Úspěchy v mezinárodní spolupráci máme, ale nestačí to

Úspěchy v mezinárodní spolupráci máme, ale nestačí to

VŠE zajisté dosáhla v oblasti mezinárodní spolupráce výrazných úspěchů, ale neměla by se s tím spokojit. Na škole je nedostatek kurzů v cizích jazycích. Existující kurzy jsou přeplněné a českým studentům téměř uzavřené. Zprávy zahraničních studentů vypovídají i o tom, že jsou směšně lehké. Tomu odpovídá i jejich představa o studiu na VŠE. Čeští studenti jsou prakticky separováni od studentů zahraničních a přicházejí tak o možnost vzájemného obohacování a poznávání.

Možná to zní trochu paradoxně, ale to nejlepší, co mi VŠE dala, byl semestr strávený na Wirtschaftsuniversität (WU) ve Vídni. Myslím si, že studium nebo praktikum v zahraničí by se mělo stát pro velkou část studentů VŠE samozřejmostí.

Jedním ze záměrů Evropské unie je, aby každý její vysokoškolák strávil alespoň jeden semestr v cizině. Zahraniční zkušenost v rozsahu minimálně 20 ECTS kreditů uvádí WU jako jednu z podmínek úspěšného ukončení studia Mezinárodního podnikového hospodářství (IBW), tedy vídeňské obdoby Mezinárodního obchodu. Zahraniční zkušeností se tam rozumí semestrální studium na (nejlépe) partnerské univerzitě nebo kombinace účasti na letních univerzitách mimo vlast a absolvování zahraničního praktika či sepsání diplomové práce v rámci pobytu na zahraniční univerzitě. WU je obdobně masová univerzita jako VŠE, studuje na ní 21 tisíc studentů. Má 151 partnerských univerzit a pro příští rok na nich nabízí svým studentům 655 míst. Kdy chystá něco obdobného i Fakulta mezinárodních vztahů? A kdy se i u nás stane absolvování zahraničního praktika uznatelnou součástí studia?

VŠE zajisté dosáhla v oblasti mezinárodní spolupráce výrazných úspěchů, ale neměla by se s tím spokojit. Na VŠE je nedostatek kurzů v cizích jazycích. Existující kurzy jsou přeplněné a českým studentům téměř uzavřené. Zprávy zahraničních studentů vypovídají i o tom, že jsou směšně lehké. Tomu odpovídá i jejich představa o studiu na VŠE. Čeští studenti jsou prakticky separováni od studentů zahraničních a přicházejí tak o možnost vzájemného obohacování a poznávání.

Ideální stav by nastal, kdyby kurz v cizím jazyce existoval k většině povinných předmětů. Větší nabídka kurzů v jiném než českém jazyce by byla prospěšná pro všechny strany. Zvýšila by prestiž školy a zájem o ni mezi studenty. V osobní a odborné rovině by obohatila přednášející i studenty. Zahraničním studentům by umožnila studium na VŠE v hojnějším počtu a vyšší kvalitě. Našim studentům by podle principu reciprocity zajistila další místa na partnerských univerzitách.

Jak to, že je kurzů v cizích jazycích nedostatek? Jsou naši pedagogové neschopní nebo neochotní? Jsem vděčná těm, kteří odborné předměty v cizím jazyce vyučují, a vážím si jich. Přesto mám pocit, že jejich počet neroste. V roce 2002 vyslala VŠE do zahraničí podle výroční zprávy 649 pracovníků. Co tedy brání zavedení kurzů v cizích jazycích k většině předmětů vyučovaných na VŠE? Jak ukázal kurz Macroeconomics, který si bylo možné zapsat místo Makroekonomie 2, proveditelné to je.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....

1583752051616

Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená

Adam Vološin je studentem magisterského stupně programu Management na Fakultě podnikohospodářské. V rozhovoru nám povyprávěl nejen o své činnosti v Klubu cestovatelů VŠE nebo o práci v Procter & Gamble. Adamovou velkou vášní je také cyklistika a před několika měsíci přejel na kole trasu z Porta až do Prahy. Dozvíte se, co si na této...

Míla dobrej

Míla Vach: VŠE byla snad sedmá škola, kam jsem se hlásil, nikde mě nechtěli

Ještě stále studentský tajemník Fakulty informatiky a statistiky (FIS), dlouholetý člen spolku 4FIS i motivovaný pracant pro značku Red Bull. To vše je Míla Vach, diplomant na oboru Kognitivní informatika. Dá se říct, že pomalu není „Fisáka”, který by ho neznal a Míla si svojí veselou povahou i neutichající aktivitou vytvořil jistým způsobem kult osobnosti....

20 let v EU

Reportáž z Pražského hradu: Jakým překážkám Evropská unie dnes čelí a kam povedou její další kroky

V úterních dopoledních hodinách v prostorách Španělského sálu Pražského hradu probíhala diskuze o aktuální i budoucí podobě Evropské unie (EU), možnosti jejího rozšíření a výzvách, kterým společně členské státy čelí. Ranní program konference s názvem 20 let Česka v EU: Vize pro rozšířenou Evropu otevřel proslov předsedy vlády České republiky (ČR) Petra Fialy. Na akci...