Tipy a triky na práci v Americe

Tipy a triky na práci v Americe

Ve svých programech Work and Travel nabízí agentury možnost, jak si během letních prázdnin vydělat a přitom poznat jiný kontinent. Záleží na každém, jestli si chce za vydřené dolary koupit třeba počítač nebo si užívat a cestovat po Americe. Inzeráty vyvěšené na nástěnkách školy hledající „firsttimery“ vypovídají o tom, že hodně studentů VŠE už využilo možnosti strávit léto v USA v rámci programu WAT a chystá se tam znovu.

Ve svých programech Work and Travel (WAT) nabízí agentury možnost, jak si během letních prázdnin vydělat a přitom poznat jiný kontinent. Záleží na každém, jestli si chce za vydřené dolary koupit třeba počítač nebo si užívat a cestovat po Americe. Inzeráty vyvěšené na nástěnkách školy hledající „firsttimery“ vypovídají o tom, že hodně studentů VŠE už využilo možnosti strávit léto v USA v rámci programu WAT a chystá se tam znovu. Petr a Věra byli ochotní podělit se Studentským listem o své zkušenosti z cest.

Petr studuje informační management v pátém ročníku na Fakultě informatiky a statistiky. Před třemi lety se vypravil pracovat na Floridu. Vízum mu vyřídila agentura CCI za 100 USD, kromě toho zaplatil registrační poplatek 500 USD. Letenku si však koupil zvlášť v cestovní kanceláři, protože to podle něj vyjde levněji.

Se zaměstnáním, které si již předem vyřídil z Čech, nebyl po příjezdu na Floridu spokojen. A tak po čtrnácti dnech vyměnil noční úklid na letišti za práci ve skladu prodejny surfů. Dostával za to hodinovou mzdu 6,50 USD. Vedle toho si přivydělával o víkendech v hotelu.

Pracoval alespoň osm hodin denně, někdy dokonce až šestnáct. Říká, že nikdo nesmí mít iluze o zaměstnání, které je v Americe možné sehnat. „Z 90 % člověk natrefí jen na podřadné práce, přičemž číšník patří k těm nejprestižnějším,“ vysvětluje Petr. Dále, jak říká, by si všichni měli dát pozor na strhávání daní z výplaty. Jinak může dojít k administrativní chybě a člověk nedobrovolně odvede do státní kasy USA mnohem víc, než musí. Petrovi na odpočet daní dohlédla floridská agentura, která mu místo ve skladu zprostředkovala.

Zájemci o práci v Americe by si podle Petrových slov měli také dát pozor, aby se při vidině snadného výdělku nenechali zlákat možností ilegální práce v supermarketech, kterou organizují Poláci a Češi. „Kromě toho, že se tady se zaměstnanci nezachází dobře,“ doplňuje Petr, „je hlavním problémem nemožnost dovolat se nevyplacené mzdy za práci.“

Poslední doporučení: Zájemci o program WAT by se měli přihlašovat v agenturách už v době od listopadu do prosince. Mohou tak využít nižších poplatků za zprostředkování práce a víza. Petrovi se náklady na cestu vrátily a vydělal si navíc tolik, že následující prázdniny cestoval po Mexiku.

Věra studuje v pátém ročníku na Fakultě podnikohospodářské. Loni v létě strávila v rámci programu WAT čtyři měsíce v New Yorku a letos se tam chystá znovu. Připouští, že se práce v letních měsících shání těžko, protože jsou všichni na dovolené v zahraničí a restaurace na Broadway zejí prázdnotou.

S Petrem se shoduje v tom, že nemá moc smyslu hledat si práci z Čech. Američtí zaměstnavatelé se bojí, jak říká Věra, uzavřít smlouvu s českými studenty, pokud se s nimi osobně nesetkají. Proto není jisté, že práci domluvenou na dálku stoprocentně dostanete nebo že bude odpovídat vašim představám. Věra doporučuje těm, kdo chtějí mít nějakou práci, ještě než opustí Evropu, aby se obrátili na své známé, kteří mají zkušenost s konkrétním zaměstnavatelem. Nebo aby zaplatili agentuře navíc za to, že jim kontakt zprostředkuje.

Pobyt v USA podle ní včetně kapesného vyjde zhruba na 60 000 korun. „Teda pokud se uskromníte a spokojíte se s levným jídlem,“ dodává Věra. I tak je nutno v newyorských poměrech počítat s výdaji kolem 500 dolarů za měsíc. S ubytováním, které měla z domova zamluvené v Brooklynu přes stránku www.rent.com, nebyla spokojená a časem si našla jiné. Pokud si rezervujete hostel přes internet, je dobré tam také zavolat a ověřit si, že firma skutečně existuje. Případně si rovnou domluvit nocleh na 3–4 dny s tím, že si pak na místě seženete něco jiného.

Problémy mohou nastat při otvírání účtu v americké bance, která většinou požaduje dva doklady totožnosti. Většině cizinců ho na cestovní pas otevřou jen v Polish Bank. Abyste se vyhnuli komplikacím při zakládání bankovního účtu, opatřete si před odjezdem výpis ze svého účtu z české banky v angličtině, který bude sloužit v USA jako recommendation letter pro tamější banky.

Věra pracovala současně ve dvou, někdy třech newyorských restauracích a výdělek jí pokryl nejen náklady na cestu, ale zbyly jí také peníze na cestování po Americe.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....