Kdo udělá lepší diplomaty?

18. 12. 2002 | | Názory

Univerzita Karlova versus Vysoká škola ekonomická. Kdo s koho? Budoucí diplomaté a špióni, vězte, že všechno, co bude řečeno, se týká specializace mezinárodní vztahy na obou školách. V jiných oborech je to leckdy jinak, ale přesto se dá i z téhle části, usuzovat o celku. Porovnám pár faktů. Přeberte si to sami. Srovnáváme: hlavní specializaci Mezinárodní politika a diplomacie na FMV VŠE a studijní obor Mezinárodní vztahy na FSV UK.

Univerzita Karlova versus Vysoká škola ekonomická. Kdo s koho? Budoucí diplomaté a špióni, vězte, že všechno, co bude řečeno, se týká specializace mezinárodní vztahy na obou školách. V jiných oborech je to leckdy jinak, ale přesto se dá i z téhle části, usuzovat o celku. Porovnám pár faktů. Přeberte si to sami.

Srovnáváme: hlavní specializaci Mezinárodní politika a diplomacie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a studijní obor Mezinárodní vztahy na Katedře mezinárodních vztahů FSV UK.

Více delších přednášek…

Obsah studia není tak úplně stejný. Shodné je jenom mezinárodní právo a teorie mezinárodních vztahů (které je na FSV věnován větší prostor). Nasnadě je hodně diskutované téma EU. Kdyby nás do té unie nevzali, tak zkrachuje FSV, protože se většina jejích předmětů EU týká. VŠE to z hlediska mezinárodních vztahů pomíjí, protože eurofilové mají vlastní specializaci Evropská integrace.

Jako všude jinde i tady narazíte na obou fakultách na povinné přednášky a volitelné předměty. Na VŠE to je celkem 36 přednášek, z toho minimálně 5 na hony vzdálených mezinárodním vztahům. Na FSV vás takový zápřah rozhodně nečeká. Je tu přibližně 25 přednášek, tedy významně méně, a to nemluvím o tom, že na FSV trvají přednášky jen 80 minut.

Příjemné chvíle v MHD

Na VŠE si člověk může přibrat předměty o ekonomickém aspektu mezinárodních vztahů. Zaobírají se tam taky českou a československou zahraniční politikou a individuálně se věnují takovým kabrňákům jako je USA, Rusko, Čína nebo Německo. Na FSV podobné předměty nejsou, výjimkou je jenom Německo, a to proto, že je to specialitka vedoucí katedry.

Na VŠE je problém pořádně učesat rozvrh. Lehce se stane, že budete mít jednu přednášku od půl osmé ráno a druhou až od šesti večer, případně při sedmi přednáškách týdně budete muset do školy každý den a podobně. Dávají si sice pozor, aby přednášky specializace neběžely současně. Předměty, o kterých se dá předpokládat, že je budete studovat současně, do bloků v žádném případě neřadí. O nějakém sladění rozvrhu s vedlejšími specializacemi nebo s celoškolskými předměty se nedá v takové velkovýrobně, jakou VŠE je, mluvit vůbec.

Na VŠE jsou všechny volitelné předměty otevírány minimálně ob semestr. Na FSV jich sice nabízejí kvanta, ale některý nebyly otevřený už roky a mám podezření, že mezitím z nudy migrovaly někam za teplem. Stává se proto, že aby člověk naplnil počet povinných volitelných předmětů, musí vzít to, co zrovna je. FSV toho otevírá tak málo, že není problém uspořádat rozvrh do bloků, a protože rozvrhy jednotlivých studentů se moc neliší, bývá výuka daleko příjemnější.

Na VŠE máte při studiu všechno pod jednou střechou – na Žižkově. Dost protivné na FSV je, že, přestože výuka probíhá v Jinonicích, studijní referentky a děkanát sídlí u Národního divadla v Hollaru. Děkanát přeje příjemné chvíle v MHD.

Mladí a neklidní vs. staří a nemocní

Oběma katedrám vládnou ženy (VŠE Lehmannová, FSV Moravcová). Kolektiv ve sborovně na FSV je mladý a nesourodý. Zajímavé je, že tam není nikdo s titulem profesor. Mezi jednotlivými partami učitelů vládne napětí, často projevované i před studenty. Je sice príma zanadávat si společně na ostatní, ale vede to k situaci, kdy levá ruka neví, co dělá pravá. V různých předmětech se tak často dozvíte totéž. Osobitou dvojicí „kluků odvedle“, kteří leží vedení katedry v žaludku, je mjr. Fidler a kpt. Stehlík z Historického ústavu AČR. Coby vojáci přednášejí o vojensko bezpečnostních otázkách. Tyhle předměty doporučuju, jsou vtipné, na úrovni a občas odpadnou, protože přednášející velí obraně Prahy.

Přednášející na VŠE patří naopak vesměs ke ctihodným pánům, kteří jsou dobrými odborníky s řadou zkušeností z praxe. Bohužel to ale také znamená, že u nich není od mluvení o nemocích daleko k nim samým, a pak občas taky něco odpadne. Otázka taky je, co bude VŠE dělat za několik (málo) let, až budou přeci jen všichni muset odejít (do důchodu či úplně, nehodící se škrtněte). Často (na rozdíl od FSV) přednášejí i lidé z praxe, myslím například kurz aktuální otázky světové politiky, který přednášejí velvyslanci různých zemí. Obsah nebývá sice moc hluboký, ale zase můžete velvyslanci Ruska do očí říct, co si myslíte o jejich zahraniční politice nebo se alespoň můžete doma pochlubit, že toho pána, co je v televizi, znáte.

Na FSV většinu předmětů přednášejí ti samí lidé, myslím tím Plechanovovou a Kučerovou. Vzhledem k tomu, že ač odbornice, tak první je na tom s rétorikou a vyjadřováním dost katastrofálně a druhá zase vykládá naprosto nezajímavě, nedá se to považovat za klad. Na VŠE má každý učitel úzkou specializaci a přednáší maximálně 1 2 předměty, nenarazil jsem na nikoho, koho by nešlo poslouchat. Na obou fakultách se také najdou lidé (FSV Fidler, VŠE Krines), kteří vykládají zajímavě, ale málokdy k věci.

VŠE = Anonymní byrokracie, FSV = neoficiální bezvládí

VŠE je známa svojí anonymitou, studenti mají spolu tak málo předmětů, že se nestíhají kamarádit. U studia mezinárodních vztahů to není tak strašné, ale stejně jsem si na to zvyknul tak, že jsem se nebavil s nikým ani na FSV, kde je poměrně úzký kruh studentů.

VŠE funguje dost byrokraticky, předpisy se dodržují, problémy se často musejí řešit pomalou úřední cestou. Na FSV je v přístupu ke studentům větší flexibilita, řadu věcí vyřešíte přímo s přednášejícím. Někteří přednášející se spojují se studenty, aby nemuseli plnit nesmyslná nařízení shora. To je ale dvojsečné v tom smyslu, že na VŠE se pomalu ale jistě doberete svého práva (když ho máte), ale na FSV se vás můžou snažit ukecávat, aby se nic oficiálně neřešilo, že ono se to nějak zařídí.

Kdo s koho?

Závěrem? Vychodil jsem celou VŠE a mám ji asi radši. Na FSV jsem druhý a poslední rok. Vzhledem k tomu, že ji ale studuje moje přítelkyně, která bude tohle číst, tak tu školu fakt miluju.

Autor studuje Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK.

Článek převzat ze serveru Academica (www.academica.cz).

Mohlo by tě zajímat: