí na profilu Hokejové Bitvy.

Redakce kontaktovala Tomáše Hlaváče a požádala ho o vyjádření. „Od začátku celé komunikace přistupujeme k situaci s maximální vážností a vědomím, že to je velmi citlivé téma. I proto jsme vše od startu transparentně komunikovali jak s univerzitami, týmy, tak i samotným panem Šamánkem. Co se týká našeho pracovního backgroundu, já jsem již šestým rokem zvoleným předsedou České asociace univerzitního hokeje pověřeným k řízení Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH). Kolega Příhoda je více než šest let prezidentem klubu ČVUT Engineers Prague, který zaštiťuje tyto aktivity na ČVUT. Kolega Franěk je marketingovým ředitelem ULLH a jedním z pořadatelů Bitvy o Plzeň. Věříme, že jsme plně kompetentní osoby, které v posledních deseti letech věnují mnoho energie a času univerzitnímu hokeji v České republice,“ komentuje záležitost Hlaváč.

Původní organizátoři akce však pokračují: „Hlaváč a jeho parta šmejdů se dlouhodobě chvástala řečmi o tom, jak Bitvu ukradne. Různě intrikovali a zákulisně nahlodávali jednotlivé týmy s více či méně nesmyslnými historkami. Před několika lety začali pořádat „Bitvu o Prahu“, což zní dost podobně, ovšem s návštěvností v řádu stovek lidí, na Edenu a s a jarním termínem konání.“

„Univerzitní spolky, zástupci vedení univerzit a koordinátoři týmů nás sami oslovili, že nejsou spokojeni s dosavadním počínáním a komunikací společnosti Sherwood a.s. a rádi by, aby si univerzity byly samy schopné akci obdobného charakteru zorganizovat. Po zralé úvaze, která obsahovala také zamyšlení nad tím, že by nám bylo líto, kdyby Praha přišla o akci takového rozměru, jsme jako spolek ČVUT Engineers Prague předložili univerzitám náš záměr o organizaci akce. Tento záměr schválili písemně rektoři všech zúčastněných univerzit, a proto jsme se rozhodli záměr realizovat,“ reaguje Hlaváč. Zároveň dodává: „Organizace jarní Bitvy o Prahu v Edenu nijak nesouvisela s touto aktivitou. Reagovala pouze na trend, který je v naší lize zřejmý – městská derby táhnou a nejinak tomu bylo i u našeho utkání v Edenu. Každý tým má v lize povinnost zorganizovat alespoň jedno top utkání a městské derby s názvem Bitva o Prahu k tomu bylo tou nejlepší příležitostí.“

Přes silná slova strany, která si cítí poškozena, je třeba si přiznat, že dříve konaná jarní Bitva o Prahu na stadionu Slavie Praha se netěšila nijak závratné přízni. Tentokrát by tomu však mělo být jinak. Po spojení s úspěšným brněnským Hokejovým soubojem univerzit, jejíž obdobou událost pořádaná 2. listopadu v hlavním městě je, očekávají stávající organizátoři dokonce útok na rekord návštěvnosti v českém univerzitním hokeji.

„Hlaváčova šmejdparta začala se stejnými promoaktivitami, jako jsme dělali X let. Protože je název a grafika tak identická, popletlo to i nás, divili jsme se, že jsme už s kampaní začali. Lepší důkaz parazitování na vybudované značce asi už dostat nemůžete,“ zlobí se pořadatelé zrušené Hokejové bitvy, na jejichž straně ale muselo zřejmě dojít k interní miskomunikaci. Hokejový souboj univerzit se navíc neprezentoval jako následovník Hokejové Bitvy, ač mnozí jej za něj považovali, protože jde přece o „tu hokejovou akci v Holešovicích“. V některých promovideích zaznělo, že se událost bude poprvé konat v Praze, takže se dalo domyslet, že se jedná o něco trošku jiného než Hokejovou Bitvu.

To podporuje i Hlaváčovo vyjádření: „Od začátku jsme deklarovali, že chceme představit nový koncept s vlastní licencí, nikoliv přebírat stávající produkt. Pro jsme zvolili název Hokejový souboj univerzit: Bitva o Prahu. Tuto licenci nám poskytli kolegové z Brna. Koncept se velmi zjednodušeně liší programem, sportovními pravidly i otevřeností vůči médiím. Kampaň jsme zahájili již čtyři měsíce před akcí a čtrnáct dní před zahájením máme prodáno již 7000 vstupenek. Pravdou je, že se našeho projektu účastní čtyři stejné univerzity a hraje se na stejném stadionu jako byla Hokejová Bitva. Nicméně v Praze není ani jiná varianta, ani jiné velké univerzity (ačkoliv všechny aktuální se přihlásily dobrovolně). Organizátora Hokejové Bitvy jsme o skutečnosti našeho záměru informovali v předstihu již v květnu, aby mu nevznikly žádné škody spojené s organizací akce, která by se nakonec nemusela uskutečnit.“

Původní organizátoři se také opřeli do formátu nové události: „Místo čtyř zápasů dostane návštěvník jen dva, nebude žádný jeden tradiční vítěz turnaje. Také se zvedla cena vstupenek na dvojnásobek.“ Zde je ale potřeba zmínit, že jednotlivá utkání by měla být delší, než tomu bylo u původní Hokejové Bitvy, čímž bude vykompenzován jejich menší počet. „Fanoušci se nemusí bát o zážitek,“ komentuje Hlaváč, „dostanou show, která je plně odpovídající ceně.“

Hlaváč rovněž poukazuje, že vysoké školy se svobodně rozhodli rozvázat spolupráci s původními organizátory. „Univerzity jsou nezávislé instituce, které se mohou účastnit dobrovolně jakéhokoliv sportovního zápolení, ať už nese název Bitva, Souboj, Zápolení nebo třeba Zápas a já jsem velmi rád, že žijeme v zemi, kde to je možné. Zároveň si mohou také rozhodovat o tom, s jakou společností, nebo studentským spolkem budou spolupracovat a na jakých akcích tak budou činit,“ říká.

Původní organizátoři si přesto stojí za svým. „To, co vypadá jako Hokejová Bitva, je zhovadilý pokus o krádež dvanáct let budovaného projektu. Všechny návštěvníky přátelsky upozorňujeme, že to nemá s tradiční akcí nic společného. Závist do akademického sportu nepatří a boží mlýny se o vás postarají, vy prasata,“ ostře uzavírají příspěvek zakladatelé původní akce se vzkazem pro své konkurenty.

Hlaváč na adresu původních organizátorů naopak dodává: Je asi vhodné doplnit, že v nedávné minulosti univerzity přerušily styk se společností Sherwood a.s. i v jiných oblastech (Pražský Majáles) a to zejména z důvodu pozdního plánování, špatné komunikace a absence transparentnosti. Naší ambicí je tento pošramocený vztah vylepšit a přinést studentům akci, kterou si zaslouží.“

Foto: redakce iList

Mohlo by tě zajímat: