Co dělat, když ztratíte většinu rezervních kreditů

Co dělat, když ztratíte většinu rezervních kreditů

Každý student VŠE dostane v prvním semestru k dispozici určitý počet kreditních poukázek. V průběhu studia tyto poukázky musí proměnit v dané množství kreditů. Toho lze docílit úspěšným absolvováním potřebných předmětů, popřípadě také složením závěrečné zkoušky z oboru a obhajobou bakalářské práce. Množství požadovaných kreditů, způsob jejich získání i počet kreditních poukázek se liší strukturou jednotlivých studijních programů.

Každý student VŠE dostane v prvním semestru k dispozici určitý počet kreditních poukázek. V průběhu studia tyto poukázky musí proměnit v dané množství kreditů. Toho lze docílit úspěšným absolvováním potřebných předmětů, popřípadě také složením závěrečné zkoušky z oboru a obhajobou bakalářské práce. Množství požadovaných kreditů, způsob jejich získání i počet kreditních poukázek se liší strukturou jednotlivých studijních programů.

Rozdíl mezi obdrženými kreditními poukázkami a získanými kredity pak tvoří tzv. rezervní kreditní poukázky. Ty jsou primárně určeny k opakování neúspěšných předmětů, popřípadě ke studiu dalších předmětů nad rámec požadované struktury. Pokud je zcela vyčerpáte, můžete se dostat do situace, kdy nebudete mít dostatek poukázek na to, abyste si zapsali všechny potřebné předměty, a bude vám hrozit vyloučení ze studia. V takovém případě můžete podat žádost o doplnění kreditních poukázek.

Před vlastním podáním žádosti je vhodné zajít za svým proděkanem pro pedagogiku, nastínit mu okolnosti a probrat s ním své šance na pokračování ve studiu. Ačkoliv formálně o doplnění poukázek rozhoduje děkan, činí tak nejčastěji právě na doporučení či nedoporučení proděkana pro pedagogiku. Na setkání si s sebou vezměte výpis historie studia a přehled všech svých kreditů a poukázek.

Žádost se podává k děkanovi fakulty na univerzálním školním formuláři nazvaném „Žádost o…“. Nejlépe je zanechat formulář u studijní referentky, která jej doručí na patřičná místa. Navíc vám třeba i pomůže s jeho vyplněním nebo se přimluví za vyhovění.

Na žádosti by měl být nějaký smysluplný důvod, proč jste ztracené předměty nesložili v rámci běžných rezervních poukázek. Kladnému vyřízení žádosti pomůže také zmínka o tom, že vám do konce studia zbývá třeba už jen poslední předmět a že jinak máte všechny ostatní zápočty a zkoušky splněny.

Dále by měl být uveden počet poukázek, o které žádáte. Rozhodně se nestává, že by se doplňovaly desítky poukázek. Tedy pokud jste se ocitli v této situaci či snad žádáte o přidání poukázek již v prvním ročníku, je na místě si spíše podat přihlášku, udělat znovu přijímací zkoušky a nechat si uznat co nejvíce již absolvovaných předmětů, popřípadě bakalářských zkoušek.

Poukázky se nedoplňují jen tak, ale je s nimi zpravidla svázána nějaká podmínka. Typicky například dokončení studia v nejbližším semestru. Nebo že v dalším semestru musíte získat alespoň tolik a tolik kreditů bez ztráty jakékoliv poukázky a zároveň složit alespoň určitý počet souborných zkoušek.

Rozhodnutí o vyhovění či nevyhovění žádosti, včetně přidělené podmínky, vám škola zašle poštou domů do vlastních rukou. Zároveň s tím se vám již poukázky objeví v systému, takže je hned můžete používat pro registrace a zápisy. Pokud ne, je třeba urgovat nápravu u studijní referentky, nejlépe se zmíněným dopisem v ruce. Nicméně s jistou prodlevou mezi podáním žádosti a vyřízením počítejte, proto si začněte podmínečné doplnění kreditů vyřizovat co nejdříve před ukončením zápisů na další semestr.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...