Spanilá jízda Berlínem

Spanilá jízda Berlínem

Pražskou realitu opustila v neděli 2. dubna skupina patnácti studentů. Sbalili jsme kufry, abychom se na týden vydali získávat nové zkušenosti do německého hlavního města, Tohle centrum politického a kulturního života Německa se postupně prosazuje i v oblasti hospodářství a výzkumu. Domovem a předmětem zkoumání zároveň se nám na týden stal Berlín.

Pražskou realitu opustila v neděli 2. dubna skupina patnácti studentů. Sbalili jsme kufry, abychom se na týden vydali získávat nové zkušenosti do německého hlavního města, Tohle centrum politického a kulturního života Německa se postupně prosazuje i v oblasti hospodářství a výzkumu. Domovem a předmětem zkoumání zároveň se nám na týden stal Berlín.

Týmu lídrů, Andree Brůhové a Tobiasu Cramerovi z katedry němčiny, se pro nás podařilo získat stipendium od DAAD (Německá akademická výměnná služba). Jako téma této studijní cesty zvolili „Česko-německé obchodní vztahy: Partneři nebo konkurenti?” Zájemci se s tímto tématem mohli poprat v eseji, jehož kvalita rozhodla o následné účasti na této objevné výpravě. Téma jako stvořené pro studenty Fakulty mezinárodních vztahů, a obzvláště pak mezinárodního obchodu. Na oficiálním programu byla návštěva několika významně hospodářsky činných institucí, firem a univerzit v Berlíně. Na tom méně oficiálním pak návštěva Bundestagu, divadla, muzeí, přátel a gastronomických zařízení.

Berlín

Na setkání s realitou jsme se důkladně připravili již v Praze, kde jsme formou několika workshopů vypracovali malého průvodce. V Berlíně jsme pro podporu naší vědecké činnosti vzali útokem německé občany s otázkami týkajícími se jejich povědomí o českých produktech. Myslíte, že naše výrobky znali? Budete se divit. Výsledky ankety a celého projektu sepíšeme a zveřejníme.

Jedním z nejlepších bodů programu byla Fachhochschule für Wirtschaft (FHW). Potkali jsme se tam se studentkou VŠE, která na FHW díky vládnímu stipendiu již půl roku studuje. Favoritem mezi navštívenými podniky byla společnost Messe-Berlin s účastí na veletrhu Gas & Wasser. Za zmínku stojí i setkání s tajemníkem obchodně-ekonomického oddělení Velvyslanectví ČR a také živá diskuze s pracovníkem Spolkového svazu německého průmyslu (BDI).

Odborně nabitý program exkurze jsme dostatečně kompenzovali ve volném čase. A co víc; překonali jsme anonymitu VŠE a vytvořili fajn gruppu.

Lenka Richterová (3. ročník, FMV)
Hanka Kořínková (3. ročník, FMV)
Andrea Brůhová (Katedra německého jazyka)

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...