1. 12. 1998 | | Sport

Jeden z nejmladších sálových kolektivních sportů – florbal má rovněž své kontinentální i světové šampionáty. Ten zatím poslední (druhý) světový mužský hostila poslední májový týden roku 1998 Česká republika.

Jeden z nejmladších sálových kolektivních sportů–florbal má rovněž své kontinentální i světové šampionáty. Ten zatím poslední (druhý) světový mužský hostila poslední májový týden roku 1998 Česká republika.

Přestože tato událost už není nejaktuálnější, kvůli prázdninám kdy školní časopisy většinou nevycházejí, přicházíme s reportáží až nyní. Věříme, že i díky následujícím řádkům vzroste opět zájem o tento „sport 90.let“.

Celkem čtrnáct reprezentačních družstev bojovalo ve dvou výkonnostních skupinách v Praze a v Brně o titul šampiona a o postup do elitní skupiny příštího mistrovství v roce 2000. Účastnilo se i reprezentační mužstvo Česka, které si dalo za úkol postoupit do semifinále a tomu podřídilo vše. Pojďme si v klidu projít den po dni a zmapovat si elitní skupinu mistrovství, ve které se představilo 8 nejlepších celků světa v čele s obhájcem titulu–mužstvem Švédska.

Pondělí, 25.května. Pražskou skupinu B rozehráli v hale Sparty na Letné velcí favorité na finále–mistři Evropy z roku 1995 a finalisté prvního mistrovství světa 1996–Finové a proti nim Rusové. Finové se brzy dostali do vedení a i přesto, že soupeř na začátku druhé třetiny vyrovnal, vyhráli seveřané s přehledem 10-1. Druhý zápas této skupiny pak nezvládli Norové, kteří prohospodařili svůj náskok po dvou třetinách a nakonec byli rádi za remízu 2-2 s Dánskem.

Brněnskou skupinu rozehrávali celky České republiky a Německa. Naši měli svázané ruce jen v první třetině, pak však výrazně zrychlili hru a zejména první pětka (Jandáček–Folta–Cepek–Rohel–Pechlát) si na soupeře s chutí zastřílela. Konečný výsledek 9-0 měl naše borce jen nabudit na utkání roku se Švýcary. Mistři světa ze Švédska neměli práci se Švýcarskem a vyhráli 9-0.

Úterý, 26.května je jednoznačně ve znamení jediného duelu Česko–Švýcarsko. Domácí příznivci hýřili optimismem, hráči byli maximálně nažhaveni, výsledek však z pohledu českého celku překonal ty nejpesimičtější představy. Švýcarům, o poznání rychlejším v myšlení i ve vedení balónku, velmi pomohl první gól, který si dal obránce Jandáček do vlastní brány. V té chvíli se hra našich sesypala jako domeček z karet a konečné skóre 0-5 bylo pro české hráče spravedlivé. V tu chvíli bylo jasné, že sen o postupu do semifinále se rozplynul.

Svou formu i postavení favorita potvrdili Švédové, kteří Němcům nasázeli čtrnáct branek. Pražská skupina rovněž nenabídla překvapení. Finsko udolalo Dánsko a Norsko si s přehledem poradilo s Ruskem 6-1.

Středa, 27.května. Poslední zápasy v základních skupinách. Našim se nedaří ani proti Švédsku a dostávají výprask 0-12. Švýcaři si s přehledem pohlídali postupovou pozici a drtí slabé Němce 11-0. Do semifinále postupují suverénně Švédsko a z druhé pozice Švýcarsko.

Poté, co v Praze podlehli Norové Finsku 0-4, potřebují Dánové stejným čtyřgólovým rozdílem porazit Rusy. Potřebnou postupovou branku střílí Jensen po nádherné individuální akci. Vítězstvím 5-1 tak Dánsko odsuzuje favorizované Nory k pouhému boji o 5.místo.

