Letní univerzity: Komu škola nestačí přes rok

Letní univerzity: Komu škola nestačí přes rok

Na populární letní univerzity AEGEE nebo na Erste Bank Summer University už se hlásit nejde, zbývají nabídky ze zahraničních vysokých škol. Ty ale rozhodně nejsou levné. Přehled letních škol najdete na webových stránkách Oddělení zahraničních styků. Na rozdíl od semestrálních výměnných pobytů si ale tady musíte s přihlašováním poradit sami, OZS jen zveřejňuje informace, které dostane.

Na populární letní univerzity AEGEE nebo na Erste Bank Summer University už se hlásit nejde, zbývají nabídky ze zahraničních vysokých škol. Ty ale rozhodně nejsou levné.

Přehled letních škol najdete na webových stránkách Oddělení zahraničních styků. Na rozdíl od semestrálních výměnných pobytů si ale tady musíte s přihlašováním poradit sami, OZS jen zveřejňuje informace, které dostane. Dlužno dodat, že nemalá část nabídek, které na webu v době psaní tohoto článku visely, už měla po uzávěrce.

Z těch aktuálních se lze hlásit (do konce května) třeba na London School of Economics (LSE). Na LSE si můžete vybírat z mnoha kurzů ekonomie, financí a účetnictví, managementu a dalších. V rámci jednoho třítýdenního bloku si můžete zapsat jeden intenzivně vyučovaný předmět. A cena? Za tři týdny přednášek a ubytování na věhlasné škole zaplatíte „pouhých“ 1025 liber (za šest týdnů 1825 liber).

Některé zahraniční univerzity nabízejí stipendia. Většinou je ale nutné doložit, že pocházíte z rozvojové země a že máte talent, který stojí za to sponzorovat.

Z levnějšího kraje je letní univerzita, kterou dohromady nabízí pět vysokých škol v Helsinkách. Za tři týdny tu zaplatíte „jen“ 825 eur. Zapsat si jde předměty z managementu, ochrany životního prostředí či „corporate social responsibility“.

Poměrně populární je letní univerzita na Wirtschftsuniversität Wien. Studenti z Česka tu za jeden z třítýdenních programů zaplatí jen 400 eur. Tato nabídka ale na webu OZS chyběla; šance přihlásit se už se teď blíží nule.

Z jiného soudku je „Letní univerzita liberálních studii“ pořádaná Liberálním institutem. Týdenní program je rozdělen do několika tématických okruhů, které se zabývají různými tématy z filosofie a politické ekonomie liberalismu. Přednášet tu bude i zahraniční host, profesor Ken Schoolland. Včetně plné penze vás akce přijde jen na 2100 korun. Zájemci se mohou na poslední chvíli hlásit u doc. Šímy z katedry hospodářské politiky.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...