Jak je na stáži: noční můra s bydlením pokračuje – část 8

Jak je na stáži: noční můra s bydlením pokračuje – část 8

Představte si, že přijedete do cizí země, kde máte rok pracovat jako stážista, neumíte ani slovo místní řečí, nikdy předtím jste tam nebyli, nikoho neznáte a ani nemáte kde složit hlavu. Frustrující. Do toho rodiče jsou ještě nervoznější než vy, a ačkoli jste se jich o pomoc neprosili, stejně se váš snaží zdržovat nesmyslnými nápady, jak situaci vyřešit.

V předchozích dílech jsem popsala, že naštěstí to tak dramatické nebylo. Nakonec jsme s partnerem den před odjezdem sehnali dočasné bydlení v bytě sdíleném s dalšími studenty a domluvili se s majitelkou na dvoutýdenním nájmu, než si seženeme něco vlastního. Nastoupili jsme mezi tím i do práce a hned asi druhý nebo třetí den jsme na facebooku objevili nabídku bytu na půli cesty mezi prací a centrem města za 75 tisíc forintů (tedy asi 6 750 korun). Podle fotek byt vypadal staře a zašle, ale měl dva oddělené pokoje, obstojnou kuchyňku, koupelnu a dokonce malou šatnu, přesně jak jsme chtěli. Čtvrť byla bezpečná s dobrou dopravní dostupností jak do centra, tak do práce, a byt se nacházel asi 10 minut chůze od metra.

Hned na to samé odpoledne jsme si domluvili schůzku, aby nám byt nevyfoukl někdo jiný a majitelka bytu – profesorka dokonce uměla anglicky. Byt ale vypadal ve skutečnosti ještě hůře než na fotkách a bytná se taky zdála taková nějaká ztřeštěná. Tipovali jsme, že musí učit buď psychologii, nebo něco technického… Ale vyslovili jsme zájem, hlavně proto, že jsme byli vážně zoufalí a za takové peníze jsme nic lepšího neviděli.

Tajemství bytu byla postupně odhalována…

Další den nám zavolala, že se sešla ještě s dalšími zájemci, ale že my jsme nejlépe spňovali její představy a že by nás tedy brala, pokud jsme schopní za ní ihned po práci přijet a zaplatit první nájem a zálohu. To jsme s velkou radostí a velkým očekáváním udělali a dostali od ní klíče. Byl právě začátek července, kdy naplno propukla uprchlická krize, takže jsme byli opravdu rádi, že jsme se odstěhovali z epicentra u nádraží Keleti a od té doby jsme už o běžencích neslyšeli. Jinak byl v celé Budapešti úplný klid.

Nejbližší víkend jsme se do nového bytu nastěhovali a začali poznávat jeho opravdové krásy a skutečná tajemství. Na 40 metrech čtverečních byla pohovka, dvě křesla, postel, čtyři skříně a čtyři stoly, ale židle jenom jedna. V ložnici na zemi leželi matrace a kolem dokola asi deset polic. V kuchyni byly dva talíře a dvě skleničky, jedna vidlička a lžíce s nožem, které jsme přivezli. Jestli znáte takové ty chalupářské přenosné dvouplotýnkové vařiče, tak přesně ten jsme měli to štěstí zdědit.

DSC01048

Obývák před…

Podle vzhledu všechno vybavení bylo původní, hádám tak z doby založení Budapešti. Všechno pokryté prachem a slepené špínou a mastnotou. Do toho první ráno se nám dupáním představili sousedi a získali jsme i zvířátko v podobě naspeedované hrdličky, která se nám usídlila na parapetu a prostě nedokázala přestat řvát.

Radši jsme se hned dali do práce

Po pár dnech beznaděje a nápadů, že si zkusíme sehnat ještě něco jiného, jsme se nakonec odhodlaně pustili do přestavby. Přivezli jsme si z domova nářadí, základní výbavu do kuchyně, nové peřiny a povlak na pohovku, přemontovali jsme police, rozebrali dva stoly, jednu skříň, všechno umyli a vydrhli. Co už vzal čas, jsme prostě vyhodili a většinou ani nenahradili novými kusy. Také jsme poznali, jaké výhody má být profesorkou na univerzitě. Veškerý vyřazený školní nábytek bytná navozila sem a my si tak připadali zase jako ve škole. Říkala jsem si, jestli tu nechytnu eduroam.

Na facebooku jsme sehnali nový gauč, stolek a postel, koupili nový kobereček, pořídili závěs a další nezbytnosti do koupelny. Rodiče nám kompletně dovybavili kuchyni (přivezli i troubu!) a obývák věcmi z chalupy. Nějaké kusy si bytná odvezla, vyloženě starého nábytku se ale chtěla zbavit. Do té doby jsme ale rozebrali, co se dalo, a zbytky jsme naskládali do kufru auta. Pohovka tak s námi jela třeba na výlet k Balatonu.

Za dobrotu na žebrotu?

Bytná dokonce souhlasila, že za nábytek zaplatí, protože se jí také líbí a chtěla by si ho nechat, a že je ráda, jak hezky se o byt staráme. Konečně jsme si začali připadat jako doma! Po dvou týdnech jsme zařídili internet a další asi dva měsíce se zabývali zbylými drobnostmi, abychom si bydlení ještě trochu zpříjemnili. Pověsili jsme společné obrázky, zakoupili pár květin a tak dále. Po vší té námaze jsem náš malý byteček začínala mít opravdu moc ráda.

DSC03272

… a po

A také v té chvíli se ozvala paní domácí, že doufá, že jsme se zabydleli a líbí se nám tu, ale že když vidí, jak byt nyní vypadá, ráda by zvedla nájem, tak ať od příštího měsíce začneme platit o 100 euro víc! To byla doslova rána pod pás. My jsme v bytě celou dobu dřeli, my všechno zařídili a zvedli jeho hodnotu a ona si jen nakráčí, že by z toho mohla dostávat víc?

Odvolali jsme se tedy na smlouvu, že máme jasně daný nájem a podmínky při porušení, a že určitě víc platit nebudeme, tak jestli na tom trvá, odstěhujeme se. Z hloubi duše jsme ale doufali, že se zalekne sankcí, které by ji čekali z porušení smlouvy, a že od zvýšení nájmu upustí. To se po velkých diskuzích naštěstí stalo a my mohli v krásném bytě za směšný peníz zůstat!

ČTĚTE TAKÉ:

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

učení, zkouška

Eat, Sleep, Study, Repeat: Jak se letos učit chytře, a ne dlouho!

První předtermíny zkoušek jsou už za rohem. Po semestru bohatém na státní svátky je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyřku. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, kteří spoléhají na „allnighters“ těsně před testy. Než se...

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...