Čtvrtek, 28.května. Mistrovsví bylo v tento den oficiálně zahájeno. Na pražském Výstavišti u Křižíkovy fontány mohli oba předsedové (IFF Tomas Eriksson a ČFbU Martin Vaculík) pozdravit všechny zúčastněné celky a popřát jim nejen hodně štěstí v dalších bojích, ale i příjemnou návštěvu naší země. Velkou profesionalitu při organizování celého mistrovství pak podtrhlo nádherné představení vody a světel za za znění klasické hudby velkých mistrů, kterého všichni návštěvníci Fontány byli svědky a podtrhl jej velkolepý ohňostroj.

Pátek, 29.května. Čas obou semifinálových duelů. Pražští diváci, tentokrát na zimním stadionu Slavie, tak mají možnost poprvé vidět na vlastní oči Švédy. Nutno říci, že ti jen potvrdili, co se o nich říká. Že dokáží svého soupeře rozebrat a branky dávat i po ukázkových akcích. Dánsko se téměř nedostalo z vlastní poloviny a prohrálo 2-11.

Druhé semifinále mezi Finskem a Švýcarskem nabídlo nejhezčí a nejdramatičtější zápas celého mistrovství světa. Finové zpočátku zatlačili soupeře na vlastní polovinu, v následujícím průběhu Švýcaři hru sice vyrovnali, ale byli to seveřané, kteří šli do šaten s náskokem jedné branky. Druhou třetinu začali ale lépe reprezentanti helvétského kříže, když využili početní převahy k vyrovnání a následnému vstřelení vedoucí branky. Finové však vyrovnávají z náhodného brejku a ještě do konce třetiny strhávají vedení na svou stranu.

Závěrečnou část však opět ozdobili nejprve Švýcaři, kteří po ukázkové akci na jeden dotyk vyrovnávají a osm minut před sirénou jdou podruhé v utkání do vedení, když zúročili svou herní převahu. Je čas 58:56 a tlak Finů přináší své ovoce a dorážka Leineho znamená prodloužení.

To ale nerozhodlo a tak musely následovat samostatné nájezdy.

Pohodu a uvolněnost předvedl zejména finský Janne Tahka, který ve čtvrté sérii nejprve brankáři Wolfovi naznačil pohyb doprava. Ten se na tu stranu rovněž vrhnul. A když už to vypadalo, že Tahkeho střelu vykryje, finský hráč se otočil a prudkou střelou zády k brance do odkrytého prostoru vyrovnal.

Prožože se nerozhodlo v pěti nájezdech na každé straně, souboj pokračoval. Andrea Engel zvolil blafák a Švýcarsko vedlo. Vzápětí Ohman nastřeluje jen nohy padajícího Wolfa a země sýrů, bank a hodinek se raduje ze senzačního postupu do finále.

Sobota, 30.května. Poslední den šampionátu zahajuje souboj českých hráčů s norskými o pátou příčku v turnaji. Naši nezačali nejlépe a když ve 26.minutě prohrávali 0-3, vypadalo to s nimi velice špatně. Pak ale zaveleli k obratu Martin Očkay a Tomáš Chloupek, kteří snížili na 2-3. Češi, povzbuzováni z hlediště i Vladimírem Růžičkou v 52.minutě vyrovnali zásluhou Holovky na 3-3. V 57. jdou Norové však znovu do vedení. Poslední minuta zápasu a power-play českého týmu. Rohel z levé strany přihrává křížem před bránu a Trnavský zaslouženě vyrovnává. Všichni čekají prodloužení, naši ale ve snaze rozhodout ještě v normální době zapomínají na zadní vrátka a 32 sekund před koncem přichází rozhodující úder z hole Fauskangera. Konečná porážka 4-5 tak posílá české družstvo na šestou příčku v turnaji.

Zápas o třetí místo mezi Finskem a Dánskem byl dlouho vyrovnaný, ještě na začátku poslední třetiny je rozdíl jedné trefy ve prospěch Finů. Následné dvě přesilovky však rozhodnou o vítězství země tisíce jezer v poměru 4-1.

