Přemýšleli jste někdy, jaké je to být novinářem? Zkuste iList!

22. 2. 2019 | | Názory novacik

Mezi studenty ekonomky se pohybují lidé se širokou škálou různorodých zájmů, stejně jako i s různorodou představou o životě. Jsou mezi námi talentovaní umělci, hudebníci, herci, tanečníci a sportovci, nadšení cestovatelé nebo vášniví kuchaři (opravdu, i takový spolek v minulosti existoval). Přemýšleli jste ale někdy nad žurnalistikou? Tou záslužnou mravenčí prací, díky které se pak tisíce studentů dozvídají důležité a často nezbytné informace?

K tomu, aby si člověk vyzkoušel žurnalistiku v praxi, přitom vůbec není potřeba mít zvláštní schopnosti nebo zkušenosti. Přestože je mou prací v iListu primárně grafika, v průběhu let jsem nakonec napsala taky několik článků. Fotit a vytvářet grafiku mě vždy bavilo, nikdy by mě ale nenapadlo, že to začnu dělat pro časopis. A teď jeden časopis dokonce vedu, ačkoliv sama netuším, jak se to vlastně celé seběhlo.

Být novinářem neznamená jenom psát do úmoru. Je to také o hledání informací, pátrání a objevování nových témat a zajímavostí. Nebýt iListu, nejspíš bych se nikdy nedozvěděla spoustu zajímavého. Ať už to, že Jan Palach byl studentem VŠE, dále to, že v suterénu Staré budovy se nachází místnost plná skříněk a dokonce „bájná“ sauna, nebo že vedení školy již nějakou dobu usiluje o prodej Roosveltovy koleje.

Redakce je víc, než jen redaktoři

Být novinářem však znamená taky informovat o ne příliš líbivých tématech, jako je plagiátorství v řadách vyučujících, neustálé evakuace školy kvůli nahlašovaným bombám nebo hackerské útoky. Z pozice studentského redaktora máte možnost oslovit ostatní studenty a dát jim tak možnost vyjádřit se, co si myslí o malých učebnách, novém webu s chybějícími informacemi a nefungujícími odkazy, nebo třeba zjistit jejich názor na prodej kolejí.

Redaktoři samozřejmě nejsou jedinými členy redakce. Uplatní se u nás také fotografové nebo grafici, kteří pak pracují s profesionálními grafickými programy a vytvářejí reálnou podobu tištěného čísla. Chybět nemůžou ani ilustrátoři, kteří s tužkou v ruce vytváří ilustrace, bez nichž by byly články jen nicneříkajícím textem. Zajímají vás požadavky na redakčního fotografa? Stačí pouze vlastnit foťák, zkušenosti pak získáte praxí u nás. U grafika jsou podmínky ještě menší, stačí pouhý zájem o učení se nových věcí.

Být členem spolku se často vyplácí

Ačkoliv jsme pouze studentský spolek, práce v iListu není tak úplně zadarmo. Kromě cenné položky v životopisu, díky které se pak naši redaktoři dostali do velkých médií, jako je například Česká televize, Hospodářské noviny, či server Aktuálně.cz, se prostřednictvím redakce dostanete i na mnoho zajímavých akcí. Mezi ně patří i Reprezentační ples VŠE nebo Majáles. Od naších partnerů dostáváme zdarma vstupy na filmové a hudební festivaly, účastníme se TEDx konferencí, čas od času se objeví i únikovka nebo nějaká ta večeře.

V neposlední řadě poznáte i mnoho úžasných lidí. Redakce iListu je skvělá parta a vznikají v ní kamarádství i lásky na celý život. To je možné empiricky dokázat, iList funguje na škole již 20 let a naši redaktoři běžně zůstávají v redakci i po úspěšném ukončení svých studií.

Pokud jsem vás aspoň trochu zaujala, můžete se nám ozvat prostřednictvím facebookové stránky „Studentský list“ nebo e-mailem na redakce@ilist.cz. Další možností je pak přijít rovnou na pravidelné srazy každé úterý od 19:45 v místnosti SB 227. A nebojte se, v našich řadách rádi uvítáme opravdu každého.

Kristýna Kantková

šéfredaktorka

Mohlo by tě zajímat: