Na první fakultě z nás dělají blbce

Na první fakultě z nás dělají blbce

Mnozí z vás, co četli článek „Přijdete o své kredity?“, možná netuší, o co se jedná. Ráda bych vás tedy uvedla do problému z pohledu studentů 4.ročníku Fakulty financí a účetnictví. Ještě v průběhu minulého semestru i ve zkouškovém období nás všichni ujišťovali, že o nevyčerpané kredity z prvního stupně studia nepřijdeme a že je budeme moci použít i ve 4. a 5. ročníku.

Mnozí z vás, co četli článek „Přijdete o své kredity?“, možná netuší, o co se jedná. Ráda bych vás tedy uvedla do problému z pohledu studentů 4.ročníku Fakulty financí a účetnictví.

Ještě v průběhu minulého semestru i ve zkouškovém období nás všichni ujišťovali, že o nevyčerpané kredity z prvního stupně studia nepřijdeme a že je budeme moci použít i ve 4. a 5. ročníku. Mnozí si proto nic nedělali z případných ztracených kreditů v ZS a bez obav si zapisovali do LS i obtížnější předměty nad rámec svých povinností s vědomím, že pokud se jim nepodaří tyto předměty zvládnout, nic hrozného se nestane, protože kreditů mají dostatek. Nyní se semestr rozběhl, na zapsaných předmětech se již nedá nic změnit a na studenty čeká šokující zpráva.

Nejdříve se šuškandou dozvídáme, že to s těmi kredity bude nejspíš jinak. Postupně mezi lidmi kolují různé verze. Nikdo ale neví nic jistě. Jednou z prvních informací je, že na 4. a 5. ročník máme pouze 16 rezervních kreditů. Další informace chlácholí studenty tím, že ušetřené kredity můžou použít, a to na studium předmětů nad rámec svých povinností. Problém však nastane, pokud kredity za takovéto předměty ztratí. Jinak řečeno: „Milý studente, chceš studovat něco, co tě zajímá? Můžeš. Ale běda ti, pokud předmět bude nad tvé síly. Sice ho k absolvování školy nepotřebuješ, ale konto 16 kreditů se ti hned ztenčí!“ Poslední informaci, která se tohoto problému týká, čteme v březnovém Studentském listu. Dozvídáme se, že tato „drobná“ úprava se týká pouze studentů FFÚ. Vše ovšem zjišťujeme až v době, kdy už se tomu jen těžko můžeme přizpůsobit. Připomínám, že jsme ve druhé polovině čtvrtého ročníku.

Asi by se nedalo nic namítat, kdyby studenti byli s touto podmínkou seznámeni ještě ve 3. ročníku. V tu dobu by se totiž určitě mnozí dokázali přizpůsobit a přinejmenším by přemýšleli o zapsání některých obtížnějších předmětů (např. MIE2 a MAE2) už ve třeťáku, aby tak využili zbývající rezervní kredity. Studenti bakalářského studia si mohou předměty z „inženýra“ zapsat taky dříve (do skupiny cVOR) a využít tak zbývající rezervní kredity. My jsme byli o tuto možnost připraveni tím, že nám až do nedávné doby bylo tvrzeno, že kredity se převádí.

Docela by mne zajímalo, co by se stalo se studentem, který by v zimním semestru 4. ročníku ztratil 17 kreditů. Čekala by ho podmínka nebo snad dokonce vyhazov ze školy? Přestože z původních 40 kreditů neztratil dosud žádný? Přestože by splnil podmínku 30 kreditů za dva po sobě jdoucí semestry? Musel by snad opustit školu na základě nové podmínky, která v době, kdy kredity ztratil, ještě neplatila?

Na závěr si dovolím uvést několik dalších otázek, které se nyní mnoha podobně postiženým studentům honí hlavou. Na základě čeho jsme přišli o své kredity ušetřené s vědomím, že ty nejtěžší předměty nás teprve čekají? Existuje snad nějaká úprava studijních podmínek speciálně pro naši fakultu? Jestli ano, tak kde si o tom můžeme přečíst? Jak často se tyto předpisy mohou zničehonic měnit? A jak je možné, že tyto změny, které přišly až v průběhu letního semestru, mají pro nás zpětnou platnost?

Pevně doufám, že tyto otázky nebude nikdo chápat pouze jako řečnické, ale že nám na ně někdo odpoví. Předem za všechny studenty FFÚ děkuji.

Jana, studentka FFÚ

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

článek 2

Video o tvorbě rozvrhu na VŠE je terčem posměchu. Realita je však mnohem složitější.

Dvouminutové video – tolik stačilo k tomu, aby se v polovině června rozvířila vášnivá debata napříč sociálními sítěmi na téma tvorby rozvrhu na VŠE. Národohospodářská fakulta (NF) zveřejnila video, které mělo studentům i veřejnosti tento proces přiblížit. Pro část diváků je práce rozvrhářek terčem posměchu, druzí se jich zastávají. Proč vzbudilo video takovou vlnu reakcí,...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...