Finále. Proti Švédsku nastupuje největší překvapení turnaje, celek Švýcarska, který překvapuje všechny přítomné aktivní hrou a prvním vstřeleným gólem. Švédové tak poprvé v turnaji čelí situaci, kterou neznají. V 8.minutě vyrovnává Vaara, ale o sedm minut později dává svůj druhý gól Alex Matt a Švýcaři jdou do šaten s vedením 2-1. O osudu zápasu se rozhodlo na začátku druhé části, kdy Weber doslova „namazal“ před bránu nekrytému Hellstromovi a bylo téměř rozhodnuto. Za necelou minutu se totiž trefil Hellgard a když v polovině zápasu během dvou minut přidali Vikingové další tři trefy, nebylo už o co hrát. Závěrečná část se již nesla ve znamení aplaudujících a oslavujících švédských fanoušků. Skóre uzavřel v 58.minutě Engel, když snížil na konečných 10-3 pro Švédy. Švédsko se tak podruhé stalo mistrem světa.

0

O 7.místo: Rusko–Německo 6-2 Německo sestupuje.

O 5.místo: Norsko–Česko 5-4

O 3.místo: Finsko–Dánsko 4-1

Finále: ŠVÉDSKO–Švýcarsko 10-3

Hlasy po finálovém utkání:

Krister Ahlqwist (trenér Švédska): „Už v semifinále jsme viděli perfektní hru Švýcarů proti Finsku. Dnes nás překvapili zejména výbornou hrou v 1.třetině. O osudu utkání rozhodly naše rychlé branky v úvodu druhé třetiny.“

Reto Weber (kapitán Švýcarska): „S umístěním jsme spokojeni. Dnes rozhodla naše chyba za stavu 2-1 a následné branky v rozmezí několika minut. Do té doby jsme hráli velice dobře“.

Nejlepší hráč turnaje: Martin Olofsson (SWE)

All–Star podle hlasování novinářů: Brankář: Mark Wolf (SUI),

Obránci: Klas Karlsson (SWE), Jan-Erik Vaara (SWE),

Útočníci: Magnus Augustson (SWE), Andrea Engel (SUI), Mika Kohonen (FIN)

Po skončení finálového utkání poskytl našemu časopisu krátký rozhovor i prezident ČFbU Martin Vaculík:

1. Jste spokojený s konečným umístěním české reprezentace?

–Konečným umístěním jsem trošku zklamán. Je to ale sport, někdo musí být první, někdo poslední. My jsme měli vyšší cíle, šesté místo je zklamáním nejen pro mne a funkcionáře, ale i hráče a trenéry samotné. Myslím si, že jsme pro dobrý výsledek udělali maximum, do přípravy jsme investovali hodně prostředků, chtěli jsme se v domácím prostředí ukázat. I proto jsem zklamán.

2. Co říkáte celkové organizaci mistrovství?

–Musím říct, že celý tým organizátorů jak v Praze, tak i v Brně odvedl maximální úsilí a práci, za kterou by si zasloužil zlatou medaili.

3. A spokojenost s diváckou sledovaností?

–Zklamán jsem byl diváckou návštěvou v Brně. Tam jsem rozhodně počítal s tím, že přijde víc diváků. Co se týče pražské skupiny na Spartě, tak zde jsem byl mile překvapen. Návštěvnost finálových utkání v hale Slavie pak byla značně ovlivněna neúčastí českého týmu v semifinálových bojích.

4. Souběžně s mistrovstvím světa probíhalo v Brně florbalové Akademické mistrovství České republiky. Jak jste viděl jeho úroveň?

–Kvůli povinnostem jsem nemohl sledovat celé mistrovství, viděl jsem pouze část finálového utkání. Ale co jsem mluvil s účastníky a lidmi, kteří viděli minulý ročník, všichni mi potvrdili, že úroveň tohoto šampionátu šla velice nahoru. Já doufám, že tomu bude i v příštích letech, čímž se vytvoří dobrý základ pro ligové kluby a reprezentaci. Mistrovství vyhrál můj favorit, tedy VŠE, protože i já jsem tuto školu studoval.