Vysoké školy NaHraně

Vysoké školy NaHraně

V pondělí 29. října se v ROXY natáčel další díl diskuzního klubu NaHraně. Mladí lidé tentokrát přišli diskutovat s hosty na téma dnešní situace vysokých škol. Tvůrci pořadu pozvali zástupce některých vysokých škol – rektorku UP v Olomouci, děkana FF UK, zástupce UJEP Ústí nad Labem a ředitele soukromé Vysoké školy finanční a správní v Praze.

V pondělí 29. října se v ROXY natáčel další díl diskuzního klubu NaHraně. Mladí lidé tentokrát přišli diskutovat s hosty na téma dnešní situace vysokých škol. Tvůrci pořadu pozvali zástupce některých vysokých škol – rektorku UP v Olomouci, děkana FF UK, zástupce UJEP Ústí nad Labem a ředitele soukromé Vysoké školy finanční a správní v Praze.

Celá debata se točila kolem peněz, peněz a zase jen peněz. Vůbec nechci tvrdit, že na školách je dost peněz. Nepociťujeme snad nedostatek finančních prostředků sami? Nedostatečná kapacita studoven, málo počítačů atd. Přitom naše škola je na tom v porovnání s ostatními ještě relativně velice dobře. Zkuste se někdy jít podívat do budovy „matfyzu“ na Malostranské náměstí! Studium humanitních a společenských věd není obecně tolik finančně náročné jako obory přírodovědné a technické. Na takových školách zoufale chybí vybavení odborných učeben a laboratoří.

Myslím, že nikdo z nás si ani nedělá iluze o výši platů vysokoškolských učitelů. Na školách zůstávají učit (slovy jednoho z nich, který se také zúčastnil televizní diskuze) jen šílenci. Kdo z nás by zůstal pracovat v zaměstnání, kde hrubý plat někdy ani nepřevýší hranici deseti tisíc? Není se čemu divit, když takový nadšenec po pár letech svůj elán ztratí a ze školy prostě odejde. Nebo zůstane, ale začíná pracovat tak, aby se kvalitou své práce přiblížil jejímu ocenění. Výsledky takového zoufalého stavu vidíme denně.

Vysoké školy jsou v bludném kruhu: Nemohou pracovat na tak vysoké úrovni, jak by si představovaly, protože k tomu prý nemají dost peněz. Nikdo vám ale naopak nepřidá více, když nebudete pracovat kvalitněji. Jistěže by školám prospělo, kdyby byly financovány lépe. Jenže kde vzít peníze? Jsme si vědomi všech způsobů, jak postavit naše vysoké školství na nohy? Na nohy, které udrží krok se západními univerzitami, se kterými by se ty naše rády srovnávaly?

Od lidí, kteří se dostanou na nejakou „západní“ školu, můžeme slyšet, jak moc se liší způsob výuky od našeho. Studenti se doma připravují více samostatně, v hodinách více diskutují a řeší konkrétní otázky. Atmosféra na školách je osobnější, přívětivější a více přímá. Studenti se nebojí projevit svůj názor na učivo, ale i na vyučující. Jsou k tomu přímo vedeni.

A u nás? Neříkám, že na VŠE je vše při starém, že je vše špatné. Naopak. Občas mám radost, když se něco pohne kupředu. Ale můžeme být spokojeni? Cítíte se na škole jako doma? Vážíme si všech svých kantorů? (A vážíme si vůbec našich kolegů studentů?)

Spousta věcí se určitě rozhýbe, když přisypeme tu a tam penízky. Jako když při náledí přisypete pod kola trochu písku. Auto se pak lépe rozjede. A co kdybychom tak pomohli a trochu zatlačili? Stát za každého z nás sype ročně škole pod kola 27000 korun. Vážíme si toho? Ruku na srdce, každý se zamyslete: Mohli bychom se malinko víc snažit?
Pomožme my, studenti našim školám dostat se z bludného kruhu. Ne tím, že za ně vyjdeme do ulic demonstrovat a že jim budeme pomáhat somrovat o peníze třeba prostřednictvím televizních pořadů. Pomožme jim zevnitř. Na VŠE je nás na to přes 14 tisíc.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...

sevcik

Další bouře na VŠE: Ševčík se odmítá omluvit za urážky studentů, rektorovi dochází trpělivost

Bývalý děkan a nynější šéf katedry hospodářské politiky Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík nepřestává vířit emoce. Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) došlo k mimořádně ostré výměně názorů, která opět poukázala na hluboké příkopy mezi bývalým děkanem, vedením univerzity a akademickými senátory. Rektor VŠE po opakovaných útocích Ševčíka vyzval senátory k...