Podnikejte pro lepší svět! Pomůže vám Social Impact Award

11. 4. 2016 | | PR články SIA-slider_v5_850x480_koala phone

Vysokoškoláci bratři Slavíčkové vymysleli software pro chytré mobilní telefony, aby je senioři mohli jednoduše ovládat, a zůstat tak v kontaktu s rodinou i přáteli. Dneska už mají přes 20 000 zákazníků po celém světě. K úspěchu jim pomohl akcelerační program Social Impact Award (SIA), kterým prošli před dvěma lety. I vy se můžete do konce dubna do SIA přihlásit s nápadem, který má pozitivní dopad na společnost a získat odbornou podporu: nejlepší mentory z PwC, workshopy, konzultace a 2 000 Eur do začátku.

Mladí lidé, kteří se pouští do společensky prospěšného podnikání, často boří stereotypní představy a zažité pořádky. Nejenom v tom, jaké společenské problémy řeší, ale také v tom, že podnikat a pomáhat zároveň je možné. Z původní snahy pomoct vlastní babičce vznikl například již zmiňovaný software pro seniory a lidi s horším zrakem. Na začátku stál výzkum mezi starými lidmi, diplomová práce a nyní se aplikace Koala Phone prodává na Google Play a má už 30 jazykových mutací.

Social Impact Award nám nesmírně pomohl. Do programu jsme vstoupili jako vývojáři s nehotovým produktem a o obchodním světě jsme toho moc nevěděli. Díky SIA jsme se dozvěděli, jak produkt odrizikovat, vytvořili jsme obchodní plán a získali první zákazníky,“ říká královéhradeský sociální podnikatel Josef Slavíček, který společně se svým bratrem Tomášem aplikaci vymysleli.

Společensky prospěšné podnikání často obrací nevýhody v silné stránky. Tak funguje například cestovní kancelář Pragulic, která jako průvodce po Praze zaměstnává lidi, kteří znají město jinak než většina obyvatel – mají totiž zkušenost s životem na ulici. Místo tradičních turistických atrakcí a památek vedou prohlídky města s Pragulicem po místech spjatých s životními příběhy jeho průvodců-bezdomovců. Tento projekt prošel SIA v roce 2012 a od té doby se rozvinul ve finančně soběstačnou organizaci, která provede po Praze několik tisíc návštěvníků ročně.

Obrovský úspěch se svým společensky prospěšným podnikáním slaví také brněnské Czechitas, které chtějí do IT dostat více holek a žen a pořádají pro ně odborné workshopy o programování nebo tvorbě webovek.  V SIA byly minulý rok a během krátké doby se jim podařilo navázat spolupráci s největšími hráči v oboru na trhu, s Konicou Minoltou Europe a Microsoftem.  „Social Impact Award nám dal nejdůležitější věci: odvahu a sebevědomí. V minulém roce jsme pomohli najít v IT práci 20 ženám, uspořádat 46 workshopů pro 905 holek,“ říká zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová.

I letos budou oceněny nejlepší nápady, jak řešit společenské a ekologické problémy kreativní a ekonomicky udržitelnou cestou. Do Social Impact Award se mohou hlásit týmy, ve kterých je aspoň polovina členů aktivními studenty vysoké nebo vyšší odborné školy, nicméně všem musí být do 35 let. Přihláška se podává online na webu akceleračního programu a uzávěrka je 30. dubna. Více informací se dozvíte na webu socialimpactaward.cz.

Čtěte také:

Mohlo by tě zajímat: