Výroba nového smartphonu není etická záležitost

18. 12. 2018 | | Názory 2018-10-17T13-03-49.688Z-Untitled-3-01

Smartphony používá denně téměř každý. Většina z nás si bez nich již neumí představit život. Zajímáte se ale, z čeho jsou vyrobeny a jak jejich výroba probíhá? Napadlo vás se někdy zamyslet, jestli vznikají v souladu s etikou?

Autorkou článku je Lucie Reichertová, studentka oboru Mezinárodní obchod

Do každého smartphonu je zapotřebí až 60 druhů různých kovů, těmi nejzákladnějšími jsou zlato, cín, tantal a wolfram. Tyto kovy jsou těženy v různých zemích světa, nejčastěji je to ovšem Demokratická republika Kongo. Na těžbě těchto kovů pracují zpravidla ještě neplnoletí lidé či otroci a příjmy z těžby jsou poté využívány na financování války v této zemi. V roce 2014 vznikl zákon, že každá společnost musí uveřejnit, zda používají do jejich smartphonů součástky právě ze zemí jako je například Kongo. Problémem je, že se společnosti vymlouvají na nemožnost kontrolování jejich rozsáhlých dodavatelských řetězců, takže se i přes tento zákon stává, že se součástky do jejich telefonů dostanou. Nedávno se tak stalo ve společnostech Samsung i Apple a určitě bychom mohli najít i další. Nejedná se jen o součástky, ze kterých jsou telefony vyrobeny, ale také o to, v jakých podmínkách lidé pracují. Často není dodržována délka pracovní doby, zaměstnanci pracují v nadměrném hluku bez jakékoli ochrany, pracují s nebezpečnými látkami, což může způsobit závažná onemocnění jako například leukemii.

Existuje tedy nějaká verze, jak se tomuto vyvarovat a dále neeticky vyrobené smartphony nepodporovat? Zkusili jste se někdy zamyslet, zda opravdu potřebujete každý rok nový model smartphonu a jaký má jejich spotřeba vliv na životní prostředí? Právě nad těmito otázkami se zamýšlí společnost Fairphone, která vznikla v roce 2013. Zatím vydali dva druhy smartphonů, které nepoužívají součástky z „krvavých zemí“. Snaží se, aby zaměstnanci měli správné podmínky k práci. Když v roce 2013 vydala zprávu o výrobě první série fairphonů, byly prodány ještě před jejich vyhotovením. Další výhodou těchto telefonů je, že je možné kteroukoli součástku vyměnit. Tím pádem je společnost i šetrnější k životnímu prostředí. Není totiž nutné často telefon měnit za nový, jak to má většina z nás zvykem. Cena Fairphonu 2 se výrazněji neliší od Iphonů či novějších modelů značky Samsung.

Až si příště půjdete koupit nový smartphone, zamyslete se tedy, zda opravdu nový telefon potřebuje a zkuste si alespoň uvědomit, co za jeho vznikem stálo a co svým nákupem podporujete.

 

Mohlo by tě zajímat: