Mají v Zittau nepořádek?

22. 6. 2004 | | Názory

Nedostatek kurzů v cizích jazycích a omezené finance. Málo míst na kolejích nebo také nezájem ze strany studentů. To jsou hlavní důvody, proč zahraniční univerzity omezují nebo přerušují spolupráci s VŠE nebo proč pražská ekonomická škola nepokračuje ve spolupráci s nimi.

Každý rok se omezuje nebo přerušuje spolupráce mezi VŠE a několika zahraničními univerzitami. Častým důvodem k rušení zavedených kontraktů bývá málo peněz a nezájem studentů.

Nedostatek kurzů v cizích jazycích a omezené finance. Málo míst na kolejích nebo také nezájem ze strany studentů. To jsou hlavní důvody, proč zahraniční univerzity omezují nebo přerušují spolupráci s VŠE nebo proč pražská ekonomická škola nepokračuje ve spolupráci s nimi.

I když se podle ing. Dany Brázdové z Oddělení pro zahraniční styky (OZS) počet studentů vysílaných na výměnu neustále zvyšuje, musí občas škola přikročit k omezení smlouvy, nebo dokonce k jejímu úplnému zrušení.. Proč škola, která se chlubí významnými vazbami na zahraniční univerzity, přikračuje k tak razantním krokům? A proč se najednou škola v zahraničí rozhodne přerušit spolupráci s Prahou?

„Manchester Business School s námi zrušila kontrakt, protože jsme dlouhodobě využívali smlouvu jenom my. Angličané k nám nevyslali ani jediného studenta,“ uvádí ing. Brázdová příklad, kdy byl kontrakt o spolupráci výhodný jen pro jednu stranu. „Někdy to bývají důvody kapacitní,“ pokračuje Brázdová a dodává: „Buď je málo dotací z Bruselu nebo od ministerstva školství. Také nebývá dostatek vypsaných kurzů v cizích jazycích. Fakulty by se měly výrazněji zapojit.“

Sporný je případ vysoké školy v německé Žitavě (Zittau). Zástupci VŠE se se svými protějšky ve Spolkové republice neshodnou na tom, proč byla spolupráce mezi školami omezena ze šesti studentů na dva a jestli se tak stalo za běžných podmínek, tedy slušným způsobem. Ve vyjádření pražského OZS se píše poměrně suše: „U této partnerské školy byla z výše uvedených důvodů (kapacitních, finančních a nezájem studentů) z naší strany původně poměrně vysoká kapacita míst při prodlužování smlouvy snížena.“ Naproti tomu zní z Zittau rozhořčený hlas. „V Praze jsme se nesetkali ani s minimální vstřícností,“ rozčiluje se Stefan Kühne, šéf oddělení pro zahraniční styky na vysoké škole v Zittau. Poté, co v minulém semestru odjelo osm Čechů do Německa, chtěla žitavská škola vyslat jen dva studenty. „Kvůli tomu, že jsme o pár dní překročili termín odevzdání přihlášek, je na VŠE už nevzali. Podle mě se vždy najde cesta, jak to napravit. Ale VŠE se o to nesnažila. Přístup vaší školy nás hodně naštval,“ dodává Kühne. „Kdyby všichni odevzdávali přihlášky po deadlinu, kam bychom takhle došli?“ oponuje mu Brázdová. „Z USA někdy přijde formulář den po termínu a taky jim to už nikdo nevezme,“ uzavírá.

Podle Stefana Kühna si německá škola našla letos za VŠE náhradní českou univerzitu. „Nepamatuju si přesně, jak se ta škola jmenuje,“ říká Kühne. V každém případě od příštího roku si tyto školy vymění už jen dva studenty. Alespoň na jednom se obě strany shodnou. Stane se tak z kapacitních důvodů.

Pro úplnost: celkový počet studentů vysílaných na výměnné pobyty do zahraničí se zvyšuje. Letos bylo v nabídce VŠE 240 míst na studium v zahraničí, příští rok by podle informací OZS mělo přibýt dalších dvacet míst.

Mohlo by tě zajímat: