Jak je na stáži: noční můra s bydlením pokračuje – část 8

DSC03062

Představte si, že přijedete do cizí země, kde máte rok pracovat jako stážista, neumíte ani slovo místní řečí, nikdy předtím jste tam nebyli, nikoho neznáte a ani nemáte kde složit hlavu. Frustrující. Do toho rodiče jsou ještě nervoznější než vy, a ačkoli jste se jich o pomoc neprosili, stejně se váš snaží zdržovat nesmyslnými nápady, jak situaci vyřešit.

V předchozích dílech jsem popsala, že naštěstí to tak dramatické nebylo. Nakonec jsme s partnerem den před odjezdem sehnali dočasné bydlení v bytě sdíleném s dalšími studenty a domluvili se s majitelkou na dvoutýdenním nájmu, než si seženeme něco vlastního. Nastoupili jsme mezi tím i do práce a hned asi druhý nebo třetí den jsme na facebooku objevili nabídku bytu na půli cesty mezi prací a centrem města za 75 tisíc forintů (tedy asi 6 750 korun). Podle fotek byt vypadal staře a zašle, ale měl dva oddělené pokoje, obstojnou kuchyňku, koupelnu a dokonce malou šatnu, přesně jak jsme chtěli. Čtvrť byla bezpečná s dobrou dopravní dostupností jak do centra, tak do práce, a byt se nacházel asi 10 minut chůze od metra.

Hned na to samé odpoledne jsme si domluvili schůzku, aby nám byt nevyfoukl někdo jiný a majitelka bytu – profesorka dokonce uměla anglicky. Byt ale vypadal ve skutečnosti ještě hůře než na fotkách a bytná se taky zdála taková nějaká ztřeštěná. Tipovali jsme, že musí učit buď psychologii, nebo něco technického… Ale vyslovili jsme zájem, hlavně proto, že jsme byli vážně zoufalí a za takové peníze jsme nic lepšího neviděli.

Tajemství bytu byla postupně odhalována…

Další den nám zavolala, že se sešla ještě s dalšími zájemci, ale že my jsme nejlépe spňovali její představy a že by nás tedy brala, pokud jsme schopní za ní ihned po práci přijet a zaplatit první nájem a zálohu. To jsme s velkou radostí a velkým očekáváním udělali a dostali od ní klíče. Byl právě začátek července, kdy naplno propukla uprchlická krize, takže jsme byli opravdu rádi, že jsme se odstěhovali z epicentra u nádraží Keleti a od té doby jsme už o běžencích neslyšeli. Jinak byl v celé Budapešti úplný klid.

Nejbližší víkend jsme se do nového bytu nastěhovali a začali poznávat jeho opravdové krásy a skutečná tajemství. Na 40 metrech čtverečních byla pohovka, dvě křesla, postel, čtyři skříně a čtyři stoly, ale židle jenom jedna. V ložnici na zemi leželi matrace a kolem dokola asi deset polic. V kuchyni byly dva talíře a dvě skleničky, jedna vidlička a lžíce s nožem, které jsme přivezli. Jestli znáte takové ty chalupářské přenosné dvouplotýnkové vařiče, tak přesně ten jsme měli to štěstí zdědit.

DSC01048

Obývák před…

Podle vzhledu všechno vybavení bylo původní, hádám tak z doby založení Budapešti. Všechno pokryté prachem a slepené špínou a mastnotou. Do toho první ráno se nám dupáním představili sousedi a získali jsme i zvířátko v podobě naspeedované hrdličky, která se nám usídlila na parapetu a prostě nedokázala přestat řvát.

Radši jsme se hned dali do práce

Po pár dnech beznaděje a nápadů, že si zkusíme sehnat ještě něco jiného, jsme se nakonec odhodlaně pustili do přestavby. Přivezli jsme si z domova nářadí, základní výbavu do kuchyně, nové peřiny a povlak na pohovku, přemontovali jsme police, rozebrali dva stoly, jednu skříň, všechno umyli a vydrhli. Co už vzal čas, jsme prostě vyhodili a většinou ani nenahradili novými kusy. Také jsme poznali, jaké výhody má být profesorkou na univerzitě. Veškerý vyřazený školní nábytek bytná navozila sem a my si tak připadali zase jako ve škole. Říkala jsem si, jestli tu nechytnu eduroam.

Na facebooku jsme sehnali nový gauč, stolek a postel, koupili nový kobereček, pořídili závěs a další nezbytnosti do koupelny. Rodiče nám kompletně dovybavili kuchyni (přivezli i troubu!) a obývák věcmi z chalupy. Nějaké kusy si bytná odvezla, vyloženě starého nábytku se ale chtěla zbavit. Do té doby jsme ale rozebrali, co se dalo, a zbytky jsme naskládali do kufru auta. Pohovka tak s námi jela třeba na výlet k Balatonu.

Za dobrotu na žebrotu?

Bytná dokonce souhlasila, že za nábytek zaplatí, protože se jí také líbí a chtěla by si ho nechat, a že je ráda, jak hezky se o byt staráme. Konečně jsme si začali připadat jako doma! Po dvou týdnech jsme zařídili internet a další asi dva měsíce se zabývali zbylými drobnostmi, abychom si bydlení ještě trochu zpříjemnili. Pověsili jsme společné obrázky, zakoupili pár květin a tak dále. Po vší té námaze jsem náš malý byteček začínala mít opravdu moc ráda.

DSC03272

… a po

A také v té chvíli se ozvala paní domácí, že doufá, že jsme se zabydleli a líbí se nám tu, ale že když vidí, jak byt nyní vypadá, ráda by zvedla nájem, tak ať od příštího měsíce začneme platit o 100 euro víc! To byla doslova rána pod pás. My jsme v bytě celou dobu dřeli, my všechno zařídili a zvedli jeho hodnotu a ona si jen nakráčí, že by z toho mohla dostávat víc?

Odvolali jsme se tedy na smlouvu, že máme jasně daný nájem a podmínky při porušení, a že určitě víc platit nebudeme, tak jestli na tom trvá, odstěhujeme se. Z hloubi duše jsme ale doufali, že se zalekne sankcí, které by ji čekali z porušení smlouvy, a že od zvýšení nájmu upustí. To se po velkých diskuzích naštěstí stalo a my mohli v krásném bytě za směšný peníz zůstat!

ČTĚTE TAKÉ:

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....