Tandem nemusí být jen seskok padákem

29. 2. 2008 | | Názory

Tandem je jazykový program, při kterém se studenti navzájem učí cizímu jazyku. Zahraniční student se učí česky a český student rodnému jazyku zahraničního studenta. Buddy System zajišťuje program již od zimního semestru 2005/2006.

Tandem je jazykový program, při kterém se studenti navzájem učí cizímu jazyku. Zahraniční student se učí česky a český student rodnému jazyku zahraničního studenta. Buddy System zajišťuje program již od zimního semestru 2005/2006.

Tento program slaví úspěchy i na ostatních českých univerzitách, například na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze či na brněnské Masarykově univerzitě. Nejde totiž o tvrdé učení a lámání si hlavy nad vyplňováním gramatických cvičení. Cílem tandemu je především poznání nových lidí, jejich kultury a jazyka. Pro zahraniční studenty je to navíc výborná možnost, jak si v neznámé zemi najít nové přátele.

A jak můžete takového tandem partnera získat? Není to opravdu nic těžkého. Stačí na začátku nového semestru zavítat na stránky Buddy Systemu (buddy.vse.cz), kde najdete všechny potřebné informace. Možnost navázat kontakt se zahraničním studentem tak máte i v případě, že se na vás nedostalo při rozdělování buddieků na začátku semestru. Stejně tak pokud jste nedostali buddieka ze země, kterou jste preferovali.

Tandem je takový, jaký si ho udělá konkrétní dvojice studentů. Záleží jen na jejich domluvě, kde se budou scházet, jak často a na co se v procvičování cizích jazyků zaměří (gramatika, mluvení, psaní dopisů apod.).

Představte si posezení v příjemném prostředí hospůdky, třeba poblíž kolejí nebo vašeho domova, popíjení dle chuti, vína, piva nebo čaje, rozhovor týkající se různých témat, od celosvětových problémů až po vaše zájmy. Zní to dobře? A přesně takhle může váš tandem program vypadat.
Nabídka cizích jazyků se každý semestr liší, ale pravidelně se objevuje angličtina, němčina, španělština a francouzština. O tandem mají zájem i studenti s nepříliš obvyklými jazyky. Jana Bednářová, koordinátorka tandem programu, informuje: „Hlásí se i lidé z exotických zemí, jejichž jazyk se zde často nikdo neučí – jako například indština, mandarinská čínština nebo hindština.“ Tento rok bohužel zůstala prázdná místa na tandemy v maďarštině, hindštině či albánštině.
Cílem většiny zahraničních studentů není studium češtiny a její gramatiky. Spíše se zaměřují na to, aby mohli vést jednoduchou konverzaci, byli schopni najít v obchodě základní věci nebo si uměli objednat pivo.

Tento projekt může hodně pomoci. Všichni víme, že na hodinách jazyků moc prostoru na mluvení není a toto je unikátní možnost, jak se pořádně rozmluvit. A mluvit v cizím jazyce je přeci to nejdůležitější. Nenechte si proto tuto zkušenost příští semestr ujít. Můžete najít nového kamaráda, procvičit si jazyk (lepším způsobem než si ho sám „vtloukat“ do hlavy) a zažít spoustu legrace. Proč to nezkusit?

Vice informací na telefonním čísle 732 923 184 nebo na emailu hanka.kodymova@buddysystem.cz.

Hana Kodymová

Mohlo by tě zajímat: