Z Prahy přes Island, Jižní Ameriku až na Mars
NezařazenéMilovníkům žánru sci-fi není Ludvík Souček neznámý. Z jeho pera vyšly knihy jako Tušení stínů, Tušení souvislostí, Pevnost bílých mravenců a další. Děj Cesty slepých ptáků začíná roku 1962 v Praze. Šťastná náhoda, zánět slepého střeva, svede dohromady doktora Jiřího Kameníka a doktora Gudmundura Bjelkeho.
Milovníkům žánru sci-fi není Ludvík Souček neznámý. Z jeho pera vyšly knihy jako Tušení stínů, Tušení souvislostí, Pevnost bílých mravenců a další. Děj Cesty slepých ptáků začíná roku 1962 v Praze. Šťastná náhoda, zánět slepého střeva, svede dohromady doktora Jiřího Kameníka a doktora Gudmundura Bjelkeho.
Doktor Bjelke z vděčnosti posílá svému příteli, který je vášnivý „broučkař“, vzorky islandského jeskynního hmyzu. Ty mu pořizuje horský průvodce Leif Thorgunn. Po návštěvě doktora Bjelkeho v Praze se rozjíždí akce VAI, ke které se přidává jako fotografka Alena Králová. Cílem akce VAI je zjistit zda Jules Verne navštívil Island a jestli nalezl vchod do středu Země.
Akce začíná návštěvou Díry svatého Patrika a kráteru Sneffels. Při druhé návštěvě je zde nalezeno, kromě radioaktivních obrazů slepých ptáků, několik jeskyň. Vstupní jeskyně soch.
Cesta slepých ptáků, Runa rider,
Sluneční jezero
Autor: Ludvík Souček
Nakladatelství: nakladatelství SNDK
Jeskyně viklanů s obrazovkami, na kterých se odehrává podle všech pravděpodobností historie života mimo Zemi. Je zde také černá chobotnice vyzařující radioaktivní záření. Poté, co se oběma doktorům – spíše doktoru Kameníkovi – podaří vypustit létající talíř, obrací se k Sneffelsu pozornost celého světa. Událost rozpoutává debaty nad tím, kam mohl létající talíř odletět, kdo ho tu zanechal a jestli se na Zemi vrátí i s odpovědí.
Zde začíná děj Runy rider. Na Sneffelsu je klid a doktor Bjelke ve společnosti Leifa Thorgunna se vydává na cestu do jižní Ameriky. Nalézá zde pozůstatky civilizace, která se podobá vikingské. Opět se zdvihá vlna debat. Inspirován objevem nachází doktor Bjelke důkazy o existenci života na Marsu. A tím začíná děj třetí knihy Sluneční jezero o cestě na Mars a zpět.
Cesta slepých ptáků vyšla v roce 1964, Runa rider v roce 1967 a Sluneční jezero roku 1968 v nakladatelství SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy). Proto není nic neobvyklého setkat se s výrazy jako soudruh, soudružka a podobně. I přes tyto dnes již zastaralé výrazy a lehkou komunistickou propagandu je trilogie Cesta slepých ptáků velice čtivá literatura.